PreSonus Eris E4.5 - studiové monitory

PreSonus Eris E4.5 - studiové monitory
PreSonus Eris E4.5 - studiové monitory

Menší a ještě menší mohou být studiové monitory. První dojem  „tohle nemůže hrát“ dokonale vyvrátí úvodní tóny, které uslyšíte. Možná právě vaše uši takto zaplesají před malými americkými bedýnkami PreSonus Eris. Sám zatím plesat nebudu, pojďme si o nich něco napsat.

Koncepce...

PreSonus vyrábí studiové monitory několika řad, mezi základní, tedy nejlevnější, patří kategorie Eris. Na webu najdete tři velikosti - s „osmičkou“ reproduktorem, „pětkou“ a ty nejmenší se „čtyřiapůlkou“. Právě je mám před sebou a prohlížím si je.

 

Kdesi jsem četl, že... „nahradí v podstatě jakékoli bedny k počítači, jsou totiž levné a hrají hezky.“ Ano, zaryté mistry zvuku asi zarazí technická stránka monitorů, levý kus má zesilovač, jednoduché korekce a vstupy, pravý je pak připojený jen pomocí dvoužilového kabelu. Pravda, tak vypadají bedny k počítači. Eris E4.5 má středobasový reproduktor o velikosti 4,5 palce, horna, krytá kovovou síťkou, je jednopalcová. Jen dodám, že modely E5 a E8 už jsou párem plnohodnotných poslechových boxů.

 

Na zadním panelu levného monitoru najdeme dvě dvojice vstupů (jacky 6,3 mm a cinche), korekce (výšky a středy) s vyznačenou nulou, přepínač citlivosti přepínač na ořezání basů (80-100 Hz). Samozřejmě je tam bassreflexový otvor, konektor párové bedny a napájecí vstup (kabel typu „holicí strojek“).

 

Ocenitelné jsou i přední ovládací prvky a konektory - hlavní vypínač, hlavní volume (to aby výrobce dostál označení „bedny k počítači“), výstup do sluchátek a audio vstup AUX In (oba 3,5mm jack). Koneckonců, monitory většinou u počítače stojí, tak proč jim neříkat bedny k počítači.

 

Zajímali jste se někdy o rozdíl mezi studiovými sluchátky a studiovými monitory? Rozdíl je opravdu velký. V obdobných cenových relacích v podstatě neexistují sluchátka, která by měla „rovný“ poslech, jak se dá očekávat od monitoru. Ač si to řada výrobců myslí, tak prostě neexistují.

 

Stačí je připojit a poslouchat

Jednoduchou přípravu zvládne každý včetně jedinců s nevyhraněnou stranovou orientací, jakým jsem třeba já. Neustále se mi plete pravá a levá, respektive mám obě ruce levé (doslova a do písmene).

 

Říká se, a já jsem s tím ztotožněn, že čím větší monitor, tím lepší zvuk, tím větší možnosti míchání, tím větší komfort pro jedince u mixpultu. No jo, každý ale nemá doma obrovský pokoj, kde by mohl mít nějaké krásné milenky s osmičkami (reproduktory, myslím, chlapi :-)), a každý nemá také tolik peněz. Proto jsou na trhu monitory menší, které se vejdou všude. Příkladem budiž právě nejmenší PreSonusy.

 

A jak že to hraje?

Řeknu vám, docela mě dostaly. Mám možnost porovnávat zvuk z poměrně drahých a luxusních beden k počítači, zvuk z audio systému asi za třicet tisíc (včetně zesilovače s direct obvody = měl by přehrát přesně to, co jde ze zdroje bez korekcí), a teď přibyly ještě monitory. Pustil jsem si pár svých mixů a chvílemi jsem myslel, že vážně sedím ve studiu, a ne doma poblíž svých malých potomků.

 

Takto malé a méně výkonné bedny je třeba poslouchat vážně zblízka, maximálně jeden metr. Mají jasně čitelné basy, v muzice slyšíte každé doslova škrtnutí a celý sound korunují krásně měkké výšky. Moje uši by daly za jedna.

 

Ovšem studiové monitory se těžko kupují podle katalogů, chce to je slyšet. Když tedy půjdete do obchodu vybírat své nové mazlíčky, nechte si také pustit PreSonus Eris E4.5. Objektivně mohu sdělit, že vás jejich zvuk minimálně osloví.

 

Info:

PreSonus Eris E4.5 jsou aktivní studiové monitory použitelné i jako kvalitní ozvučení osobního počítače. Jsou vybaveny dvoupásmovou reprosoustavou s výkonem 2x 25 W. Cena je 4890 Kč.

 

Plus:

velmi dobrý zvuk

rozměry, hmotnost, napájení

ovládání hlasitosti a vypínač vpředu

 

Mínus:

koncepce připomínající spíš bedny k počítači

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Konstrukce aktivní + pasivní
Výkon 2x 25 W
Reproduktory 4,5” + 1”
Materiál kevral/hedvábí
Dělící frekvence 2,8 kHz
Maximální SPL 100 dB
Vstupy symetrické jacky, nesymetrické RCA, AUX In
Výstupy sluchátka
Rozměry 24 x 16 x 18 cm
Hmotnost 5,9 kg

 

www:

www.presonus.com/products/Eris/

Psáno pro časopis Muzikus