Tipy a triky - Vysílačky aneb zkuste to bez drátů, milý Marconi! Část I.

Tipy a triky - Vysílačky aneb zkuste to bez drátů, milý Marconi! Část I.
Tipy a triky - Vysílačky aneb zkuste to bez drátů, milý Marconi! Část I.

Minule jsme se podívali na kabely, dnes zůstaneme hodně blízko: bezdrátové spojení. Typickým uživatelem bezdrátu jsou samozřejmě zpěvačky a zpěváci. S rozmachem rockových oper se u nás nastavila poměrně vysoko i laťka používaných mašinek. Hodně zpěváků si zvyklo na volnost, kterou jim bezdrát umožňuje. Až daleko za nimi jsou v počtu uživatelů kytaristé a někde u konce je následují baskytaristi.

 

Bezdrátová sestava se - celkem logicky - skládá ze dvou komponent: vysílače a přijímače. Vysílač by měl být co nejmenší, aby nás neomezoval v pohybu. Většinou se jeho velikost pohybuje v dimenzích „pouzdro na tužkovou baterii“ až po „krabičku cigaret“ (ta krabička, co visí Tomášovi Krulichovi na kytarovém pásu, ve skutečnosti nejsou cigára!). Malý vysílač je bezvadný, nepřekáží, ale zase se snadno ztratí. U většího je nutné přemýšlet, kam jej umístit. Zpravidla dosahuje lepšího přenosu, má větší anténu, sofistikovanější elektroniku.

 

Zásadním je ukazatel stavu baterie. Není nejšťastnější, pokud je stav baterie signalizován pouze červenou LED diodou, a to ještě pár minut před vyplivnutím. Měli bychom vidět v „několika dílkovém“ rozlišení, jak na tom baterka je. Ideálně by tato informace měla být vidět i na displeji přijímače.

 

Pokud chceme bezdrátový mikrofon, můžeme koupit rovnou mikrofon se zabudovaným vysílačem (je součástí soupravy) anebo samostatný vysílač. Ten má výhodu možnosti připojení libovolného mikrofonu. Ale i zde je omezení v případě nutnosti fantomového napájení. Jde to, ale musíme si pečlivě hlídat stav baterií. Je dobré rozlišit, zda chceme přenášet řeč, či zpěv. A také se zamyslet na vhodnou charakteristikou, s ohledem na předpokládané prostory provozování.

 

Co se týče přijímačů, ty levné pracují s pevně nastavenou frekvencí. Ač by se mohlo zdát, že to bude problém, ještě není důvod k panice. I když jde o třeba jeden model, výrobci dávají na trh konkrétní soupravy s různě nastavenými frekvencemi (kanály). Takže sejdou-li se na pódiu dva kytaristé se stejným typem nepřeladitelné (levnější) kytarové vysílačky, neznamená to ještě, že se budou tlouct.

 

V příštím dílu triků se podíváme na diversitu a praktické postřehy ze světa bezdrátových muzikantů.

Psáno pro časopis Muzikus