Antelope Audio Edge Go - USB kondenzátorový mikrofon

Antelope Audio Edge Go - USB kondenzátorový mikrofon
Antelope Audio Edge Go - USB kondenzátorový mikrofon

Moderní technologie, a hlavně výpočetní výkony strojů, které máme dnes k dispozici, jsou už dávno jinde, než tomu bylo před lety, kdy byla simulace považována za něco, co nesmělo překročit práh profesionálního studia.

No a dnes je situace opačná. Dá se říct, že dnes velmi těžko najdeme profesionální nahrávku, u které můžeme bezpečně říct, že „tohle je analog“, nebo „tohle simulace“. Z mého pohledu je dobře, že se pokrok dostal takhle dopředu. Jen se děsím toho, co bude za pár let.

Antelope Edge Go je USB mikrofon, ale nejen to. K němu dostanete navíc již zmíněné simulace, a to nejen legendárních mikrofonů, které byste si asi těžko jen tak pořídili, pokud zrovna nemáte zlaté nebo diamantové doly nebo velmi bohatého strýčka. Modeling, který dostanete k mikrofonu obsahuje také vintage efekty FPGA FX (ekvalizéry, kompresory, emulaci magetofonů, de-esser a jedinečný Auraverb) s možností intuitivního ovládání z počítačů PC i Mac.

 

Edge Go - kus železa

Mikrofon je připojen k PC/MAC přes kabel USB-C, což nám dává nejen výhodu neřešit, jak otočit konektor při zapojování. Kabel USB-C má mimo jiné vyšší přenosovou rychlost a podporuje přenos silnějšího napájecího proudu. To se nám tu báječně hodí, protože mikrofon sám neobsahuje pouze mikrofonní kapsli, ale slouží i jako hardwarová podpora pro celý modelingový proces. Tím pádem se vlastně chová jako zvuková karta, nezatěžuje CPU počítače a lze tím tak dosáhnout v podstatě nulové latence. Jinými slovy, máte k dispozici kompletní řešení pro nahrávání i postprodukční práci.

První, co vás zaujme, je poměrně velký stříbrný kufr, ve kterém je mikrofon dodáván. Po jeho otevření zjistíte, že je jeho vnitřní prostor rozdělen na dvě patra, z nichž první obsahuje mikrofon, USB A-C kabel, který má délku pět metrů a je na omak docela bytelný, a výkroj, kterým na vás kouká velmi zajímavě řešený držák nahrazující tradičního pavouka. Držák je opět velmi bytelný a docela velký, a proto zabírá obě patra. Na spodním patře kufříku najdete kovový, těžký stojan na spodní straně opatřený měkkou gumou, díky které nebude jezdit po stole. Samozřejmostí je i možnost použít jakýkoliv mikrofonní stativ. No a poslední kovovou výbavou v kufru je popfilter, jenž opět svou bytelností a barvou dává najevo, že prostě patří do rodiny. Jediné, co bych mu vytknul, jsou jeho ostré okraje, neb je vystřižen z perforovaného plechu a nemá po okrajích žádný límec.

Nezapomnělo se také na polstrovaný obal, abychom nemuseli mikrofon neustále schovávat do kufru, a nechybí ani papírové brožury, ze kterých si vyčtete různé informace, co a jak kde zaregistrovat a co si postahovat a nainstalovat do počítače.

Tělo mikrofonu tvoří velmi masivní, matně černý kovový válec o délce 21,9 cm a průměru 5,3 cm. Když jej vezmete do ruky, tak jeho téměř 600 gramů vás nenechá na pochybách o své robustnosti ani chviličku. Membrána má 34 mm, jedná se o duální kapsli s pozlacenou membránou s vrstvou zlata 6 µm. Charakteristiky zvládá kardioidní, osmičku, kouli, a to pozor, včetně mezipoloh. Jinými slovy, můžete mezi charakteristikami plynule přecházet. Díky maximálnímuakustickému tlaku (SPL) 116 dB jej můžete bez obav použít nejen na mluvené slovo a zpěv, ale také na snímání nástrojů, a to i velmi hlučných.

Na těle mikrofonu je decentní logo skákající antilopy a tím končí práce střídmého designéra.

I když já mu za tento minimalistický design dávám všechny lajky, co mám, protože hned jak upnete mikrofon do přiloženého držáku, tak zjistíte, že něco tak sebevědomě krásného jste ještě neviděli. Aspoň já jsem to tak měl. Připojení již zmíněného USB-C je, stejně jako 3,5mm jack pro připojení sluchátek, na spodní straně mikrofonu. Konečně to někoho napadlo, udělat to tak aby to nezavazelo.

 

Instalace

Původně jsem si myslel, že jenom zapojím, něco malého stáhnu, a bude. Tady je to přece jenom kapku složitější. Ale vlastně ani ne. Nejdříve je potřeba udělat si účet u Antelope Audia. Jsou to profíci a vědí, co dělají, a tak to bylo všechno rychle a hned. Já to sice nemám moc rád, ale uznávám, že to někdy jinak nejde. Nejprve stáhnete příslušný audio driver a pak tzv. Antelope Launcher. Bez něj to nejde, protože je to jakýsi správce všeho zařízení a softwaru a samozřejmě i potřebných aktualizací.

Jakmile proběhne instalace, dojde k otevření okna, ve kterém nastavujete Input Level, hlasitosti sluchátek, výběr mikrofonů atd.

 

Edge Go a jeho skrytá síla

Graficky je vše vyvedeno v takové dokonalosti, že se často prostě neudržíte a musíte si prostě sáhnout. Doporučuji ještě koupit ubrousky na monitor. Ovládání je intuitivní a v podstatě každému, kdo aspoň jednou v životě něco takového měl možnost vyzkoušet, to zabere tak minutu, než si na to všechno zvykne. Těm ostatním to bude trvat minuty dvě.

Ti, co už nějaký ten modeling viděli, tak vědí, že z licenčních důvodů nebývají simulované originály pojmenovány úplným názvem, ale cvičené oko se dokáže zorientovat podle velmi výmluvných obrázků, a tak jsou zde k vidění značky jako Neumann, AKG, Coles, Royer Labs a Audiotechnika.

Pravá část okna dává na výběr pět emulací věhlasných pre-ampů, šest ekvalizérů, šest kompresorů (elektronkových, optických a VCA). Nesmíme zapomenout na reverb a de-esser.

Vždy, když chcete provést výběr, tak kliknutím do pravého okna s přístroji okno zvětšíte a vybíráte, respektive přidáváte nebo odebíráte, přístroje.. Jde samozřejmě používat již předhotovené presety a tak si vyzkoušet, jak by to mohlo vlastně fungovat.

 

Práce samotná

Jak již bylo řečeno, modeling FPGA FX je zde na tzv. proprietální platformě, která nezatěžuje vlastní CPU počítače a skýtá to nejpotřebnější, co ke studiové práci patří a je potřeba. I když máte ve svých DAW softwarech jistě spoustu skvělých a zajímavých plug-inových efektů, rozhodně nebudete litovat, investovaných peněz.

Při práci v DAW oceníte nejen možnost nahrát nastavený zvuk se všemi efekty, ale možnost nahrát zvuk „na sucho“ a výsledný zvuk dotvořit až při mixování. Tady je potřeba si uvědomit, že každý model je zde namodelován podle originálu a podle toho se nejen chová, ale má i své možnosti. Takže pokud originál nedisponoval osmičkovou charakteristikou, tak ji nenastavíte, to dá rozum. Pokud jde o „old schoolové“ mašinky, které jsou zde k dispozici, tak i ty jsou vytvořené podle originálu se vším všudy.

USB mikrofon má tu výhodu, že jej můžete rychle zapojit a nahrávat. Já jsem si vyzkoušel mluvené slovo, zpěv, perkuse, akustickou kytaru, foukací harmoniku a zobcovou flétnu.

 

Víte, že antilopa je krásné zvíře. Popsáno je přes 13 druhů a poddruhů je nepočítaně. A nejrychlejší je antilopa skákavá žijící v jižní Africe, která běhá rychlostí až 88 kilometrů v hodině. No nebojte, dnešní testovaná Antelopa vám nikam utíkat nebude.

 

Zvuk

Nechci tady provádět srovnání emulovaných mikrofonů s originály, protože je jednoduše nemám k dispozici. Měl jsem možnost debatovat s kamarádem, který pár kousků na srovnání měl, a byl spokojen. Na YouTube také najdete pár srovnávacích testů.

Ale to nejdůležitější je fakt, že nahrávka ve všech případech zněla neuvěřitelně plně a byla tak detailně vykreslená, že jsem se až zděsil. Protože tohle jsem už dlouho neslyšel, a hlavně bych to nečekal od USB mikrofonu. Žádného i za tyto peníze.

 

Celkový dojem a shrnutí

Nikdy bych nevěřil, že mě může USB mikrofon takhle překvapit. Troufám si říct, že s materiálem nahraným i v domácím studiu můžu klidně přijít kamkoliv a nebudu se muset za zvuk stydět.

Samozřejmě jsou tu věci, které bychom mohli považovat za ne úplně vychytané, ale všechno má svá pro a proti. Předně jde USB mikrofon, a tak je třeba počítat s tím, že USB kabel nedosáhne až do vedlejšího pokoje. Je jasné, že větrák u počítače dělá docela rachot a je prostě slyšet.

Ale to jsou maličkosti, které se dají vyřešit. Důležité je si uvědomit, že cílem Antelope Edge Go není nahradit všechny staré a drahé mikrofony světa, ale zpříjemnit práci nám, kteří na to nemají, ale chtějí rychle a za dobrý peníz dosáhnout na dobrý zvuk, a to se tady povedlo v plné míře.

 

Info:

Antelope Audio Edge Go je USB kondenzátorový mikrofon určený pro studiové účely. Pracuje na vlastním proprietálním systému, který simuluje nejznámější mikrofonní legendy včetně předzesilovače a efektové jednotky. Cena je 32 890 Kč.

 

Plus:

Zvuk, který v této kategorii nemá konkurenci.

Veškeré emulace a efekty jsou zvukově neuvěřitelně detailní a plné.

 

Mínus:

Pop filter o který se dá říznout.

Krátký USB kabel.

Pro někoho možná vyšší cena.

 

Technická specifikace

typ kondenzátorový mikrofon
charakteristiky kardioidní, osmičková, kulová (plynule přepínatelné)
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
odstup signálu od šumu 75 dB(A)
napájení 5 V / 500 mA
USB typ C
sluchátkový výstup 3,5mm jack
rozměry 219 x 53 mm
hmotnost 550 g

 

https://en.antelopeaudio.com/products/edge-go/

Psáno pro časopis Muzikus