Akai Head Rush E2 - „simulace“ klasického páskového echa

Akai Head Rush E2 - „simulace“ klasického páskového echa
Akai Head Rush E2 - „simulace“ klasického páskového echa

Efekt je zamýšlen jako „simulace“ klasického páskového echa s některými výdobytky moderní doby. Krabička je bytelná, vyrobená z pořádně tlustého plechu. Osazení je klasické: horní strana jsou nožní spínače plus ovládání. Zezadu jsou vstupy s výstupy. Zespoda jsou nalepena čtyři gumová kolečka pro lepší stabilitu. Napájí se adaptérem 9 V DC, který je přiložen.

 

Vstup je klasický velký jack. Velkou zvláštností jsou čtyři(!) výstupy pro každou „digitálně-simulační hlavu“ zvlášť. Výrobce doporučuje - pro co nejlepší efekt - zapojit každý z těchto výstupů do extra komba. Něco mi říká, že to asi nebude případ skromného česko-slovenského muzikanta. My využijeme jednoduchý pátý výstup, který je klasickým mixem celého echa. Na druhou stranu se nabízí možnost využití separátních výstupů ve studiu a díky nim docílení velmi kvalitního pocitu prostoru.

 

Krabička zabírá v pedalboardu skutečně hodně místa. Nepochybuji, že uvnitř bude pár „švábů“ a jinak nic. Ovládání by se v pohodě vešlo na poloviční plochu. Takovéhle krabičce bychom ale mohli plýtvání místem odpustit, protože celkové rozměry jdou na vrub dosažení určitého pocitu „vintage“ a také velkému komfortu při ovládání.

 

Spodní třetinu hlavního panelu obsadily dva nožní spínače pro zapínání efektu a pro naklepání tempa. Jdou měkce, naklepání tempa je bez potíží. Slyšitelně cvakají, v běžném kraválu to ale není postřehnutelné.

 

Nad nimi je šest kroutítek. Hezky se s nimi točí: Jsou bezvadně velká, mají dostatečně vyznačený jazýček a jejich chod je příjemně tuhý. Stupnice nejsou vyznačeny čísly, takže polohu jednoho každého jezdce si musíme pamatovat intuitivně. Nalevo leží dva přepínače, které slouží pro nastavení úrovně looperu, resp. jeho maximální délky. Posledním ovladačem je bílý spínač, kterým přepínáme mezi třemi režimy: Tape Echo, Normal Delay a Looper. Celkově platí, že ovládací panýlek má nadbytek místa a potenciometry mají štědře velké rozestupy.

Ovládání je logické a intuitivní. Nahlédnutí do manuálu lze doporučit při využívání looperu.

 

Zvuk Tape Echo je jedna velká paráda. Zpožděné tóny se hezky vážou, zvuk je kompaktní a měkký. Je radost na něj hrát . Podobně příjemný je Normal Delay, který možná už nezní tak měkce, ale určitě patří k tomu lepšímu, co si můžeme mezi delayi dopřát. Trochu zklamáním byl pro mě Looper. Zvukově je velmi dobrý, ale má krátké doby nahrávání. Navíc, pokud chceme ke smyčce přihrávat další zvuky (overdub), tato doba se ještě zkrátí na polovinu.

 

Summa summrum? Pokud chcete kvalitnější echo s měkčím zvukem a nevadí vám větší rozměry, rozhodně doporučuji vyzkoušet. Pokud chcete více využívat looper, bude lepší se podívat jinde.

 

vstupy: Input, 500 kΩ

výstupy: 1x TR Mix Out, 1 kOhm

4x hlavy (Head 1-Effect, Head 2, Head 3, Head 4), 1 kΩ

funkce: Normal Delay, max. doba 23,9 s

Tape Echo, max. doba 5,9 s

Looper, max doba viz níže

looper, doba záznamu bez vrstvení (overdub): normal time: 23,8 s

extended: 35,6 s

looper, doba záznamu s vrstvením (overdub): normal time: 11,9 s

extended: 17,8 s

DA převod: 44,1 kHz, 29,4 extended looper time

16 bit, linear

napájení: 9 V DC

možnost napájení baterií: ne

rozměry:14 x 18 x 6,5 cm

hmotnost: 1,2 kg

Psáno pro časopis Muzikus