Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami

Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami
Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami

Akai SynthStation 49 je moderní MIDI kontrolér, tedy přesněji řečeno MIDI klaviatura, s typickými Akai pady a místem pro připojení iPadu, který ze SynthStation teprve udělá plnohodnotný současný MIDI kontrolér. Ale zároveň se jedná také o moderní syntezátor - opět ve spojení s iPadem.

Na co se čekalo?

Těm z vás, kteří se v této oblasti pohybujete a sledujete novinky, jistě neuniklo, že na SynthStation 49 se poměrně dlouho čekalo. Již dlouho kolovaly internetem fotografie a informace, ale samotný produkt nebyl k dispozici. Proč? Ve firmě Akai jednoduše čekali na to, až vyjde nový iPad (tedy iPad 3). Záměrem bylo, aby byl SynthStation 49 s novým iPadem otestován, a aby s ním byl pochopitelně pokud možno plně kompatibilní. Apple ale Akaii vypálil rybník. Do nového iPadu integroval úplně nový dokovací konektor, přes který iPad se SynthStation komunikuje. Kvůli naprosté odlišnosti nového a starého konektoru je tedy kompatibilita nemožná. Tak dlouho jsme na SynthStation čekali, až jsme zjistili, že bylo čekání zbytečné. A zároveň tím hned sděluji jedno velké mínus tohoto produktu - není kompatibilní ani s novým iPadem, ani s iPad Mini.

 

SynthStation 49 jako MIDI kontrolér

SynthStation 49 lze k počítači připojit jednoduše a dnes i naprosto běžným způsobem - pomocí USB kabelu, který je součástí balení. Instalace ovladačů není potřeba. Jak je také dnes bohužel zvykem, chybí zde možnost připojení přes MIDI. S hardwarovým nástrojem si tedy moc nezahrajete. Zařízení má vlastní napájení, což osobně považuji za výhodu.

Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami
Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami

Poměrně tuhá klaviatura má 49 kláves. Na její chod se dá rychle zvyknout. Akai je svými poměrně tuhými klaviaturami velice dobře znám a k tomu je potřeba dodat, že už jsem měl od Akaie v rukách mnohem tvrdší klaviatury. Na tuto se dá zvyknout velice rychle. Tuhá jsou i kolečka Modulation a Pitch Bend. Zároveň jsou tato kolečka hodně velká, což je v poslední době u Akaie také dobrým zvykem. Díky oběma těmto vlastnostem lze vysílané hodnoty naprosto přesně a spolehlivě kontrolovat. Kolečka jsou umístěna v horní levé části nad klaviaturou. Na toto umístění jsem si ještě stále nezvykl, pokud se má jednat o hlavní MIDI kontrolér. Pokud jde o doplňkový MIDI kontrolér, pak jsem už ochoten se s tím smířit.

Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami
Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami

Nebyl by to Akai, kdyby zde nebyly bicí pady. Ty jsou, jako vždy, perfektní, především skvěle citlivé. K padům 6 až 9 je bohužel trošku stížený přístup v případě, kdy používáme iPad, tedy při zdviženém stojánku na iPad.

 

Samozřejmě jsou k dispozici také tlačítka Octave Down a Up. Ta ovšem nabízejí posun jen o dvě oktávy nahoru a o dvě oktávy dolů. Takže klaviatura ve výsledku nenabízí celý rozsah 127 kláves podle normy MIDI. Obvykle to ale není potřeba. Nicméně co je horší, pokud stisknu tlačítko Octave Down jednou, rozsvítí se toto tlačítko oranžově. Po druhém stisknutí (tedy posun o 2 oktávy), zůstává tlačítko svítit oranžově. Nemám tedy informaci o tom, zda jsem klaviaturu posunul o jednu a nebo o dvě oktávy. Hodila by se jiná barva podsvícení a nebo by mohlo v případě posunu o dvě oktávy podsvícení třeba blikat.

Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami
Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami

Všechna tlačítka, která jsou určená pro ovládání softwarového iOS Akai syntezátoru, pochopitelně vysílají určité MIDI události. Takže je možné naprogramovat software (ať již DAW, jako je Cubase, Studio One, Logic, Ableton Live aj., nebo softwarové syntezátory, jako jsou Native Instruments, EastWest, IK Multimedia aj.), aby na stisk těchto tlačítek nějakým způsobem reagoval. Tlačítka vysílají hodnotu 127 po stisknutí a hodnotu 0 po uvolnění. Pokud bychom tedy chtěli tlačítka použít jako přepínač (hodnota 127 nebo 0), musel by nám to dovolit přímo software.

 

MIDI kontrolér pro iPad

Kromě iOS syntezátoru SynthStation, k němuž se pochopitelně také dostaneme, jsem zkusil SynthStation 49 použít jako MIDI kontrolér pro jiné iOS aplikace. Díky podpoře CoreMIDI je to možné. Bez problémů fungovalo například spojení s GarageBandem, do kterého tak bylo možné nahrávat MIDI data hudebním způsobem, přes reálnou MIDI klaviaturu. Kladnou zkušenost jsem měl i s apliakcí MusicStudio. Samozřejmě i aplikace MIDI Monitor detekovala veškerý příchozí signál, takže ani zde nebyl problém s kompatibilitou.

Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami
Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami

Vyzkoušel jsem i IK Multimedia SampleTank pro iPad, který také fungoval. Bohužel se ale nedá říci, že by fungoval bez problémů. Pokud jsem jako výstup použil  „zvukovou kartu“ uvnitř SynthStation, zvuk se různě zaškobrtával a sekal se. Byl to typický zvuk pro nízkou latenci. Zkusil jsem tedy v nastavení SampleTank změnit variantu Ultra Low Latency na Low Latency, ale ani pak nebyl zvuk perfektní, i když byl lepší.

 

Zajímavé je, že když jsem přepojil sluchátka do výstupu přímo na iPadu, vše fungovalo bez problémů a se sekáním nebyl problém. Bohužel, vzhledem k poloze iPadu však byla v tomto případě zkrytá tlačítka pro nastavení výstupní hlasitosti. Evidentně má i zvuková karta a celý přenos signálu nějaké zpoždění. Možná, že s novější verzí iPadu by to problém nebyl, testoval jsem s nejstarší generací, (iPad 1). S GarageBandem jsem podobný problém nezaznamenal.

 

Ani majitelé iPadu třetí generace s novým konektorem Lightning nebo majitelé iPad Mini si nemusí úplně zoufat. K dispozici jsou redukce z původního 30pinového konektoru na nový konektor Lightning. A to buď skutečně pouze v podobě redukce (ta se bude asi více hodit pro iPad 3. generace), a nebo v podobě 20cm kabelu (ten se hodí pro iPad Mini). S těmito redukcemi pak SynthStation 49 funguje i s novými verzemi iPadu. Jen už to není tak estetické.

 

Právě jsem vyzkoušel SynthSttion 49 s novou aplikací Steinberg Cubasis. I s ní funguje SynthStation 49 jako MIDI klaviatura i zvuková karta.

 

Zajímavé je porovnání SynthStation 49 a MAX 49. MAX 49 nabízí navíc napěťové řízení (CV), a naopak nespolupracuje s iPadem. Místo něj má dotykové fadery. Na MAX 49 se podíváme brzy.

 

iPad jako MIDI kontrolér

Naopak lze použít SynthStation 49 i jako klasický MIDI kontrolér pro počítač, jehož možnosti rozšíříme pomocí iOS aplikací. Například TouchOSC funguje skvěle, takže tímto způsobem lze snadno doplnit chybějící hardwarové fadery a otočné ovladače. Díky možnosti programování vlastní sady ovladačů (včetně třeba i XY ovladače), jsou možnosti výrazně rozmanitější a každý si může připravit přesně takovou sestavu, která mu vyhovuje.

 

SynthStation iOS software

SynthStation software se skládá z pěti hlavních částí, mezi kterými lze přepínat pomocí tlačítek uprostřed nahoře. Jednotlivými částmi jsou Perform; Drum Edit; Synth Edit; Grid Edit a Utility. K dispozici je tedy vše, co je potřeba pro živé vystoupení, i to, co je potřeba pro záznam nápadu nebo případně kompletní nahrávku.

Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami
Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami

Drum Edit je určen pro výběr sady bicích a jejich nastavení. K dispozici je všech devět padů, stejně jako na hardwaru. Na nich lze zvuk vyzkoušet. Kromě jednoduchého mixážního pultu, kde lze nastavit hlasitost a umístění ve stereu jednotlivých zvuků, jsou k dispozici také ovladače pro doladění výšky tónu každého jednoho bubnu. Pro návrat do výchozí pozice dokonce funguje „dvojklik“.

 

Synth Edit je určen pro výběr zvuku a jeho nastavení. Současně lze použít až tři různé zvuky. Jeden je v režimu Poly a dva v režimu Mono. zvuk každého ze syntezátorů je tvořen třemi oscilátory. V části Mixer lze ještě pracovat s kruhovou modulací a šumem. Navíc je k dispozici ještě i nízkofrekvenční oscilátor. Vybírat lze ze čtyři různých filtrů: 4 Pole Low, 2 Pole Low, Bandpass a Highpass. Nechybí samozřejmě ani nastavení obálky ADSR filtru i zesilovače. Pomocí XY ovladače nebo Joysticku pak lze ovládat dva parametry najednou. Ty jsou pochopitelně volitelné.

 

U Mono syntezátorů se mi líbí, jak funguje virtuální klaviatura. Při stisknutí tónu (a nezdvihnutí prstu z iPadu) a následném posunutí prstu po klaviatuře, zazní glissando. Což je velmi pěkné.

 

Grid Edit je poměrně jednoduchý sekvencer, ve kterém je možné vytvářet sekvence pro jednotlivé nástroje, tedy bicí a tři různé syntezátorové zvuky. Spokojit se musíme pouze se zadáváním not. Automatizace parametrů zde nejsou.

 

V části Utility lze pomocí tlačítka Tap zvolit tempo pro záznam a nastavení metronomu. A také je tu tlačítko pro záznam zvuku. Pro připojení zvukového souboru, který máme nahraný v počítači, se lze do SynthStation připojit přes specifickou HTTP adresu z webového prohlížeče počítače. iPad se SynthStationem a počítač musí být pochopitelně připojeny do stejné WiFi sítě.

Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami
Akai SynthStation 49 - MIDI kontrolér se 49 klávesami

Další možnosti chybí

Zkoušel jsem samozřejmě připojit i svůj iPhone. Bohužel jsem ale nebyl úspěšný a žádný z nainstalovaných softwarů se SynthStation klaviaturou nekomunikoval. A to jak CoreMIDI kompatibilní software (třeba právě SampleTank nebo TouchOSC), ale ani SynthStation pro iPhone. Evidentně je zařízeni použitelné opravdu jen s iPadem.

 

Osobně bych také uvítal to, aby bylo možné SynthStation použít také jako zvukovou kartu k počítači. Firma Akai zvukové karty vyrábí (EIE a EIE Pro), nějaké ovladače již tedy naprogramované má. SynthStation sice nemá žádné vstupy, pouze výstupy. Ale i to by mohlo řadě uživatelům stačit, zejména těm, kteří pracují výhradně s virtuálními nástroji. V ceně by tak vlastně bylo další zařízení. A Akai by toto rozšíření funkčnosti mohlo stát jen „pár korun“.

 

Do třetice bych jako staromilec uvítal i možnost komunikace přes klasické MIDI. V tomto případě by nebyla na škodu ani kompletní dvojice MIDI In a Out.

 

Nicméně je třeba říci, že i tak uživatel dostane za své peníze hodně muziky - moderní MIDI kontrolér; možnost rozšíření a tvorby vlastních uživatelských sad konkrétních ovladačů (díky iPad aplikacím), MIDI ovladač pro další iOS aplikace (jako je GarageBan, SampleTank, MusicStudio a další), syntezátor se třemi vrstvami a nakonec i zvukovou kartu pro iOS aplikace.

 

Závěr

SynthStation 49 je téměř všestranné zařízení. Uměl bych si představit, že by se z takového zařízení dalo vymáčknout ještě o něco málo víc, ale možná to ani není potřeba. Vše, co je deklarováno, funguje skvěle! Největší čáru přes rozpočet tedy udělal Apple s novým dockovacím konektorem, kterým znemožnil kompatibilitu s novým iPadem i iPadem Mini.

 

Info:

Akai SynthStation 49 je MIDI kontrolér se 49 klávesami a devíti Akai pady a zároveň syntezátor využívající zvukový engine iOS aplikace Akai SynthStation. Cena je 5090 Kč.

 

Plus:

-kvalitní klaviatura

-vynikající bicí pady

-kompatibilita s CoreMIDI

-zajímavý software Akai SynthStation

-zajímavý design

 

Mínus:

-chybí kompatibilita s novým iPadem a iPad Mini

-zařízení nefunguje jako zvuková karta počítače

-aplikace SynthStation nabízí jen velmi omezený sekvencer

Psáno pro časopis Muzikus