Receptář bubenických nápadů - co je to paradiddle?

Receptář bubenických nápadů - co je to paradiddle?
Receptář bubenických nápadů - co je to paradiddle?

V dnešní internetové době máme k dispozici nepřeberné množství všemožných informací, celé dny můžete sledovat různé tipy, triky a rady bubeníků z celého světa. Většinou jsou to hráči z USA, kde má dnešní podoba bubnování největší tradici. V době předinternetové jsme měli jen kusé informace nemnoha muzikantů, co v Americe viděli nějaký koncert nebo přivezli nějaké noty, či postřehyči dojmy z nahrávek a sem tam nějakých videokazet. Nemůžeme se tedy divit, že občas docházelo ke špatné interpretaci některých postupů, termínů, názvů a významů. Dodnes se setkávám s nepochopením rudimentů, a to především rudimentu, který se jmenuje paradiddle.

Rudimenty jsou krátké, často jednotaktové skupinky úderů, kdy každá má jasný neměnný zápis a jméno. Vycházejí z tradice pochodových bubnů švýcarské armády a první jejich zápis je z roku 1612. Od té doby se vyvíjely a dnes jich máme asi čtyřicet, záleží na způsobu počítání. Díky tomu, že jsou tak krátké, si je můžete snadno zapamatovat a při jejich cvičení se plně soustředit na práci rukou místo na čtení not. Jejich kombinací pak můžete dosáhnout obdivuhodné rytmické variability při hraní na malý buben. Všechny rudimenty jsou totiž zpravidla psány pro malý bubínek. Existuje pak mnoho způsobů, jak s nimi dál pracovat a využívat je při hře na celou bicí soupravu. Většina rudimentů je v podstatě kombinace střídavých úderů, dvojitých úderů a přírazů. A tady se pomalu dostáváme k tomu, co je to ten paradiddle. Neustále totiž narážím na názor, že paradiddle je jakákoliv kombinace střídavých a dvojitých úderů. Není!!!

Receptář bubenických nápadů - co je to paradiddle?
Receptář bubenických nápadů - co je to paradiddle?

Paradiddle je pouze jeden. Je to skupina čtyř not, dvou střídavých úderů a jednoho dvojitého. Tedy se může hrát jako PLPP nebo jako LPLL. To je všechno. To je paradiddle. V rudimentové terminologii slovo diddle vždycky označuje nějaký dvojitý úder. Takže pa-ra jsou dva střídavé údery (PL/LP) a diddle dva údery stejnou rukou neboli dvojitý úder (PP/LL). Známe také rudiment paradiddle-diddle, což opět znamená dva střídavé údery (pa-ra) a tentokrát dva dvojité (diddle-diddle). Rukoklad je tedy PLPPLL nebo LPLLPP. Paradiddle můžete hrát zprostředka, můžete ho hrát pozpátku, můžete s ním pracovat, jak chcete, ale vždycky už budete vědět, že paradiddle je pouze PLPP nebo LPLL.

Jak paradiddle cvičit? První krok při cvičení paradiddle je získat naprostou jistotu v rukokladu. Je důležité ho vnímat jako celek, a ne jako čtyři údery za sebou. Často se proto dává akcent na první úder, aby se tím tak trochu oddělil. Prostě ho hrajte pořád dokola, měla by se vám vždy střídat začínající ruka. Až ho dostanete trochu pod kůži, zkuste střídat paradiddle (PLPP/LPLL) třeba se skupinou střídavých úderů (PLPL/LPLP) nebo se skupinou dvojitých úderů (PPLL/LLPP). Tyto tři skupinky jsou naprostý základ, hlavně se snažte je mít krásně vyrovnané.

Máme v naší české bubenické kotlině ještě spoustu podobných nejasností, které, doufám, časem objasníme.

Psáno pro časopis Muzikus