Nadupaná bedna Zoom Fire 36M

Zoom Fire 36M
Zoom Fire 36M

Společnost Zoom uvádí na trh nové kytarové kombo se zabudovaným digitálním multiefektem, které disponuje slušnou řádkou zvuků, hluků a efektů. Díky velkému rozsahu funkcí bude jeho použití dosti univerzální.

Existují v podstatě dva druhy kytaristů. Ti, kdož se spoléhají jen a výhradně na svůj cit a prsty - a pak ti, kteří svou hru stavějí na vymoženostech techniky. Samozřejmě, existuje i zlatá střední cesta - kombinace obojího, kde však vždy převažuje jedno či druhé. My se teď zaměříme na tu druhou skupinu. Chcete-li (nebo potřebujete-li) během jednoho vystoupení neustále měnit svůj sound a nechcete s sebou donekonečna tahat hromadu "železa" (efekty, zesilovače, mulťáky, racky), dobrou a levnou alternativou je aparát se zabudovaným multiprocesorem.

 

Základní popis

Jak již sám název napovídá, výkon komba je 36 W a je osazeno 10" reproduktorem. Hlavní zbraní Zoomu Fire 36 je nadupaný digitální multiefekt, který nabízí: 22 simulací amp modelů, 9 klasických modulačních efektů a 17 typů zkreslení. Všechny tyto zvuky můžete navíc libovolně kombinovat a nastavovat, takže uznejte sami, že výsledné množství možných zvuků (a pazvuků) je skutečně úctyhodné.

 

Parametry a něco navíc

Rozměry komba jsou 485 mm x 240 mm x 410 mm (v x h x š) a hmotnost 12 kg. Na čelní straně přístroje v horní části se nachází hlavní ovládací panel. Přesněji spíše panely, neboť vzhledem k velkému množství možností, jež Fire 36 skýtá, je ovládání rozděleno do více sekcí (ale o tom později). Pro snazší orientaci nám slouží displej na předním panelu, zobrazující právě zvolenou funkci, nebo jako pomocník při probíhající editaci zvuku. Další ovládací panel najdete také na zadní desce komba. Ten je zde však výhradně pro potřeby nahrávání ve studiu (zde připojujete výstup do mixu a nastavujete úroveň výstupního signálu pro záznam).

Built-in-Mic - zajímavostí u tohoto modelu jsou dva zabudované kondenzátorové mini-mikrofony. Výrobce je umístil přímo na blánu reproduktoru a mají zajistit přes XLR výstup (na zadním panelu komba) věrný přenos zvuku do mixážního pultu.

Power Damp Switch - tato funkce by se dala označit jako jakési poloviční Mute. Při aktivaci (stisku) tohoto tlačítka dojde ke značnému poklesu hlasitosi, avšak bez ztráty "vybuzení a šťavnatosti" zvuku.

ZNR (Zoom Noise Reduction) - je užitečná funkce (noise gate), jež eliminuje nepříjemný hluk (hučení, nahvízdávání) v pauzách mezi hraním.

Zoom Fire 36 samozřejmě umožňuje připojení externího audio zařízení (MC/přehrávač CD), a pokud nechcete rušit sousedy, lze připojit sluchátka. Součástí nadupaného procesoru je kromě efektů a simulací též chromatická ladička.

 

Efekty, zvuky a amp modeling

Nyní se pojďme blíže podívat, co všechno vlastně Zoom implementoval do vnitřností Fire 36. Tak především zde máme 11 modelů aparátů, zahrnujících nejoblíbenější a nejpoužívanější zvuky mezi kytaristy. Máte zde čistý zvuk, simulace Marshallu, Mesa/Boogie, Fendera, dále firemní zkreslení, ultra-metalový sound, fuzz a nebo také simulaci akustické kytary. To vše navíc lze navolit jako standardní nebo vintage zvuk. Druhou neméně důležitou sekcí je 18 klasických efektů, které můžete vzájemně kombinovat a regulovat. Rozdělují se do tří skupin:

Skupina 1: zahrnuje 10 efektů (chorus, flanger, phase, doubling, tremolo, auto-wah, step, slow-a, pitch a ring mod)

Skupina 2: obsahuje klasické duo delay/reverb (obsahující delay, echo, room a hall) a samozřejmě možnost nastavení jejich úrovně (hloubky)

Skupina 3: "korekce" upravující výsledný tón - Boost celkově zhutní, prohloubí zesílení a doslova "nakopne" právě nastavený zvuk, Sustain přidá hloubku a kompresi zvolenému tónu, ideální pro sólovou hru, Edge zvýrazní a jakoby protáhne vysoké kmitočty a Bottom zvýrazní naopak basy, výborný pro hutnou doprovodnou hru.

 

Ovládání, funkce a jejich rozdělení

Předpokládám, že jste v dané problematice zběhlí, tudíž nemá cenu popisovat, kde se kombo zapíná, kam se strká kabel a co je výstup. Nebudeme zde komentovat každé tlačítko zvlášť, takže se zaměříme na ovládání z celoplošného pohledu. V první řadě zde máme předzesilovač. Zde si zvolíme jeden z 11 amp modelingů (Drive) a tlačítkem Variation nastavíme typ zvuku - Standard/Vintage. Pokračujeme směrem doprava, kde leží ekvalizér (basy, středy a výšky), gain a hlasitost. Ke zvolené simulaci si dále můžeme (ale nemusíme) určit, jakému stylu hry (sólová nebo doprovodná) se momentálně budeme věnovat - a podle toho aktivujeme jeden ze čtyř efektů: Boost, Sustain, Edge a Botom (viz Skupina 3). Pro ty náročnější hráče je tu ještě možnost přidání některého z 10 efektů (viz Skupina 1, dolní panel Modulation Type). A pokud stále nemáte dost, konečný zvuk můžete ještě obohatit o delay - echo nebo reverb - room/hall (viz Skupina 2), které aktivujete, ovládáte a přepínáte jediným potenciometrem. Sousedícím potenciometrem je pak ještě můžete modulovat. Aktivace jakéhokoliv efektu (kromě delay/reverb) je jednak signalizována LED diodou (ta je přiřazena ke každému efektovému tlačítku) a potom také na displeji, sloužícím jak k orientaci, tak i editaci zvuků.

 

Editace

Jelikož tento odstavec by vystačil na samotný článek, pokusím se jen stručně shrnout význam a funkci sektoru Patch Section. Procesor uvnitř Zooma Fire 36 má v paměti celkem 30 presetů. Ty jsou rozděleny na dvě podskupiny: 20 továrních zvuků, jenž nastavil výrobce a 10 volných zvuků, které umožňují editaci. Součástí manuálu je tabulka se všemi zvuky a jejich kódy. Samotná editace není nikterak složitá, nicméně možnosti displeje jsou značně omezené; a tak vám bude chvíli trvat, než se v té přehršli zkratek trochu zorientujete. Nejlépe je toto si osvojit pochopitelně praxí.

 

Závěrem

Zoom Fire 36M nabízí doslova hromady funkcí a možností, co dělat se zvukem. Klasické efekty (jako například: chorus, flanger a tremolo) znějí krystalicky věrohodně, nebál bych se je použít jak na živo, tak i v domácím studiu. Naproti tomu amp modeling už tak přesvědčivý není - zvuky jsou moc umělé a chladné. To je ale typický neduh zoomů. Na druhou stranu je však zvuk jasný a konkrétní a neslévá se i při silném zkreslení i hlasitosti. Obzvlášť bych vypíchnul funkci delay/reverb. Ta se povedla a svému jménu rozhodně ostudu neudělá.

 

Info:

Zoom Fire 36M je 36wattové kombo osazené 10" reproduktorem a vybavené efektovým procesorem a simulacemi aparátů. Jeho cena je 5690 Kč.

 

Plus:

zvuková variabilita

klasické efekty

delay/reverb

 

Mínus:

zkreslení

nepřehledný displej

Psáno pro časopis Muzikus