Sonor AQ1 vs AQ2 - nové řady poloprofesionálních bicích souprav

Co nám nadělila firma Sonor a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Firma Sonor se rozhodla po mnoha letech úspěšné produkce zcela změnit své portfolio lowendových nástrojů, co se týká cenové politiky. Dá se prohlásit, že v době, kdy je velký tlak právě na výši ceny, mnohdy bohužel za cenu kvality, to bylo velice odvážné a nestandardní rozhodnutí.

Sonor AQ1 vs AQ2 - nové řady poloprofesionálních bicích souprav
Sonor AQ1 vs AQ2 - nové řady poloprofesionálních bicích souprav

Tím rozhodnutím bylo, že firma Sonor přestane produkovat nejlevnější část ve své nabídky, jíž byla donedávna řada Smart Force, a zaměří se na poloprofesionální řady v co nejlepší kvalitě, ale za velice příznivou cenu. Další změnou bylo zrušení produkce řad Essential Force a Select Force, které právě spadaly už do segmentu poloprofesionálních řad. Veškeré úsilí se tedy soustředilo spojení všech těchto řad dohromady a možnost nabídnout zákazníkovi adekvátní, ba ještě lepší náhradu. Touto náhradou se staly řady AQ1 a AQ2.

Podobně, jako to bylo u řady Essential Force a Select Force, mají AQ1 a AQ2 mnoho společného, ale i rozdílného. Pro vlastní test jsem obdržel soupravy AQ1 Stage Set v barvě Piano Black o rozměrwch BD 22 x 18”, TT 10 x 7”, TT 12 x 8”, FT 16 x 15” a SD 14 x 6” a AQ2 Stage Set v v barvě White Pearl BD 22 x 17,5 ”, TT 10 x 7”, TT 12 x 8”, FT 16 x 15” a SD 14 x 6”.

 

Jako dvojvaječná dvojčata

Obě soupravy, jak jsem psal již výše, mají mnoho společného. Je to zejména stejná mechanika. Jedná se o totožné mušle, které jsou lité a mají systém tune safe, který zabraňuje povolování šroubů a tím napomáhá držet lépe ladění. Zásadní je také konstrukce mušlí, které se v co nejmenší míře dotýkají korpusu a tím zlepšují jeho rezonanci. Dalším společným jmenovatelem, a to velice důležitým, je uchycení tomů smart mount. Toto uchycení se zcela liší od řady Force a zajišťuje mnohem lépe rezonanci a dozvuk korpusu. Stejné je to i s konstrukcí korpusů. Obě řady jsou vyrobeny  metodou CLTF (cross laminated tension free), kdy se jednotlivé vrstvy skládají na sebe vždy pod úhlem devadesát stupňů. Hrany korpusů jsou zabroušeny pod úhlem čtyřicet pět stupňů. Co se týká povrchů, i zde je to stejné až na jednu malou odlišnost od předchozích řad.Obě řady mají výhradně lakované korpusy, jen u AQ2 máte možnost volit fólii v jedné variantě, a to právě v barvě, kterou jsem měl k dispozici na test - White Pearl. Poslední zásadní společnou věcí je, že bubínky mají již v této cenové kategorii deset ladicích šroubů.

 

V dnešní době je často zvykem dívat se zpět a znovu se vracet do minulého století. Tato retro záležitost se dotkla i firmy Sonor, která před několika málo lety uvedla na trh s velkou slávou řadu Vintage. Tato řada je věrnou kopií dnes již legendární soupravy firmy Sonor z šedesátých let, avšak vyrobenou s použitím dnešních moderních technologií. Sám jsem měl to štěstí ty staré Sonory mnoho let používat a musím konstatovat, že ten návrat stojí za to.

 

Rozdíly

Ve všech dalších aspektech se soupravy liší. Projdeme si je postupně, ale není jich mnoho.

Nejzásadnější a nejdůležitější je materiál. U AQ 1 je to bříza. Šest vrstev o tloušťce 7,2 mm u všech korpusů. AQ 2 je celojavorová bicí sada. Má sedm vrstev - čtyři vrstvy jsou z kanadského javoru a tři vrstvy jsou z asijského javoru. Tomy, snare, BD 14” a 16” mají tloušťku 5,8 mm. BD 18”, 20” a 22” mají tloušťku 7,2 mm.

Dalším rozdílem jsou blány, se kterými jsou dodávány. AQ1 jsou osazeny blánami typu Pinstripe. U AQ2 jsou to pískované, typ Ambasador. Na BD je použit typ Power Stroke 3. Vše to jsou blány čínské, produkce v licenci Remo. Ale i tak musím konstatovat, že je to zvukově velký posun od běžných převozek.

Další rozdíly jsou v nabízené produkci. U AQ1 si lze vybrat pouze ze dvou variant, ze souprav Studio a Stage, kdy rozdíl je v basovém bubnu a kotli. U Studia je to BD 20” a kotel 14”. U Stage Setu je to BD 20” a kotel 16” na nožičkách. Žádné další varianty nejsou možné, i když se dá ještě ke Stage Setu dokoupit 14” kotel jako rozšíření.

Barvy jsou nabízeny dvě - Piano Black a Piano White, obě v laku. AQ1 Set je nabízen s mechanikou řady 2000. Řada AQ2 je nabízena pouze jako Shell Set bez mechaniky, ve variantách Stage, Studio, Bop, Safari a Mariny, vždy s držákem tomu řady 4000. Bylo by velice obsáhlé každý set rozměrově charakterizovat. Řada AQ2 nabízí tomy 8”, 10” a 12”, floor tomy 13”, 14” a 16” a BD 14”, 16”, 18”, 20” a 22”. Snare jsou to 12” ocelový a dřevěné 13” a 14 ”. Pro konkrétní sestavy doporučuji navštívit stránky distributora. Jak sami vidíte, nabídka je to více než široká, a výhodou je, že každý jednotlivý produkt této řady se dá koupit samostatně. Nabízené barvy jsou v laku čtyři - Quartz Titanum, Aqua Silver, Brown Fade, Transparent Black - a ve folii testovaná White Pearl.

Sonor AQ1 vs AQ2 - nové řady poloprofesionálních bicích souprav
Sonor AQ1 vs AQ2 - nové řady poloprofesionálních bicích souprav

Zvuk

Co se zvuku, týká rozdíl je jasně daný už použitým materiálem.

AQ1

Bříza je charakteristická potlačenými výškami a středy se silnějšími basy. AQ1 zní spolu s blánami podobnými Pinstripe dostatečně basově. Zvuk je plný s jasným atakem. Mě osobně se líbil hlavně zvuk basového bubnu a bubínku. Osobně bych na tomy volil otevřenější typ blan. Například typ Emperor by určitě celkovému zvuku tomů více pomohl. Je to však velice individuální pohled. Ale i tak musím říci, že na soupravu, která je cenově hluboko po třicet tisíci a s dodanými blánami, zní velice dobře a není problém ji vzít i do studia. Můžete to sami posoudit na produktových videích distributora, která jsou natočená jen s mikrofony overhead.

AQ2

Jsou javorové. Javor má vyrovnané výšky a basy a potlačené středy. Ve spojitosti s pískovými jednovrstvými blánami zní hodně otevřeně s jasným atakem při úderu. Zvuk vás jakoby obejme, což je pro javor typické. Tato souprava už od prvního úderu nepřipadá hráči jako poloprofesionální nástroj. Zvukově působí naprosto jako profi nástroj, a to za velice příznivou cenu.

 

Závěr

Obě soupravy disponují precizním dílenským zpracováním a změny v mechanice oproti řadě Force přinesly své ovoce, hlavně co se týká uchycení tomů a jejich zvuku. Další důležitou novinkou jsou mušle, které velice dobře drží ladění. Velkou výhodou je i deset ladicích šroubů na bubínku snare. Díky lakovaným povrchům působí opravdu profesionálním vzhledem.

 

Info:

Sonor AQ1 a AQ2 jsou nové řady poloprofesionálních bicích souprav (AQ1 - bříza, AQ2 - javor). Cena pro Sonor AQ1 včetně pěti kusů hardwaru je 27 990 Kč. Sonor AQ2 (dodává se jako Shell Set bez hardwaru) v provedení fólie je 25 400 Kč a v provedení lak 31 595 Kč.

 

Plus:

lakovaný povrch

mušle tune save

uchycení tomů

deset ladících šroubů na bubínku

cena

 

Mínus:

u AQ1 omezená konfigurace a výběr jen ze dvou barev

 

Technická specifikace

AQ1
Materiál bříza
Typ korpusu CLTF, hrany 45 stupňů
Barva Piano Black
Rozměry viz stránky prodejce
Uchycení tomů smart mount
Mušle tune safe
AQ2
Materiál javor
Typ korpusu CLTF, hrany 45 stupňů
Barva Piano Black
Rozměry viz stránky prodejce
Uchycení tomů smart mount
Mušle tune safe

 

http://www.sonor.com/

Psáno pro časopis Muzikus