Behringer Bass Equalizer BEQ 700 - efektová krabička pro basisty

Behringer Bass Equalizer BEQ 700
Behringer Bass Equalizer BEQ 700

Před nedávnem vtrhl Uli Behringer do zdejších obchodů s várkou zbrusu nových efektových krabiček s neuvěřitelnými cenami, pohybujícími se okolo 700 Kč, což samo o sobě je rozhodně pro některé z nás kytaristů a basistů skvělá zpráva.

K testíku jsem dostal jednu z novinek - basový ekvalizér. Položte si teď tři otázky. Máte pasivní baskytaru? Jednoduchý (třípásmový a podobný) ekvalizér na aparátu? Používáte během koncertu víc než jednu techniku? Pokud alespoň na jednu z uvedených otázek řeknete ano, snad by vás mohlo toto zařízení zajímat.

Efekt se napájí klasicky 9V baterií či adaptérem ze zásuvky. Ten není součástí balení, ale uznejte, že to už bychom chtěli za svých pár stokorun moc. Je relativně tichý, i přepínání mezi zapnuto/vypnuto se obejde bez výrazných lupanců.

Frekvence, se kterými můžete pracovat, jsou účelně rozvrženy pro potřeby basistů - dvěma ovládáte basové pásmo, třemi středy a zbylými dvěma výšky. Osmým jezdcem ovládáte celkovou hlasitost efektu. V praxi máte mnoho variant, jak toho využít. Například nastavit korekce aparátu na rovno pro prstovou či fretless hru a na krabičce vytvořit "účko" s vykradenými středy pro slap, nebo trochu povytáhnout výšky pro tapping, zvýraznit basové frekvence 50 a 120 Hz pro tlustý reggae či dubový zvuk, speciální zvuk na sóla atd. Vaší fantazii se meze nekladou.

Co se negativ týče, připravte se na to, že při prvním dojmu krabička nebudí moc respektu - je celá z plastu, kromě kovového spodního víka potaženého protiskluzovou pryží. Vzhledově připomíná tak trochu spíše hračku než seriozní nástroj na úpravu zvuku. Ani druhý dojem po letmém osahání není zrovna nejlepší. Zjistíte totiž, že posuvní jezdci, kterými se vertikálně ovládají jednotlivé frekvence, se jaksi kinklají i horizontálně, nemají žádnou aretaci v bodu 0 a čepičky jezdců moc dobře nedrží. Radši si ani nepředstavuji, co se stane, pokud vám váš rozjetý zpěvák na podiu na krabičku omylem dupne.

To, že koncepčně celá série behringerovských nástrojových efektů inspiračně čerpá z úspěšných krabiček firmy Boss, je nad slunce jasné. Neměl jsem možnost přímého srovnání, ale je zřejmé, že vám Boss svým basovým EQ GEB-7 nabídne precizněji a bytelněji zpracovaný produkt, ovšem za cenu kolem 3000 Kč. Jste-li člověk toužící po větší zvukové flexibilitě, kterou vám podlahový ekvalizér přinese, poměr cena/užitná hodnota hovoří jasnou řečí pro BEQ 700. Cena je 828 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus