Akai Miniak - virtuálně analogový syntezátor kombinovaný s vocoderem

Akai Miniak - virtuálně analogový syntezátor kombinovaný s vocoderem
Akai Miniak - virtuálně analogový syntezátor kombinovaný s vocoderem

Hned na první pohled zaujme Miniak svým poměrně minimalistickým, ale velice poutavým vzhledem. Na čelním panelu je jen pár ovladačů, ale věřte, že ať vezmete za jakýkoliv, ve zvuku se to projeví a nebudete obvykle litovat.

Ovladače

Na to, že se jedná pouze o nástroj s dvaceti pěti klávesami, tak se zdají být tři modulační kolečka jako hýření. Opravdu se ale uplatní. Jedno kolečko je používáno pro ohýbání tónu (pitch bend) a dvě jako modulační kolečka. První obvykle řídí hloubku vibrata (Modulation, MIDI kontrolér 1), druhé obvykle řídí ostrost zvuku. Ale mohou řídit i jiné parametry. Jak je možné, že tak malý a tenký nástroj obsahuje tak velká kolečka (skoro by se chtělo říci kola)?

 

Dále jsou k dispozici tři otočné ovladače s nejasným označením X, Y a Z. Jedná se o kontinuální plynulé ovladače bez krokování i aretace. Ty ovládají další parametry zvuku. Jednotlivé ovládané parametry se na rozdíl od parametrů ovládanými modulačními kolečky zobrazují na displeji, a to včetně nastavené hodnoty. Tím výčet ovladačů na hlavním panelu pro práci v reálné čase končí. Ale na tak malý nástroj je šest ovladačů až dost. A rozhodně se s tímto počtem ovladačů nebudete při tvorbě zvuku v reálném čase na pódiu nudit. Navíc lze připojit ještě i dva pedály - jeden spínač (sustain) a jeden kontinuální (expression).

 

K dispozici jsou ještě další zvukové parametry, které se dají předem přichystat. K nim se uživatel dostane pomocí stisknutí tlačítka Program a zároveň stisknutím příslušné klávesy - například pro nastavování obálky (ENV) nejvyšší klávesu G. Dále už jen pomocí krokového otočného ovladače Data volíte konkrétní parametr obálky a po stisknutí i jeho hodnotu. Vše se tedy nastavuje de facto z jednoho místa.

 

Tempo

K dispozici jsou Multi zvuky (tedy kombinované), Program zvuky, sekvence i rytmy. Na čelním panelu neustále bliká LED dioda nad tlačítkem Tap Tempo. Ta zobrazuje aktuálně zvolené tempo, ve kterém se budou odehrávat všechny rytmy, arpeggia apod. Na rozdíl od jiných nástrojů, které mi prošly rukama, zde se tempo nemění s novým zvukovým presetem. Naopak, tempo zůstává stále stejné i po změně presetu, což je praktické řešení pro živou produkci - kdo potřebuje měnit tempo při změně zvuku? Změnu tempa lze nastavit ručně právě pomocí  „tapování“, tedy opakovaného stiskávání příslušného tlačítka Tap Tempo. Po první stisknutí tohoto tlačítka se zobrazí aktuálně nastavené tempo a po dalších stiscích se zobrazuje tempo nové. Vše s přesností na jednu desetinu BPM.

 

Vocoder

Zvukové možnosti nástroje lze rozšířit pomocí vestavěného vocoderu. Součástí balení je i mikrofon, takže není potřeba nic dokupovat. Ten se připojí přímo na čelní panel Miniaku a pomocí husího krku si jej nastavíte do polohy, která vám bude vyhovovat. Při práci s vocoderem mě nemile překvapil vysoko nastavený práh brány (Gate) pro průchod signálu, který navíc nelze změnit. Pro šeptání rozhodně nastavena není, a aby byla slyšet, je potřeba se do hlasu pořádně opřít. To sice může být praktické na živou produkci, ale pro cvičení nebo tvorbu v klidu domova to moc ideální není.

 

Klaviatura

Jednotlivé klávesy klaviatury jsou příjemně zaoblené, takže lze pohodlně hrát i glissanda. Odezva je velice rychlá a přesná. Dobrý pocit jsem neměl z dynamického rozsahu. Jako by byl omezený a nabízel jen pár úrovní dynamiky (pochopitelně není, pouze klaviatura tak působí).

 

Zvuk

Lepší představu o zvuku si uděláte sami z video testu, ale za sebe musím říci, že jsem se z Miniaku rozhodně neposadil na zadek. Virtuálně analogových syntezátorů je na trhu dnes už jako máku, ať již v hardwarové nebo softwarové podobě. Miniak podle mne postrádá trochu drsnosti a dravosti, trochu pevnější a jasnější zvuk. Jako kdyby se bál ukázat, co by v něm mohlo být. Ani vocoder nepřináší žádnou dosud neslyšenou barvu. Text je snad bez výjimky nesrozumitelný, ale ani harmonie či melodie z vocoderu neleze nijak jasně. Jedná se tedy spíše o rytmický prvek. Nový nástroj by měl něčím zaujmout; něčím, co jiné nástroje nenabízejí. V případě Miniaku by to pro mne byla jednoduchost ovládání a předvídavost toho, co lze od nástroje očekávat.

 

Info:

Akai Miniak je virtuálně analogový syntezátor kombinovaný s vocoderem. Doporučená maloobchodní cena je 13 470 Kč.

 

Plus:

přehledné ovládání, ideální pro živou produkci

mikrofon je součástí balení

impozantní vzhled

 

Mínus:

zvuky rozhodně na první pohled neohromí

mikrofon má hodně vysoko nastavenou bránu na propouštění signálu

 

syntéza: virtuálně analogová (subtraktivní), šumový generátor, FM

maximální polyfonie: 8 hlasůa

oscilátory: 3 pro každý hlas

filtry: 2 multirežimové pro každý hlas

efekty: 4 drive, 1 na part; master efekty

sekvencing: krokový sekvencer, arpeggiátor, bicí bodul/rytmický sekvencer, fráze

paměť zvuků: až 1000 zvuků (Program nebo Multi)

klaviatura: 37 polovyvážených kláves

MIDI: in/out/thru

vstupy: 2 symetrické 1/4” TRS, mikrofonní

výstupy: 2 symetrické 1/4” TRS, 1/4” TRS sluchátkový

Psáno pro časopis Muzikus