Yllasova almara VII - z pozůstalosti žijícího strýčka

Yllasova almara VII
Yllasova almara VII

Oficiální živá nahrávka rockové skupiny Olympic byla v roce 1982 předmětem článku Michala Kulhana na straně 62-63 v 9. čísle časopisu Technický magazín, ročník XXV (1982), zvaného familiérně Téčko.

Čtenáře by dnes mohlo zajímat, že jedním ze tří redaktorů měsíčníku, vydávaného Nakladatelstvím technické literatury, byl jakýsi Vladimír Železný, tehdy ještě nezkorodovaný obětavou snahou o naplnění výchovných ideálů televizního vysílání. Téčko bylo zdrojem cenných informací ze světa vědy a techniky a jeho články se dotýkaly mnoha oborů - historií, medicínou nebo architekturou počínaje a moderními uměleckými směry konče. Některé byly poplatné době a jednostranně nazíraly vážná témata z pozice skeptického materialismu (například seriál o alchymii, prezentující Velké umění jako bezvýsledné hledání neexistujícího Kamene mudrců a šarlatánskou výrobu zlata, jak se lze ostatně dočíst i dnes).

Ani Téčku se občas nevyhnula povinná dávka politické propagandy (zvláště v době tzv. sjezdů, tedy valných hromad hlavních akcionářů KSČ), ale v atmosféře 80. let byl titulní obrázek srážky dvou atomových jader, simulovaný americkým superpočítačem Cray 1, oknem do jiného, lepšího světa. Technický magazín nebyl časopis pro každého. Jeho HIFI žurnál však po technické stránce výborně doplňoval články v tehdejší Melodii. Na osmi stránkách se v čísle 9/1982 mimo jiné probíraly novinky ze 71. AES v Montreux, high-end reprosoustavy Cabasse a číslicová zvuková deska Philips/Sony o průměru 12 cm s hrací dobou více než jedna hodina. Pozornosti neušel ani prototyp číslicového kazetového magnetofonu JVC pro domácí použití se stacionárními (!) hlavami a vzorkovacím kmitočtem 33,6 kHz. Vše doplněno technickými novinkami ze SSSR.

Jaká byla před čtyřiadvaceti lety situace na frontové linii analog/digitál ? "Číslicová technika je prozatím převážně mnohem dražší než dosavadní technika analogová. Výjimku snad tvoří pouze číslicové zpožďovací linky a zčásti i jednodušší generátory dozvuku řešené číslicovou technikou. V oblasti číslicového záznamu zvuku by co do ceny a přístupnosti měla znamenat největší pokrok číslicová zvuková deska. Do jaké míry se splní naděje vkládané firmami Philips a Sony do jejich systému CD, který je dnes nejdál, a jak rychle se prosadí nová generace číslicové gramofonové techniky, bude možné posoudit až za několik let. Zcela jisté však je, že číslicová technika se bude v oblasti záznamu, zpracování a reprodukce zvuku uplatňovat stále významněji, a to jak ve sféře profesionální, tak spotřební." Autorem prognózy byl Ing. Tomáš Salava, CSc.

Yllas se slzou v oku nedávno zavzpomínal, jak tehdy pod cenou rozprodal svou sbírku vinylových desek a čekal, až si je bude moci koupit na CD. Čekal dlouho. A po letech desky začal kupovat zpátky. Mně se zdržovat s prodejem klasických LP ani nechtělo a rovnou jsem je na burze rozdával (jestlipak si ještě doktor Václav Škarda pamatuje svůj údiv, když jsem se ho zeptal, jestli chce ty Level 42).

Psáno pro časopis Muzikus