Akai Z4/8 - hardwarové samplery

Akai Z4/8 - hardwarové samplery
Akai Z4/8 - hardwarové samplery

Na podzim loňského roku tomu byly čtyři roky od chvíle, kdy jsem si domů odvážel nový sampler Akai S5000 - první kus dodaný do České republiky. Zápůjčka vyústila nejenom v test, ale i následnou koupi přístroje. Ohlášení nástupce řady S5000/6000 v podobě samplerů Akai Z4/8 znamenalo můj opodstatněný zájem o tyto první hardwarové samplery umožňující práci v rozlišení 24 bitů/96 kHz. Po měsíci práce s Akai Z8 přišel čas nejenom srovnávat a porovnávat.

 

Již v roce 1998 po uvedení řady Akai S5000/6000 visela ve vzduchu otázka, zda hardwarové samplery mají šanci na úspěch v konkurenčním boji proti svým softwarovým kolegům. Přes rostoucí vývoj počítačového hardwaru i jeho klesající ceny je však stále řada uživatelů a aplikací, pro které "virtuální" podoba není přijatelné řešení. I proto se firma Akai rozhodla pokračovat v úspěšné tradici, budované již od roku 1984. Dvě novinky ze země vycházejícího slunce používají shodný operační systém i ovládací software, rozdíl je (podobně jako u předchozích samplerů S5000/6000) v jejich hardwarovém provedení a základním vybavení. Také zde však platí, že investicí a následnou instalací rozšiřujících expanzních modulů lze nižší model Z4 upgradovat na shodnou konfiguraci s dražším samplerem Z8.

 

Popis

Oba samplery mají shodný design, v porovnání s ostatními současnými produkty však možná ne příliš profesionální podoby. Na první pohled jasně vyčnívají barevné otočné ovladače, navíc nepraktického konického tvaru. Nevím, jak sedí v rukou průměrného asijského muzikanta, ale o příjemném pocitu dvakrát hovořit nelze. Displej je ovšem dobře čitelný, i když v porovnání s řadou S5000/6000 výrazně menší (pouze 248 x 60 bodů). Důležitým prvkem čelního panelu je "host" konektor USB (lze připojit například i klávesnici pro rychlejší pojmenovávání vzorků, i když hlavní zamýšlené periferie jsou externí harddisk, mechanika ZIP, vypalovačka, ale třeba i "obyčejná" disketová mechanika USB).

Zadní panel nabízí k propojení jeden 50pinový "micro" port SCSI, dvojité MIDI In a Out/Thru (pro 32kanálový multitimbral) a další "slave" USB. To je vyhrazeno pro počítač, resp. softwarový editor AkSys (ke stažení je verze pro PC i Mac).

Audio rozhraní tvoří vstupní a výstupní analogová dvojice, oboje na symetricky zapojených 1/4" zdířkách. Koaxiální S/PDIF, stejně jako efektová karta (EB4JS) jsou standardní součástí pouze dražšího modelu Akai Z8. Pro sampler Z4 však existuje možnost rozšíření do identické konfigurace, a to v podobě expanzních karet IB4D (S/PDIF + WordClock), resp. IB48P (Analog Out 1-8). Třetí rozšiřující modul umožňuje propojení s digitálním světem ADAT (IB-4ADT) a to v rozsahu dvojice vstupů, osmi výstupů. Tato expanze ADAT se však vylučuje společnou instalaci s osmikanálovým analogovým výstupem, proto je nutné podle stávajícího vybavení studia a způsobu použití (zejména s ohledem na mixážní pult a záznamové zařízení) zvolit právě mezi digitální a analogovou doménou.

 

Paměť

Práce se 24bitovými vzorky, navíc v rozlišení až 96 kHz, přináší vedle vyšší možné kvality pochopitelně i vzrůstající nároky na paměť. Oba samplery řady Akai Z lze rozšířit až na kapacitu 512 MB RAM (uvnitř je volná dvojice 168pinových slotů pro paměť PC100 nebo PC133). V základní podobě je však kapacita sampleru mizivá, 16 MB paměti RAM dostupných na desce umožňuje snad pouze vyzkoušení přístroje. Nutná investice se však do celkové ceny příliš nepromítne, v současné době lze 128 MB pořídit za cenu okolo 1100 Kč, případně 256 MB za cca 1600 Kč, plná výbava pro rozšíření na 512 MB by tak neměla překročit 4000 Kč.

Kdo nechce sampler používat pouze pro načítání knihoven z disků CD-ROM, může připojit i harddisk. Jeden se vejde i dovnitř přístroje na volný 3.5" slot a je připojen na interní sběrnici IDE (propojovací kabel je dokonce součástí dodávky). Pro ostatní komunikaci slouží externí SCSI a USB. Na rozdíl od řady S5000/6000, kde rozhraní této sériové sběrnice je nutno dokoupit v podobě expanzní karty (cena 3850 Kč), je pro Akai Z4/8 USB standardní součástí. Možnost ukládání dat ze sampleru na CD-R nebo přepisovatelné RW disky je při současných cenách počítačových komponent snadné, komfortní a cenově výhodné řešení. Tato funkce Memory to disk sice přišla až s verzí operačního systému 1.40, vše ale funguje tak, jak má.

 

Struktura programů

Na obecném použití a práci v interním systému jako by nebylo co měnit. Základní struktura sestává ze zvukových vzorků v nadstavbě programů, ze kterých jsou dále tvořeny jednotlivé Multi sestavy. Novinkou jsou pouze Drum programy, které na rozdíl od tradičního typu sestavy (kde je jeden nebo více vzorků rozložen po chromatické klaviatuře) přiřazují na jednotlivé MIDI noty separátní bicí vzorky či smyčky.

 

Efektová jednotka

Přístup k internímu efektování signálu otevírá karta EB4JS. U sampleru Akai Z8 je základní součástí, v případě levnějšího modelu Z4 se jedná o dodatečnou položku v ceně 9320 Kč. Vhod však jistě přijde i studiu bohatě vybavenému externími efektovými procesory - nabízí totiž čtyři nezávislé sběrnice s padesáti algoritmy a plnou podporu pro 24bitovou úpravu v rozlišení 96 kHz. Každý ze čtveřice vstupů (A-D) funguje jako mono In, stereo Out, lze však nakonfigurovat i režim True stereo spojením efektových bloků 1 a 2, resp. 3 a 4.

Nadstandardní kvalitu a efektování přináší téměř dvacítka různých reverbových presetů, širokou řadu editovatelných parametrů však nabízí i sedm algoritmů kategorií delay, flanger nebo pětice chorusů. Pod kolonkou "různé" je dalších devět efektů jako auto-panorama, distortion nebo pitch corrector a pitch shifter. V porovnání s předchozími samplery S5000/6000 se dokonce dostalo i na dynamické procesory, konkrétně kompresor/limiter, noise gate, enhancer a expander. Seznam všech padesáti dostupných algoritmů je uveden v tabulce. Samplery řady Z používají 30bitové interní zpracování signálu (řada S5000/6000 je 20bitová), jejich hardwarové srdce nese označení Intel.

 

Ovládací software

Softwarový editor AkSys si již odbyl svoji premiéru jako doplněk řady S5000/6000. Kupodivu chybí na přiloženém CD (které pouze nabízí "do začátku" několik set MB firemních vzorků a programů, nutno však podotknout, že v celkem použitelné kvalitě). Je tedy nutné jeho instalaci stáhnout z firemních stránek www.akaipro.com a poté pouze propojit sampler s počítačem přes USB rozhraní na zadním panelu. Editor AkSys (v původní verzi) již vcelku popsal Jaromír Vicari (Muzikus 12/2000), proto snad jenom zmínku o tom, že na takto připojený sampler již není nutno vidět ani sahat, alespoň pokud se za klávesnicí a počítačovým monitorem cítíte jako ryba ve vodě.

AkSys verze 2.0 navíc přináší společnou podporu pro ostatní přístroje Akai a tím umožňuje společný souběh libovolné sestavy samplerů Z4, Z8, S5000, S6000 a/nebo MPC 4000 na stejném počítači přes USB.

 

Porovnání Z4 vs. Z8

Podobně jako u předchozí dvojice S5000/6000 je rozdíl mezi samplery Z4 a Z8 viditelný na první pohled. V tomto případě však nikoliv jejich velikostí, obě novinky řady Z jsou shodné 19" moduly výšky 2U. Rozdíl, který je zahrnutý přímo do jejich označení, je v počtu ovládacích knoflíků. Jmenují se Q-link a svoji premiéru si odbyly již na digitálních HD rekordérech řady DSP. Sampler Z4 jich na levé straně má čtveřici, Akai Z8 dvojnásobný počet. Jedná se o přiřaditelné kontroléry pro ovládání prakticky libovolných parametrů (v reálném čase). Čelní panel sampleru Z8 je navíc odnímatelný (podobně jako u S6000), s tím, že například k mixážnímu pultu tak přemístíte displej s kompletním ovládáním kromě ovládání hlasitosti, nastavení vstupní úrovně signálu pro nahrávání, zdířky sluchátek, USB a zapínání přístroje.

 

Závěrem

Jak již i z předchozího textu vyplývá, uvedení prvního hardwarového sampleru s podporou práce v rozlišení 24 bitů/96 kHz bylo nutným krokem pro Akai v boji o zákazníky, zejména s ohledem na stále vzrůstající nabídku a oblibu softwarové konkurence. A podobně jako v případě předchozí řady S5000/6000 se jedná o produkt nejvyšší kvality s technickými parametry nad hranicí aktuální nabídky ostatních výrobců. Výrobní štítek s nápisem Made in China nemusí být důvodem k váhání a poměr ceny a možností, zejména v případě modelu Z4, vychází velmi dobře. Protože mezi spokojené uživatele sampleru Akai patřím sám, nebudu riskovat, když k jejich produktům přidám alespoň dvojici přívlastků, tradiční a spolehlivý.

 

Info:

Akai Z8/4 je dvojice nových hardwarových samplerů, které jako první umožňují práci v rozlišení 24 bitů/96 kHz. Paměť RAM lze rozšířit až na 512 MB, pro datovou komunikaci nechybí interní IDE, externí SCSI a USB rozhraní. Dvojité MIDI zajišťuje práci na 32 nezávislých MIDI kanálech, interně samplery nabízejí 128kanálový multitimbral. Sampler přehrává MIDI soubory formátu SMF (načítání přes SCSI nebo USB).

Plus:

první hardwarový sampler s podporou 24 bitů/96 kHz

editační software AkSys pro PC i Mac

možnost rozšíření (ADAT, S/P DIF, 8 analogových audio výstupů)

kvalita a možnosti efektové karty (96 kHz)

ukládání obsahu paměti na CD-R/RW přes SCSI nebo USB

symetrické analogové vstupy i výstupy

dvojité MIDI pro 32kanálový multitimbral

odnímatelný čelní ovládací panel (pouze model Z8)

Mínus:

polyfonie pouze 64 hlasů (32 při 96 kHz) bez možnosti rozšíření

maximálně 8 audio výstupů (S5000/6000 lze rozšířit na 16)

základní paměť pouze 16 MB

vzhled přístroje

 

Efektový procesor:

Reverb: Auditorium - Big Hall - Big Room - Bright Hall - Bright Plate - Drum Booth - Live House - Medium Hall - Medium Room - Non-linear - Plate 1 - Reverse - Small Hall - Small room - Studio - Theater - Vocal Plate - Warehouse

Dynamické procesory: Compressor/Limiter - Noise Gate - Enhancer - Expander

Delay: Mono Delay - Multi-tap Delay - Panning Delay - Ping-pong Delay - Stereo Delay - Crossover Delay - Tape Echo

Flanger: Mono Flanger - Pan Flanger - Stereo Flanger - Crossover Flanger - Flanger + Delay - Flanger + Auto-wah - Flanger + Touch Wah

Chorus: Mono Chorus - Stereo Chorus - Crossover Chorus - Chorus + Delay - Digital EQ

Ostatní multiefekty: Pitch Corrector - Pitch-shifter - Auto Pan - Trigger Pan - Phaser Pan - Phaser Stereo - Phaser Crossover - Phaser + Delay - Distortion

Kompatibilita souborů:

Wav (harddisk formátovaný DOS FAT 16/FAT 32)

Aiff (při použití editoru AkSys 2.0 na počítačích MAC)

Akai S1000, S3000 (vzorky a programy)

Akai S5000/6000 (vzorky, programy, Multi sestavy)

Akai MPC 2000 XL, MPC 2000

Roland S700

Emu EIII, EIV (vzorky a programy)

 

Ceny:

Akai Z4 - 54 940 Kč - Akai Z8 - 76 200 Kč - EB4JS - čtyřkanálová efektová karta - 9320 Kč - IB48P -extra 8 audio výstupů - 9810 Kč - IB4ADT - ADAT interface (2 In, 8 Out) - 13 780 Kč - IB4D - S/PDIF + WordClock - 8510 Kč (sleva 5 % při objednání přes internet)

Psáno pro časopis Muzikus