Audified RZ062 Equalizer - plug-in o dvou ekvalizérech

Audified RZ062 Equalizer

Skrytá zbraň

Audified RZ062 Equalizer - plug-in o dvou ekvalizérech
Audified RZ062 Equalizer - plug-in o dvou ekvalizérech

RZ062 je inzerován jako „nejsladší ekvalizér“, což je sice poněkud podivně znějící, hlavně v češtině, ale vlastně je to věrný popis. Nejde o žádný chirurgicky přesný ekvalizér, který zachrání váš mix, ale o docela hezký „lehký dotek“, který můžete dodat svým nástrojům a hlavně celkovému mixu. Nevím, jestli je sladký nebo slaný, ale muzikální je velmi.

Česká firma Audified je zajímavá sama o sobě a dobře to ukazuje její dvojice ekvalizérů. Zajímavá je volbou svých produktů, kdy se nesnaží udělat další nejlepší softwarovou simulaci 1176 nebo Pultecu, ale jde svou cestou. Příkladem je třeba plug-in Mixchecker, který simuluje poslech vašeho mixu v různých méně kvalitních poslechových prostředích.

Původní hardware byl vyvinut německou firmou Klangfilm v šedesátých letech. Šlo o lampový ekvalizér montovaný do rádiových pultů. Vzhled i prezentace je skutečně vintage a mému vkusu lahodí. Hlavní ale je celková přímost a jednoduchost. Dva kanály, basy a výšky.

 

Plug-in obsahuje typy RZ062a a RZ062b, liší se podle pojetí středových frekvencí. Typ A obsahuje „normální“ plus mínus na středových frekvencích (650 Hz), kdy nabízí doladění ekvalizační křivky. Typ B nabízí boost nebo cut na (1,4, 2, 2,8 a 4 kHz). Docela podstatný rozdíl v užití. Mně osobně seděl typ A na celkové mixy, typ B na nástroje (třeba akustické kytary). Kroky ekvalizace jsou po dvou decibelech u basů a výšek, středy jsou po jednom decibelu.

Potud vlastně normalní. Ale má to několik vychytávek, které trochu lépe vysvětlují 199 dolarů za ekvalizér. Interakce vstupní a výstupní hlasitosti je vidět na rozsvěcení kontrolky saturace. Lze tak dosáhnout lehké saturace až zkreslení. Velmi použitelné a muzikální. Druhou vychytávkou je přepnutí do modu Mis/Side (přepínač MS) a možnost nezávislého nastavení kanálů. Použil jsem tento mod MS na nahranou akustickou kytaru a celkový mix a budu to, hádám, dělat častěji. Výsledek byl přesně ten lehký dotek a saturace, který vede k tomu, že RZ nahradil mnou dosud užívané saturační plug-iny.

Audified RZ062 Equalizer - plug-in o dvou ekvalizérech
Audified RZ062 Equalizer - plug-in o dvou ekvalizérech

Součásti plug-inu je i několik základních presetů jak na jednotlivé nástroje, tak na celkové mixy a mastering. Ať už si o presetech myslíme cokoliv, tady tak trochu nahrazují chybějící manuál - ukazují celkem názorně možnosti tohoto plug-inu.

Celkový verdikt vidím jako „ano, i za tu cenu“. Protože člověk jako já (tedy víc muzikant než zvukař, natož vědátor) získá poměrně univerzální a uživatelsky jednoduchý nástroj na jemné doladění svých nahrávek. Nahradilo mi to v mém workflow jeden dva další plug-iny, takže zjednodušení, které vítám.

 

Info:

Audified RZ062 Equalizer je plug-in o dvou ekvalizérech užitečný jak pro nástroje, tak pro mastering, stereo a mod Mid/Side, možnost lehké saturace. Cena 4390 Kč.

 

Plus:

dva typy středů

mod Mid/Side

typ saturace

jednoduchost

 

Mínus:

Možná, že cena.

Uvítal bych přesnější popis (ale na funkci to nemá vliv).

Jsem především kytarista a až pak domácí nahrávač. Proto mám rád muzikální věci víc než chirurgické. Muzikální znamená vybavení, které mě neodvádí od muziky a ideálně mně třeba ještě inspiruje. Tenhle ekvalizér to splňuje, jednoduše přidává mému zvuku něco, co mě baví. Zvláště třeba ta saturace. Fakt, že jsem mohl jedním plug-inem nahradit dva jiné, je jen další zjednodušení, které uvítám. Když si točim sám, ekvalizaci většinou provádím výběrem nástroje, aparátu a mikrofonu. Potřebuji tedy už jen lehký dotek na celkovém mixu nebo v masteringu. A na to je RZ062 ideální. Jo, a těší mě, že vznikl v naší zemi.

 

www

shop.audified.com/products/rz062-equalizer

Psáno pro časopis Muzikus