Amptweaker Bass TightMetal Jr - baskytarová verze distortionu

Amptweaker Bass TightMetal Jr - baskytarová verze distortionu
Amptweaker Bass TightMetal Jr - baskytarová verze distortionu

Haló, haló, máme tady něco speciálního pro baskytaristy/ky hrající metal! A to především pro ty, co vyznávají ty nejzkreslenější zvuky. Nic víc, nic míň. Tahle bass-metalová krabička nabídne bass-metalistům přesně to, co chtějí - basový distortion té nejvyšší kvality. To Jr znamená, že je malý pouze velikostí, nikoli zvukem.

Ovládání

Ovládacích prvků má tahle relativně malá krabička trochu víc, než je běžně zvykem: Volume, Tone, Gain, EQ, Tight, Dry Low a Noise Gate. EQ má tři polohy: Trash, „Neutral“ a Smooth. Tight má také tři polohy: Fat, „Neutral“ a Tight. Noise gate je malý prostřední potenciometr a Dry Low je také potenciometr, ale takový nenápadný z pravé boční strany.

 

Technické zpracování

Krabička je vyrobena z dvoumilimetrového hliníkového plechu (tedy z tlustého, ale lehkého). Na spodní straně jsou vyvrtány otvory pro přichycení na pedalboard, takže kdo má pedalboard, který umožňuje „přidrátování“ efektu, předvrtané otvory jistě ocení. Na horní straně pedálu je ochranné „zábradlíčko“, které zabraňuje rozšlápnutí potenciometrů a přepínačů těžkou metalovou botou. Zábradlíčko v kombinaci se zkosenou přední stranou opravdu funguje, a i když sešlápnete přepínač až „na dno“, podrážka boty se potenciometrů ani nedotkne (vyzkoušeno). Kdo chce používat efekt na baterii (přeci jen je tu jistota, že baterie nepřidá do zvuku žádný brum), může, baterie se vkládá celkem pohodlně po odšroubování šroubku s „kloboučkem“ a po odklopení celého spodního plechu. Spotřeba při použití 9V baterie je velmi slušných 13 mA, takže by to mělo pár dní vydržet. Při použití 18V adaptéru se lehce změní parametry přístroje. Zvýší se takzvaný headroom, což je zvýšení dynamického rozsahu, a trochu se zmenší celkové zkreslení (což se dá snadno kompenzovat přidáním gainu). Při použití 9V napájení (ať baterie nebo adaptéru) je zvuk více „komprimovaný“ a trochu víc to zkresluje. Nicméně mi přišlo, že rozdíl není moc velký, ale jak víme, dokonalost je v detailech.

 

Firmu Amptweaker založil zvukový technik James Brown (pozor neplést si s funky zpěvákem Jamesem Brownem), podle kterého se dokonce jmenuje jeden typ zkresleného zvuku - „Brown“. James tenhle typ zvuku vyladil a zalíbil se především Edwardu Van Halenovi. Brown spolupracoval s celou řadou dalších slavných kytaristů na vyladění jejich zesilovačů a je to hlavně specialista na zkreslený a hooodně zkreslený zvuk.

 

Zvuk

Jak to hraje, to je vlastně ta nejdůležitější část testu. Při porovnání s kytarovým TightMetalem Jr je zvuk posazený víc do hloubek, víc nabasovaný (to by jeden od basového pedálu čekal, že?), no nicméně mně překvapilo, že i kytary na tom zněly velmi dobře, dovedl bych si to představit jako základ pro temný zkreslený kytarový zvuk. Ale hlavní rozdíl mezi kytarovým a basovým TightMetalem je nenápadný postranní potenciometr, kterým do zkresleného zvuku přimícháváme čistý nezkreslený zvuk baskytary. Takže to hraje při vhodném nastavení velmi zkresleně a zároveň je v tom slyšet atak i dynamika čisté baskytary. Navíc korekčně si svůj zvuk můžeme značně upravit. Může být tlustý, tenčí, pronikavý, neutrální. Doporučuji efekt zapojit přímo do koncového zesilovače, tedy vynechat předzesilovač a jeho korekce. Pak to bude hrát nejlíp, je pro tohle použití totiž přímo vyroben.

 

Speciální vychytávky

Jako speciální vychytávku bych chtěl vyzdvihnout dvě věci: Zaprvé dynamický noise gate, tedy šumovou bránu, která funguje od velmi mírné až po velmi strmou (rychlou), kdy zvuk velmi rychle skončí. Samozřejmě to není na hraní nějakého folk rocku, je to na metal, kdy je po rychlých a řízných pasážích vyžadováno absolutní ticho a hned zas absolutní nářez. Jako druhou vychytávku bych chtěl ještě jednou zmínit ten boční potenciometr Dry Low, kterým si snadno na krabičce namícháme čistý a zkreslený zvuk dohromady.

 

Závěr

Zvuk Bass TightMetalu Jr je velmi flexibilní. Na poměrně malé krabičce se dá nastavit široká škála zkreslených baskytarových zvuků. Zvuky jsou na nejvyšší možné úrovni (v rámci stylu). Řemeslné zpracování je také na vysoké úrovni. Krabička se dá použít i na kytaru, klávesy... meze se tady nekladou, ale přeci jen je to určeno pro baskytaru, s tou to hraje jako ďábel. Nemám žádnou výtku, snad jen trochu vyšší cenu, ale za kvalitu se platí, a tady by mi peněz líto nebylo.

 

Info:

Amptweaker Bass TightMetal Jr je baskytarová verze velmi kvalitního a na nejtvrdší metal zaměřeného pedálu distortion od firmy Amptweaker. Cena je 6132 Kč.

 

Plus:

široké zvukové možnosti

noise gate

velké zkreslení

možnost použít i na kytaru

předvrtané otvory pro pedalboard

snadná výměna baterie

skvělý metalový zvuk

 

Mínus:

Nic mě nenapadá. Vlastně ano... nehodí se na country. :-)

 

Technická specifikace

napájení 9–18V adaptér nebo 9V baterie (adaptér není součástí balení)
spotřeba 13 mA při 9 V / 17 mA při 18 V
rozměry 69 x 118 x 51 mm
hmotnost 255 g

 

Web

https://amptweaker.com/bass-tightmetal-jr/

Psáno pro časopis Muzikus