Vox Cambridge50 - lehké, ale výkonné modelingové kombo

Vox Cambridge50 - lehké, ale výkonné modelingové kombo
Vox Cambridge50 - lehké, ale výkonné modelingové kombo

Padesátiwattový Vox Cambridge do „cheap modeling amp battle“ s ostatními modelingy přichází sebevědomě a se dvěma trumfy - dvanáctipalcovým reproduktorem Celestion, a hlavně s technologií Nutube v preampové sekci zesilovače.

Zevrubně jsem o Nutube psal v někdejším testu o Ibanezově bílém Tubescreameru NTS. Technologie „elektronky v tišťáku“, která byla vyvinuta pro firmu Korg, nabízí overdrive s lepší dynamikou, větší citlivostí a v neposlední řadě naturálnější pocit elektronkové komprese. Kombíčko je také slušně vybavené: Nabízí jedenáct modelů zesilovačů a efektovou jednotku snad se všemi základními modulačními i dozvukovými efekty. Za důležitý pro dobrý zvuk budeme považovat ovladač „výkonnové brzdy“ a, hlavně asi pro současnou generaci podstatná, možnost USB propojení s počítačem nebo třeba tabletem.

Po vybalení z krabice vás překvapí váha komba. Díky materiálu, ze kterého jsou desky vyrobené, a zezadu velkoryse otevřené konstrukci je až překvapivě lehké. Ani magnet reproduktoru není z největších, a tak hmotnost příliš neovlivní . Ano, může to na někoho působit trochu laciným dojmem, ale když vezmeme v potaz, že asi nejvíc budou takové kombo používat začátečníci, bude nízká hmotnost plusem. Ze stejného důvodu si odpustíme asi i ostatní poznámky, které bychom jinak směřovali k tomu, že nám celé kombo přijde trochu subtilní, a navíc designově- jak to pojmenovat - střízlivé. To, že pro připojení do sítě používáme adaptér, a ne jen obvyklou síťovou šňůru tomu také nepomáhá. Navzdory svému názvu není moc britsky konzervativní a masivní. Jenže na druhou stranu, kdo se dneska chce tahat s něčím těžkým... Dlužno uznat, že by to na zvuk jako takový mělo zásadní vliv, to ne.

Naladit nástroj můžeme přímo na kombu. Třemi LED diodami v levém horním rohu ovládacího panelu, které slouží také pro signalizaci uložených presetů, lehce a docela spolehlivě naladíme E. Šikovné. Užitečné. Vybereme si aparát, a to z jedenácti modelů - po směru hodinových ručiček od historicky nejčistších po velmi moderně znějící zvuky, které se adekvátně k tomu i chovají. U každého modelu si můžeme nastavit libovolný gain a Volume. Ano, modely Soldana nebo Mesy budeme nejvíce používat asi zkreslené, tedy tam, kde bude jejich největší síla, ale nic nám nebrání udělat to jakkoli jinak. Frekvenčně můžeme upravit zvuk pouze potenciometrem k ovládání basů a výšek. To, že chybí samostatný ovladač středů, ale opravdu ničemu nevadí.

Vox Cambridge50 - lehké, ale výkonné modelingové kombo
Vox Cambridge50 - lehké, ale výkonné modelingové kombo

Zvuk můžeme okořenit modulačními efekty - chorusem, flangerem, phaserem, a tremolem. Otáčením potenciometrem se plynule mění jejich intenzita nebo rychlost. Jednoduché a funkční. Potenciometr pro dozvukové efekty nabízí simulaci analogového delaye, páskového echa, pružinového reverbu a hallu. Tlačítkem vedle můžeme navíc tempo „natapovat“. Posledním otočným ovladačem je potenciometr výkonové brzdy. Ta nám nabízí to, že můžeme zvuk pěkně nastavit ovladačem Gain i Volume a následně ztlumit do ne nepříjemné hlasitosti. Pokud bychom se o totéž snažili jen pomocí Volume, zvuk jako takový by už za prvé nebyl takový a za druhé by ztratil dynamiku zejména na náběhu, a hlavně na dozvuku tónu, kde by „chcípal“. Sluchátkový výstup se jistojistě hodí a AUX kam můžeme připojit nějaký přehrávač nebo telefon a cvičit do sluchátek s nějakou hudbou, podkladem nebo rytmem, je k nezaplacení.

Cambridge je ale ještě šikovnější. Dlouhým stiskem tlačítka Program si můžeme uložit dva nastavené zvuky a stejným tlačítkem mezi nimi přepínat. Pokud bychom ke kombu připojili footswitch VFS5, rozšířili bychom tento počet pamětí, mezi kterými bychom mohli nohou přepínat, na osm. Vedle vstupu pro footswitch najdeme ještě možnost pro připojení USB. Cambridge50 jím můžeme propojit s DAW v počítači nebo tabletu (součástí balení je software JamVOX III) nebo s editačním softwarem Tone Room, ve kterém můžeme upravovat další parametry presetů, které bychom na samotném panelu nemohli nakroutit a ukládat si je.

S kombem jsem si hrál docela dlouho. Používal jsem ho na taková ta večerní cvičení, hraní s YouTube v televizi nebo na mobilu. Od modelingového komba bych už tak nějak čekal, že na něm nakroutím zvuk, se kterým můžu hrát Whitesnake, Queen, a jakmile skončí a ještě než to dohraje, mám tam zvuk na Sluneční hrob a i s tremolem. U Cambridge bych ale vyzdvihl, jak jsou zvuky namodelované. Mně osobně moc překvapil model Marshall Vintage, který by mi stačil, i kdyby to byl jediný zvuk, který by kombo mělo. Na modelu Boutique OD, což bych přirovnal k malému jednokanálovému fenderovskému kombíčku s dvanáctkou, jsem si uvědomil muzikálnost tohohle kombíčka.

Všechny modely jsou udělané moc pěkně, každý si jistě vybere svůj oblíbený. A když ho přestane bavit, najde si jiný. Ke cti jim budiž také to, že dobře hrají samy o sobě i bez jakéhokoli dalšího efektu. Ten tam přidáváme jen jako koření, ne jako východisko z nouze. Dobrý zvuk modelů bezesporu také ještě podpoří dynamika, kterou nabízí obvod Nutube. Zesilovač jako takový je opravdu výkonný. Asi bych se nebál ho použít na zkoušce. Věřím, že jeho síla ale bude v tom, jak dobře umí hrát potichu.

Když jsem s elektrickou kytarou začínal, měl jsem to štěstí, že jsem měl takové podobné kombo. S modely aparatur, boxů a super efektovou jednotkou s 99 presety. Mám ale taková komba rád. Hlavně když na kytaru začínáte, hraní na ně vás víc baví. Většinou nabízí i možnosti, které zhola nepotřebujete. Ale taky vám to dává možnost si je osahat, vyzkoušet. Udělat si pojem o tom, co to dělá... A tenhle „Voxík“ je přesně ono.

 

Info:

Vox Cambridge50 je lehké, ale výkonné modelingové kombo s dvanáctipalcovým reproduktorem Celestion, které nabízí jedenáct modelů zesilovačů, efektovou jednotku a možnost propojení s počítačem přes USB. Vynikající odezvu na dynamiku hry podporuje zabudovaná technologie Nutube. Cena je 7290 Kč.

 

Plus:

zvuk jednotlivých modelů

dynamika

prostorový zvuk díky otevřené konstrukci

hmotnost

 

Mínus:

trochu laciný design (subjektivně)

napájení adaptérem

 

Technická specifikace

výkon 50 W
reproduktor 1x 12” Celestion VX12
ovládání Gain, Treble, Bass, Volume, Modulation, Delay/Reverb, Power Level, Amp Selector, Program, Tap
počet simulací 11
počet efektů 8
vstupy sluchátkový výstup, MP3/linkový vstup, USB, vstup pro footswitch
rozměry 452 x 410 x 240 mm
hmotnost 8,9 kg

 

https://voxamps.com/product/cambridge50/

Psáno pro časopis Muzikus