Pearl Session Studio Select - poloprofesionální bicí souprava

Bicí souprava Pearl Session Studio Select navazuje na předchozí modelovou řadu s označením Studio Session a dá se označit jako poloprofesionální sada vzhledem k jejímu postavení mezi produktovými řadami značky Pearl.

Pearl Session Studio Select - poloprofesionální bicí souprava
Pearl Session Studio Select - poloprofesionální bicí souprava

Inovace u známé řady Studio Session

Řada bicích Studio Session je na trhu již více než dvacet let. Nyní přichází nová, modifikovaná verze s názvem Studio Session Select a přináší

mnohá vylepšení a prvky, které jsou zpravidla k dostání u mnohem dražších souprav.

 

Hybridní korpusy a jejich využiti

Hlavní předností této bicí soupravy jsou hybridní korpusy, které v sobě skýtají vrstvy břízy a afrického mahagonu. Tato kombinace zajišťuje sadě širokou škálu využití napříč hudebními žánry. Bříza dodává výrazný basový zvuk s rázným atakem a konkrétní projekcí výšek, který vynikne v popových či rockových hudebních stylech. Korpus podpořený mahagonem navíc dodá kulatý, teplý zvuk s hutnými basy. Pokud se uzpůsobí ladění, bubny jsou univerzálně použitelné do jakéhokoli stylu.

Souprava je standardně dodávána s dvouvrstvými blánami Remo Pinstripe, které na soupravě fungují velmi dobře a příjemně podporují hutnější basový zvuk. Pro testování byly ale převážně využívány jednovrstvé blány Evans G1, které měly jasnější nástup a byly znělejší ve výškách. Mě osobně nejvíce bavily jednovrstvé G1, a to ve středních polohách ladění.

 

Stavba korpusů

Korpusy jednotlivých bubnů jsou tvořeny šesti vrstvami o tloušťce 5,4 mm, z toho dvě třetiny patří dřevu břízy a zbylé dvě vrstvy mahagonu na vnitřní straně bubnů (což dle mého názoru dodává bicím krásný, tmavě dřevěný vzhled při pohledu zevnitř).

 

Zvukový charakter dřeva

Zvukový charakter frekvenčních pásem u břízy produkuje výrazné, znělé basy a silné nižší středy s mírně silnějšími výškami. Mahagon je na tom v podstatě podobně - má teplé a bohaté basy, hladké středy a mírné výšky. Rozdíl je v barvě zvuku, kdy bříza produkuje spíše ostřejší a průraznější tón, kdežto mahagon zvučný a vibrující. Kombinací těchto dvou materiálů tak souprava získá konkrétní atak díky bříze a mahagon poskytne vřelé teplé tělo. Po zvukové stránce materiály velmi dobře spolupůsobí.

Pearl Session Studio Select - poloprofesionální bicí souprava
Pearl Session Studio Select - poloprofesionální bicí souprava

Konfigurace sady

K testování byla vybrána sada v konfiguraci známé jako fusion set o rozměrech: TT 10 x 7, TT 12 x 8, FT 14 x 14 a BD 20 x 14. Součástí sady bohužel není malý buben, který ovšem lze dokoupit samostatně, a doplnit tak sadu o bubínek se stejnými charakterovými vlastnostmi.

 

Hardware

Bicí Pearl Session Studio Select jsou dodávány jako tzv. shell sada, tudíž v balení naleznete pouze nohy od floor tomu a zbylý hardware je nutno dokoupit dle vlastních preferencí. K testování této sady mi byl zapůjčen hardwarový set řady 830, který patří k základním řadám od značky Pearl. Přesto svou bytelností a variabilitou v žádném případě nedělá svému týmu ostudu a je plně dostačující pro klasické hráče na bicí.

 

Uchycení tomů

Na přechodech této sady naleznete systém Optimount, který zaručuje pevné uchycení tomů, ale nijak nedusí rezonanci a barevnost zvuku jednotlivých bubnů. Vzhledem k nevrtanému basovému bubnu, což je vždy výhodou pro jeho zvukové vlastnosti, je potřeba tomy uchytit na činelové stojany či rampu pomocí holderů a clampů k tomu určených. Což kromě lepších zvukových vlastností zajišťuje i znatelnější flexibilitu sady.

Pearl Session Studio Select - poloprofesionální bicí souprava
Pearl Session Studio Select - poloprofesionální bicí souprava

Hrany korpusů

Jedním z podstatných prvků bubnů jsou hrany korpusů. Zde Pearl poskytl know-how z řady bicích Masterworks a na soupravě tak nalezneme stejné provedení hran jako na vrcholných soupravách. Hrany jsou zkosené pod úhlem 60 ° a díky tomu má blána výborný kontakt s tělem. To má pozitivní dopad na rezonanci a zvuk u každého bubnu.

 

Barnwood je označení typu dřeva, jež dříve sloužilo jako stavební materiál. V 19. století v USA a Kanadě se stavěly velké dřevěné stodoly (barn = stodola) z jakéhokoli dostupného dřeva na pozemku, tak aby bylo co nejblíže stavbě. Později, když byly stodoly příliš poškozené pro rekonstrukci, se začaly rozebírat a dřevo se dále používá v interiérovém designu pro svůj specifický vzhled a barvu.

 

Barevné provedení

Souprava je vyráběna pouze ve čtyřech barevných variantách. Dvě z nich jsou v lakovaném provedení - lesklá hnědá barnwood a  pianová černá. A dvě pak fólie - tabáková bílá námořní perla, černá zrcadlo - chromová. Finish testované sady byl formou laku, a to v barvě lesklé hnědé Barnwood. Nutno říci, že bubnům opravdu velice sluší.  

 

Závěrem

Můj celkový dojem z této sady je veskrze pozitivní, mohu ji doporučit všem hráčům, kteří si libují v „jemnějších“ vodách popu, rocku, jazzu a podobných stylech hudby, kteří hledají neustále nové zvukové možnosti a chtějí si pohrát (třeba za pomocí různých blán) s barevným a plným zvukem své sady.

 

Info:

Pearl Session Studio Select je sada bicích (shell set bez bubínku) s korpusy z břízy a mahagonu, s uchycením nevrtaných tomů systémem Optimount a s ráfky Superhoop II. Cena je 32 373 Kč.

 

Plus:

Výrazné plusové body pro mě získala sada svým precizním zpracováním, využitím technologií, které jsou typické pro profesionální sady bicích, což zpřístupnilo kvalitní sady i amatérským či poloprofesionálním hráčům.

Zvukové vlastnosti sady, které vycházejí z chytré kombinace použitých dřev, mě rozhodně nepřestanou bavit, naopak dávají prostor kreativitě a neustálému hledání dalšího využití sady.

 

Mínus:

Mezi mínusy bych zařadil nekompletnost sady po stránce hardwarového vybavení. Vyšší třídy se standardně dodávají v shell sadě, avšak uvítal bych najít jako součást balení alespoň holdery a clampy potřebné k uchycení tomů.

 

parametry souprav 10 x 7, 12 x 8, 14 x 14, 20 x 14 (testovaný set)
10 x 7, 12 x 8, 16 x 16, 22 x 16
12 x 9, 14 x 14, 24 x 14
13 x 9, 16 x 16, 24 x 14
korpus šestivrstvý, 5,4 mm, kombinace bříza / africký mahagon, 60 ° vnější úhel sražení hrany
snare 14 x 5,5; 14 x 6,5 nebo 14 x 8 (k dispozici, ale prodává se samostatně)
barva Lak – lesklá hnědá barnwood; piano černá,
Folie – tabáková bílá námořní perla; černá zrdcadlo – chromová
blány standardně dodávané:
hrací – Remo Pinstripe
rezonanční – Clear Ambassador
basový buben – Remo Powerstroke
držáky tomů Optimount Suspension System
hardware chromovaný (součástí setu jsou pouze nožičky floor tomu z kategorie Masters)
ráfky SuperHoop II 2,3 mm
mušle RL10 / RL20 Session

 

https://www.pearleurope.com/product/drumsets/session-studio-select/

Psáno pro časopis Muzikus