CME VX - nejen masterkeyboard
Čínské výrobky zaplavují trh na celém světě. Levná pracovní síla přivádí do Číny i spoustu významných značek. Bohužel ne vždy jde ruku v ruce relativně nízká cena s kvalitou. Existují samozřejmě i světlé výjimky. A jednou z nich jsou dle mého názoru masterkeyboardy (tedy řídící klaviatury) značky CME.
Stejné klaviatury využívají u svých nástrojů i značky, které mají v této oblasti mezi muzikanty již vybudované určité jméno (například Fatar Studiologic). Ovšem masterkeyboard není jen o klaviatuře, ale také o nabízené funkčnosti. Ale nepředbíhejme a podívejme se podrobněji na CME v nové sérii VX.
Klaviatura
Kdo se v poslední době zabýval myšlenkou pořídit si řídící klaviaturu, tak jistě narazil také na masterkeyboardy CME řady UF (testu byly podrobeny v Muzikusu 07/2005). Série VX zůstala věrná nastavené koncepci, a nabízí tedy též modely VX5, VX6, VX7 a VX8. Tyto se stejně jako u CME UF liší pouze rozsahem a typem klaviatury. Vybírat tak můžete z polovyvážených klaviatur s rozsahem 49 (VX5), 61 (VX6) a 76 (VX7) kláves nebo z vyvážené kladívkové mechaniky s plným klavírním rozsahem u modelu VX8.
Právě tento nejvyšší model jsem měl k dispozici na test. Proto se mohu vyjádřit i ke kvalitě kladívkové mechaniky. Její tuhost a rychlost odskoku (vracení se klávesy do výchozí pozice) je přirozená. Setkal jsem se s kladívkovými mechanikami mnohem tužšími, které jeden můj kolega zhodnotil slovy: "To abych si na to najal ještě jednoho chlapa, aby mi ty klapky mačkal" Tak pro mačkání kláves na CME VX8 si opravdu nikoho najímat nemusíte, a pokud jste zvyklí na kladívkovou mechaniku (například u klasického klavíru), tak pro vás nebude hra na CME VX8 žádným problémem.
U všech nabízených modelů je klaviatura samozřejmě dynamická (rychlostní citlivost), ale nabízí také tlakovou citlivost (aftertouch). U kladívkových mechanik řídících klaviatur nebývá tlaková citlivost až tak obvyklá.
Je to masterkeyboard? Není to masterkeyboard?
Na otázky, které jsem si položil v nadpisu tohoto odstavce, musím odpovědět ano - je to masterkeyboard. Ale jedním dechem je potřeba dodat, že je to nejen masterkeyboard.
Jednoúčelová zařízení jsou dnes často nahrazována přístroji, které v sobě spojují hned několik funkcí. A to platí obecně, nejen v oblasti hudebních nástrojů a audio techniky. Výhodou úzce specializovaných zařízení je, že svou funkci, pro kterou byly vytvořeny, zvládají většinou velmi dobře a dá se říci nadstandardně. Naopak víceúčelové univerzální přístroje samozřejmě šetří například místo a investice do několika specifických zařízení. Ale na druhou stranu velmi často jejich funkce a využitelnost nebývají dotaženy tak daleko jako u zmíněných "jednoúčelovek". Zda je to dobře a zda vám vyhovuje jedna či druhá varianta, nechám na vašem posouzení.
Touto úvahou směřuji ke konstatování, že funkcí a tedy i možností využití CME VX bude hned několik. A že tedy nejde jen o "obyčejný" masterkeyboard. Co vše nabídne? Čtěte dál.
Ovládání
Vedle klaviatury najdete již klasicky dvě kolečka - modulační a pitch bend. Zde si dovolím osobní poznámku k modulačnímu kolečku a jeho ergonomii ovládání. Jelikož se na rozdíl od kolečka pitch bend nevrací automaticky do výchozí pozice, tak je užitečné vědět, kam až je toto kolečko pootočeno. To je u CME VX trochu složitější, protože obě kolečka jsou nadrážkována po celém obvodu a důlek na modulačním kolečku ukazující jeho aktuální pozici je jen o málo hlubší než ostatní zářezy po obvodu kolečka. Proto jej rozeznat není tak jednoduché. Vyřešil by to například nůž a vyřezání hlubšího hlavního zářezu. Ale to už bychom se dostávali do sekce "Urob si sám" a to u nástrojů za několik tisíc nepůsobí moc dobře.
Naopak pochválit musím za páskový (ribbon) kontrolér. Ten se v mnoha případech hodí a na masterkeyboardech většinou doposud chyběl. Funkce (respektive parametry) ovládané tímto kontrolérem jsou samozřejmě jako u dalších ovladačů na tomto nástroji programovatelné a uživatelsky nastavitelné.
Tlačítka pro transpozici o celou oktávu směrem nahoru a dolu (+/-4 oktávy) mají své opodstatnění hlavně u CME VX s menším rozsahem klaviatury. Transpozice po půltónech (+/-12 půltónů) je samozřejmě také možná pomocí dvou speciálních tlačítek.
Programovatelných knobů najdeme na ovládacím panelu celkem šestnáct. Z toho polovina má dvě krajní polohy a zarážku ve střední poloze (velmi užitečné při nastavování parametrů - chválím). Dalších osm knobů je takzvaných "nekonečných" - nemají krajní polohy.
Sekce tlačítek je rozdělena také na dvě části. Horních osm volí funkci nebo parametr, který budete nastavovat. Spodních osm funguje jako programovatelná tlačítka označená F1 až F8. Nechybí sekce pro ovládání sekvenceru (play, rec...).
Uprostřed horního panelu najdete oranžově podsvětlený dvouřádkový displej. Pod ním jsou tlačítka pro posun na displeji (listování ve funkcích) a klasická numerická klávesnice usnadňující volbu konkrétního parametru. Nechybí také kolečko Data Entry a tlačítka Enter a Exit.
Záměrně jsem zatím vynechal některé ovládací prvky, jež jsou právě v úvodu zmíněnými funkcemi navíc, které nenajdete u každého masterkeyboardu. Jde o dvanáct dynamických padů. Podobné pady jsou například na pracovní stanici Akai MPC 2500, kterou jsem testoval minulý měsíc. Tyto pady můžou sloužit například pro spouštění smyček.
Druhou perličkou je devět faderů. Řeknete si: "Nic neobvyklého." Ovšem zde jde o motorizované fadery. V tomto jsou klaviatury CME VX v této kategorii nástrojů první na světě. Během nahrávání si můžete tedy ukládat jejich aktuální pozici (odpovídající konkrétní hodnotě nastaveného parametru) a při zpětném přehrávání se vám budou automaticky posouvat do správné pozice.
Posledním důležitým a zatím nezmíněným tlačítkem je U-Ctrl. O tomto tlačítku a jeho významu se podrobněji dozvíte v odstavci o MIDI.
Konektory
Konektorů na zadním panelu je také více, než u řídících klaviatur bývá obvyklé. Kromě napájení pomocí adaptéru, který je v ceně, je možné CME VX napájet také z USB portu (USB kabel je také přibalen). Zajímavostí je též zabudovaný USB HUB (dva porty USB to device).
Následují dva sluchátkové výstupy s regulací hlasitosti. Dále na zadním panelu najdete dvojici konektorů pro linkový výstup a také dva vstupy line/mic s nastavitelnou citlivostí. Pedály je možno připojit také dva.
Zajímavostí známou již z modelů CME UF je vstup pro dechový kontrolér, který je plně kompatibilní s dechovým kontrolérem Yamaha BC3.
No a samozřejmě nemůžeme zapomenout na MIDI porty. Celkem máte k dispozici čtyři MIDI výstupy a jeden MIDI vstup.
Zajímavosti
Sama firma CME označuje sérii VX jako "inteligentní klávesy". Nejsem si jistý, v čem spatřují onu inteligenci. Možná v 32bitovém mikroprocesoru, který řídí veškeré dění v nástroji.
Některé zajímavé funkce už jsem zmínil (motorizované fadery a dynamické pady). Dále bych rád upozornil, že jde také o plnohodnotné USB MIDI a USB audio zařízení. Při propojení s počítačem a softwarem nepotřebujete tedy žádné speciální audio rozhraní.
Nástroj je vybaven také interní flash pamětí, kde je uložen aktualizovatelný firmware. Do této paměti lze však pomocí USB ukládat z počítače i *.mid soubory, popřípadě aktualizovat interní styly.
Nejde také o uzavřený systém, ale je možné rozšíření. K tomu má CME VX připraven multifunkční slot na zadním panelu. Do něj můžete instalovat například zvukový modul s funkcí samplování, modul analogového syntezátoru, FireWire zvukovou kartu a modul pro digitální mix. Pomocí tohoto rozšíření tak značně zvýšíte užitnou hodnotu nástroje.
MIDI
Začnu funkcí U-Ctrl, která má na hlavním panelu příslušné tlačítko. Pomocí této funkce lze usnadnit komunikaci CME VX s hudebním softwarem v počítači. Při aktivaci U-Ctrl se nastaví kontroléry tak, aby vysílaly povely stejně jako Mackie Control. Není tedy potřeba načítat nějaké šablony a podobně.
CME VX může fungovat samozřejmě také jako klasická řídící klaviatura. V tomto modu nabízí čtyři zóny, které se mohou samozřejmě libovolně překrývat.
V MIDI funkcích jsem objevil jeden zásadní problém. Nástroje CME VX totiž nevysílají pro volbu zvuku pro banky MSB a LSB kontroléry 0 a 32, ale chybně kontroléry 100 a 101. Tímto se při volbě konkrétního zvuku přes MIDI stávají nekompatibilními s libovolným MIDI zařízením, protože toto neodpovídá MIDI normě. Jde o hrubou chybu. Více v sloupečku MIDI banky. Tento problém se již řeší. Upozornil jsem na něj distributora. Měl by být odstraněn novou verzí firmware, která v době uzávěrky testu (koncem května) ještě nebyla dostupná.
Info:
Nástroje CME VX v sobě spojují mimo role masterkeyboardu mnoho zajímavých funkcí. Doporučené maloobchodní ceny jsou 17 990 Kč (VX5), 19 990 Kč (VX6), 21 690 Kč (VX7) a 25 290 Kč (VX8).
Plus:
USB MIDI/audio rozhraní
motorizované fadery
možnosti rozšíření
aktualizovatelný firmware
U-Ctrl
Mínus:
nekompatibilita s MIDI normou (MSB, LSB)
modulační kolečko