TC Helicon Go Guitar - rozhraní pro pro připojení k počítačům nebo i mobilním zařízením

TC Helicon Go Guitar - rozhraní pro pro připojení k počítačům nebo i mobilním zařízením
TC Helicon Go Guitar - rozhraní pro pro připojení k počítačům nebo i mobilním zařízením

V někdejším, dnes už historickém, číslu Muzikusu jsem četl reportáž z koncertu Johna McLaughlina v Praze. A vězte - ten svoji kytaru ozvučil notebookem... Ne, že by tahle možnost třeba tenkrát ještě neexistovala, ale nebylo to úplně běžné a všichni, kdo jsme, byť jen na fotografii, laptop na pódiu už viděli, báli jsme se jeho použití, a to hlavně ohledně spolehlivosti. Jenže to už je jistě patnáct let. A já věřím, že dneska bychom si to už představit v pohodě dokázali a ani bychom se moc nebáli.

Svět, a stejně tak ten náš kytarový, se totiž neustále vyvíjí, ten digitální mílovými kroky, a většina z nás má nějaké zkušenosti s tím jak vyřešit zvuk kytary i jinak než obligátním kytarovým zesilovačem v jeho jakékoli podobě. Většina z nás si určitě zkusila nějaké ty multiefekty a procesory, Kempery, Fractaly a Spirity nebo třeba doma cvičí nebo nahrává přes něco jako GuitarRig ve svém obývákovém studiíčku. A může se stát, že máme potřebu nějakého menšího, jednoduššího, mobilnějšího, kompaktnějšího zařízení, které nám zprostředkuje převod kytarového - toho „obyčejného“ audio signálu - do digitální řeči, které bude rozumět náš přenosný počítač, tablet, nebo dokonce mobilní telefon. A třeba chceme, aby to bylo jednoduché a nechceme nic moc řešit.

V případě Go Guitar od odnože TC Eletronic - Heliconu - nemusíme ani řešit operační systém, na kterém zrovna to naše zařízení frčí. Go Guitar totiž v pohodě zkousne iOS, Android, Mac OS anebo Windows. Můžeme využít řadu aplikací Heliconu, ale je kompatibilní i s celou řadou aplikací a softwary pro iOS. Nemusíme řešit místo. Černá krabička má rozměry 92 x 45 x 27 mm a můžeme si ho tedy vzít v podstatě kamkoli. Nemusíme řešit baterii. Go Guitar napájí zařízení, ke kterému je připojený. Nemusíme vlastně řešit ani nic moc dalšího, protože výrobce slibuje, že všechno je „easy to use“. Je? Pojďme si to reálně vyzkoušet.

 

Praxe

Malá černá krabička zvenku nabízí jen to nejdůležitější. Kabel pro připojení k mobilnímu zařízení, konektor jack 6,3 mm pro připojení nástroje, výstup na sluchátka na malý jack, výstup do kytarového aparátu, který můžeme připojit, a pouhé dva ovládací prvky - otočný ovladač, kterým regulujeme citlivost resp. gain nástroje, a přepínač FX/Thru, kterým volíme, jestli ve sluchátkách uslyšíme zvuk „suchý“ nebo zpracovaný aplikací.

Kytaru do zařízení připojíme obyčejným kytarovým kabelem s velkým jackovým konektorem, sluchátka hned vedle jackem malým. Kabílek, který trčí na vrchní straně krabičky, zapojíme třeba do mobilního telefonu, tabletu... Může se stát, že připojované zařízení má pouze možnost připojení konektorem lightning... To není katastrofa, jen holt potřebujeme adekvátní redukci, která se ale docela běžně prodává. Mohli bychom podle všeho třeba použít GarageBand, ale stáhl jsem si aplikaci Guitar Rack, která byla zdarma a kterou TC Electronic s Go Guitar doporučuje.

Nastavil jsem gain, vybral virtuální aparát, nastavil jsem imaginární pedál overdrivu a přidal reverb. Tedy během asi pěti minut i se stahováním aplikace a rozmotáváním sluchátkového kabelu jsem byl bez jakéhokoli zádrhelu připravený začít používat Go Guitar. Podotknu, že dokonce na svém letitém iPhonu SE. Při použití výstupu do aparátu jsem také nezaznamenal žádný problém, a to jsem zkoušel využít i jen softwarovou efektovou část do vstupu komba a simulaci efektů i virtuálního aparátu do vstupu koncového elektronkového zesilovače.

S Go Guitar bych s radostí používal na cvičení doma nebo kdekoli by mě napadlo. Klidně bych na něj rychle natočil nějaký nápad nebo rychlé demo a nemohu vyloučit, že některá ze stop by se mohla klidně dostat až do finálního mixu. A Go Guitar bych použil klidně na živé hraní. Jako ano, ještě i moje generace bude mít pocit, že toho musíme mít spoustu, všechno poctivě odedřít a taky to všechno odnosit, aby se nám náhodou jako bumerang nevrátilo, že jsme někde něco ošidili. Ale svět se přeci jen v tomhle trochu posouvá a Go Guitar nám to může pomoci trochu usnadnit.

 

Info:

TC Helicon Go Guitar je jednoduché, kompaktní a uživatelsky příjemné rozhraní pro elektrickou kytaru, baskytaru apod. pro připojení k počítačům nebo i mobilním zařízením. Cena je 490 Kč.

 

Plus:

hmotnost a rozměry

jednoduché a uživatelsky příjemné ovládání

cena

 

Mínus:

Někteří by asi uvítali v balení redukci na konektor lightning (pro některé by byla zase zbytečná...).

 

Technická specifikace

vstup 1x jack 6,3 mm
impedance 400 kΩ
sluchátkový výstup 1x jack 3,5 mm
výstup pro zesilovač 1x jack 6,3 mm
ovládací prvky Gain 0 až +16 dB, přepínač FX/Thru
rozměry 92 x 45 x 27 mm
hmotnost 0,07 kg

 

https://www.tc-helicon.com/product.html?modelCode=P0DP5

Psáno pro časopis Muzikus