Studiologic VMK 176 Plus - výborná kladívková klaviatura s afertouchem

Studiologic VMK 176 Plus - výborná kladívková klaviatura s afertouchem
Studiologic VMK 176 Plus - výborná kladívková klaviatura s afertouchem

Firma Studiologic je vlastně rebrandingem firmy Fatar. Vlastně by se dalo říci, že se jedná o značku, která prodává řídicí klaviatury/MIDI kontroléry s těmito klaviaturami, které jsou jinak dodávané i dalším výrobcům (například Nord nebo Kurzweil) pro jejich klávesové verze syntezátorů.

Studiologic VMK je série řídicích klaviatur v kombinaci s MIDI kontrolérem, nabízejícím dnes standardní výbavu, tedy devět jezdců, osm otočných ovladačů, osm tlačítek a tlačítka pro pohyb v sekvenceru. S počítačem Studiologic komunikuje pomocí USB, ale k dispozici jsou také dva (ano, opravdu dva) MIDI výstupy. Připojit lze až tři nožní pedály (opět, ano, až tři), jeden pedál (Studiologic PS 100) je součástí balení. Tyto drobnosti, kromě samotné klaviatury, dělají ze Studiologic VMK nadstandardní MIDI kontrolér. Klaviatura je napájena z vlastního externího zdroje - DC 9 V, 500 mA, který je součástí balení. Druhá možnost napájení je přímo z USB.

 

Ergonomie

Na můj vkus jsou ovládací prvky bohužel značně neergonomické. Posuvné jezdce je nutné vzít do ruky dvěma prsty, nemají stejný tvar, jako se používá pro fadery na mixážních pultech. Jejich velikost je sice dostatečná, ale rozestupy jsou úplně minimální, skoro by se dalo říci, že je jeden na druhém. Otočné ovladače na tom nejsou o mnoho lépe. Mají nekonečnou dráhu, takže uživatel vždy přesně ví, jaká je nastavená hodnota. Ovladače jsou ale poměrně titěrné a jejich otočení o celou délku (odhaduji cca 315 °) na jedno nahmátnutí je otázkou poměrně přesného uchopení. Tlačítka jsou velmi mělká a jejich stisk je tuhý a hlučný. Na druhou stranu mám vždy jistotu, že ke stisknutí tlačítka opravdu došlo.

 

Ohýbání tónu (pitch bend) a modulace, jsou řešeny pomocí joysticku. Osobně preferuji joystick před klasickými kolečky, takže i zde tuto možnost vítám. Bohužel je ale joystick umístěn u ovládacích prvků, nikoliv vedle klaviatury vlevo. Někdy se tedy může stát, že si pravou rukou překážíte v pohodlném ovládání joysticku - to ale pouze v případě, kdy byste hráli třeba basový part (samozřejmě není problém klaviaturu transponovat). Na druhou stranu, hráč má jen kousek od ovládacích prvků k joysticku. Joystick samotný opět působí poněkud titěrným a „fórovým“ dojmem, ale dá se na to zvyknout.

 

Klaviatura

Klaviatura je to, co uživatele na Fatarech vždy nejvíc fascinuje a zajímá. U VMK 176 Plus je použita klaviatura Fatar TP/40M, což je kladívková klaviatura se simulací klaviatury skutečného křídla. Součástí jsou gumové kontakty a k dispozici je také monofonní (jednohlasý) aftertouch, tedy přítlak na klávesy. Model klaviatury M, který je použit i ve verzi VMK 161 Plus, nabízí střední tuhost (85 g). Na rozdíl od nejvyššího modelu klaviatury TP/40GH, která je použita ve VMK 188 Plus, tato nenabízí zóny, a tak jsou všechny klávesy stejně těžké. TP/40GH nabízí čtyři zóny s různou hmotností a výsledek se tak ještě více blíží skutečné klaviatuře koncertního křídla.

Studiologic VMK 176 Plus - výborná kladívková klaviatura s afertouchem
Studiologic VMK 176 Plus - výborná kladívková klaviatura s afertouchem

Samotná klaviatura je velice dobře hratelná. Její hlučnost by ale mohla být i nižší. Nicméně se dá hrát velice rychle, není problém ani s glissandy. Vracení klávesy zpět ze stisknuté polohy je velmi přirozené a v ruce nahoře ještě malinko zavibruje, což je velmi příjemné a zrychluje to hru. Černé klávesy při návratu nevibrují tak výrazně. Samy o sobě jsou černé klávesy také dobře hratelné, i když na mě působí zbytečně tuhým dojmem. samotný poměr černé/bílé mi ale až tak úplně nevyhovuje. Na první pocit mám pocit zbytečně velkých rozdílů v jejich chování. Ale dá se na to zvyknout a časem se klaviatura sama také trochu vyběhá. Pokud ale preferujeme kladívkovou mechaniku, rozhodně se jedná o jednu z nejlepších klaviatur na sedmdesátišestiklávesovém MIDI kontroléru, na jakou jsem kdy hrál.

 

Case

Samotný case působí poněkud historizujícím dojmem. Spíše než moderní řídicí klaviaturu mi připomíná stará vintage digitální piana. Nicméně zpracování je velice solidní a bytelné. Boky jsou pogumované, takže bych se nebál opřít klaviaturu někde nastojato. No, bál bych se, ale to spíše z principu, nástroj by ujet po podložce neměl.

 

Možnosti nastavení

Funkce MIDI kontroléru jsou programovatelné. K dispozici je tedy pětadvacet programovatelných ovladačů. Přímo od výrobce je k dispozici třicet presetů pro různé virtuální nástroje, jako jsou například IK Multimedia SampleTank, EVP88 (součástí Apple Logic), Spectrasonics Atmosphere, Native Instruments Absynth, B4, Elektrik Piano, FM-7 a Pro-53, Propellerhead Reason, Steinberg Cubase a další, ale i klasické General MIDI.

Studiologic VMK 176 Plus - výborná kladívková klaviatura s afertouchem
Studiologic VMK 176 Plus - výborná kladívková klaviatura s afertouchem

Samotné vlastní přiřazení konkrétního MIDI kontroléru konkrétnímu ovladači je velice intuitivní. Stačí stisknout tlačítko Edit pod displejem. Dále budeme vyzvání k pohnutí ovladačem, kterému chcete novou hodnotu MIDI kontroléru přiřadit, což se objeví na displeji. Pohneme tedy ovladačem, na displeji se zobrazí, o jaký se jedná ovladač - například S2 pro Slider 2 - a pod ním číslo MIDI kanálu, kam bude hodnota vysílána. Pomocí otočného ovladače Data Entry (ovladač je krokový, takže máme dobrou kontrolu toho, o kolik jednotek hodnotu parametru měníme), vedle displeje lze hodnotu MIDI kanálu změnit. Tlačítky Page pak lze listovat v dalším nastavení. Horní řádek displeje stále zobrazuje název ovladače, spodní zobrazuje parametr, který bude nastavován. Lze tedy nastavit číslo kontroléru, minimální a maximální vysílanou hodnotu a polaritu (zda bude nahoře maximální hodnota nebo minimální - to druhé se hodí například pro simulaci táhel u varhan). Pro potvrzení celkového nastavení stačí znovu stisknout tlačítko Edit a potvrdit Enterem - Yes. Bohužel nelze přiřadit hodnoty joysticku, který tedy stále vysílá ve směru nahoru a dolů výrobcem dané MIDI kontroléry.

 

Vyslat lze i takové MIDI informace, jako je Program Change, Bank Select a nebo Panic.

 

Závěr

Studiologic VMK 176 Plus je výborná kladívková klaviatura s afertouchem, což je na 76 kláves velmi neobvyklá kombinace. Co se týče funkcí MIDI kontroléru, i tam se VMK 176 drží na vrcholu. Nikoliv však už svou ergonomií ovládacích prvků.

 

Info:

Studiologic VMK 176 Plus je klaviatura se 76 klávesovou kladívkovou mechanikou a MIDI kontrolér s 15 ovladači. Doporučená maoobchodní cena je 12 990 Kč včetně DPH.

 

Plus:

kvalitní kladívková klaviatura i na 76klávesové verzi

aftertouch na kladívkové mechanice

2 MIDI výstupy, 3 pedálové vstupy

možnost připojení k počítači (PC i Mac), bez nutnosti instalace ovladačů

30 továrních presetů pro ovládání různého softwaru s možností rychlého přepínání

 

Mínus:

neergonomické ovladače MIDI kontroléru

hlučná tlačítka

joystick umístěný nad, nikoliv vedle klaviatury

 

počet kláves: 76

kladívková mechanika: ano

typ klaviatury: Fatar TP/40M

aftertouch: ano

počet jezdců: 9

počet otočných ovladačů: 8

počet tlačítek: 8

programovatelné ovaldače: ano

tlačítka pro ovládání sekvencerů: ano

komunikace s počítačem: USB (PC i Mac bez nutnosti instalace ovladačů)

MIDI výstupy: 2

vstup pro nožní pedály: 3

napájení: externí 9 V DC, 500 mA (je součástí balení) nebo přes USB

rozměry: 11,5 x 35 x 12,2 cm

hmotnost: 18 kg

 

Pitch bend ovládaný kolečkem nebo joystickem, to je věčné téma. Osobně preferuji joystick. Opravdu mám pocit, že pohyb v zápěstí mám mnohem rychlejší a přesnější než pokrčování a natahování palce levé ruky. Ale možná jde jen o zvyk.

Psáno pro časopis Muzikus