Tipy a triky - Kapela jako z plakátu

Tipy a triky - Kapela jako z plakátu
Tipy a triky - Kapela jako z plakátu

Takže jo, máme domluvené hraní (alias kšeft), repertoár (alias repec) už máme taky zmáknutý. Jo, je to za tři týdny v klubu (alias v rokáči), pro úplnost nám ještě kapelník (alias kokot) dává poslední informace. No jo, ale jak to bude s propagací? A kdo udělá plakáty?

 

Velmi často nás majitel klubu požádá, abychom si plakáty vylepili sami. V lepším případě, že mu máme plakáty dovézt a on se o výlep postará. A v ideálním případě bude stačit, když mu plakát pošleme elektronicky. Pokud se majitel nabídne, že se o tvorbu plakátu postará sám, lépe raději odmítnout. Je to sice lákavá představa, ušetří nám to čas a námahu, ale výsledek pak většinou dopadne úplně jinak, než bychom si přáli.

A jak na plakát? Základem je logo a písmo. Název kapely je daný. Klíčem k tomu, abychom upoutali pozornost, je písmo, v jakém bude vyvedený.

 

Hlavní pravidla pro kvalitní plakát: Čtivost. Přehlednost. Výstižnost.

 

Doba na čtení je odhadována na pět až deset vteřin. Za ten čas musí čtenář vstřebat to hlavní. Název kapely, kdy a kde. A pak to ostatní. Že s námi vystupuje břišní tanečnice Tangula a podobně...

 

V jednoduchosti je krása. Pamatujme, že velmi důležitý je prostor. Je to podobné jako v muzice: známé motto „hudba je prostor mezi notami“ lze parafrázovat „text by měl dýchat“.

 

Mnoho typů písma, zajícova smrt. Omezme se na dva tři druhy písma a maximálně tři až čtyři velikosti, ne více. Důležité je zvážit patkové či bezpatkové písmo. To první vypadá lépe, ale není tak „přehledné“. To druhé je přehledné, ale působí stroze. Zjednodušeně, patkové se využívá v umění, bezpatkové v technice.

 

Plakát je lépe dělat v nějakém softwaru, který „tomu rozumí“; z těch neplacených třeba Scribus nebo Inkscape. Ale i ve Wordu se dá udělat slušná práce. Ona je to otázka invence. Pokud budeme plakát posílat dál, pak vždy ve formátu, kde se s ním „nic nestane“, tedy třeba v pdf. Nikdy ne ve wordovském formátu doc!

 

A nakonec je tu začátek: Kolik peněz máme? Od toho se odvíjí všechno ostatní. Jaký formát si můžeme dovolit (A3 až A0 nebo B1 až B3), jaký druh papíru, zda si můžeme dovolit barvu (kolik a v jaké kvalitě). A vlastně i kde bude viset.

 

Na co si ještě dát bacha? Na agresivní pozadí, na kombinaci tmavého písma na tmavém pozadí, na gramatiku... No a samozřejmě taky na pravopis. :-)

Psáno pro časopis Muzikus