Audiotrak Prodigy HD2 - vysokooktanová trpasličí zvukovka

Audiotrak Prodigy HD2 - vysokooktanová trpasličí zvukovka
Audiotrak Prodigy HD2 - vysokooktanová trpasličí zvukovka

Zvukové karty, které nabízejí vysoké vzorkovací frekvence a velké množství bitů, tradičně zaujmou lid muzikantský. Jiné, svou nízkou cenou, zaujmou lid šetrný. Kombinace obojího může logicky zaujmout šetrného muzikanta.

Na úvod

Prodigy HD2 je zvuková PCI karta. Je určena pro multimediální aplikace, hry a muziku. Karta nabízí dva audio vstupy a dva výstupy. Co dělá tuto zvukovku zajímavou, jsou parametry nahrávání 24 bitů/96 kHz a přehrávání 24 bitů/192 kHz.

 

Na omak

V balení dostaneme kartu, CD s ovladači a manuál. Vzhledem k vysokým parametrům zvukovky potěší její malé rozměry. "Vót ťéchnika".

Vzadu najdeme dva výstupy (cinch) pro levý a pravý kanál. Vedle 3,5 mm jacky pro sluchátkový výstup a linkový vstup. Poslední je optický výstup S/PDIF v provedení TOSlink. Zvukovka bohužel nenabízí ani MIDI, ani game port, ani mikrofonní vstup. To je na práci s muzikou škoda. Výrobce zřejmě vrhnul veškeré úsilí na audio :-)

Na těle je tradiční konektor pro připojení interní CD/DVD mechaniky. Přiloženy jsou kabely stereo cinch-cinch a prodlužka na sluchátka.

 

Na oko

Prodigy HD2 nabízí dva režimy, mezi kterými je možno kdykoli za chodu přepínat: Standard HD2 a QSound.

Standard je určen pro práci s digitálním vstupem a audio výstupem. Kartu lze normálně užívat pro přehrávání muziky či hry.

QSound nabízí "efektový procesor". V nabídce je EQ, několik reverbů a efekty upravující spektrum a dynamiku ve vybraném pásmu.

S ohledem na cenovou kategorii lze vše hodnotit jako vyhovující. Nicméně mějme na zřeteli, že z pohledu dražších rackových efektů bude vše jinak.

 

Na zub

Při montování do PC se kartu překvapivě nepodařilo přesně usadit. Bránil tomu zadní plíšek nesoucí konektory, který byl dole o pár milimetrů delší, než nabízí prostor mého case. Kvůli tomu nešlo zcela dotáhnout upevňovací šroubek. Mezi zahnutým koncem plíšku a "kejsem" tak vznikla určitá vůle. Snad se jedná spíše o náhodu než o konstrukční vadu.

Instalace proběhla bez potíží, přesně podle návodu. Vlastní procedura "Nalezen nový HW..." proběhla třikrát bez nutnosti restartu. Karta obsadí jedno IRQ a víc jí k životu nechybí.

Po instalaci se v pravém dolním rohu objeví ikona ovládacího panelu. Přiložené CD obsahuje jen ovladače Windows XP a Vista, bohužel žádný SW.

 

Na skus

Na ovládacím panelu nalezneme veškeré ovládání a nastavení, například Sample Rate (16 až 196 kHz) či latenci (5, 10 a 30 ms). Ze začátku může působit nepřehledně, ale snadno si zvykneme. Vše je intuitivní, žádné záludnosti. Panel nabízí i některé vychytávky, jako spojení jezdců pro volume.

Velkou výhodou je SW mix DirectWIRE. Ten umožňuje vzájemné propojení vstupů a výstupů. Jeho přítomnost je užitečná a nabízí funkce obvyklé u dražších karet. Jako u podobných SW mixů i zde platí, že nastavení je nutné provést před startem aplikace.

 

Na ucho

Karta hraje, jak má. Má dobrou dynamiku, nízkou latenci a sem tam skromně zašumí. Testoval jsem na Cubase SX. Předpokládám, že s jiným DAW si porozumí stejně dobře. Je možné současně přehrávat i nahrávat (full-duplex).

Přišlo by mi nepoctivé tvrdit, jaký má karta charakter zvuku (samozřejmě pokud nemluvíme o zkreslení). Myslím, že zvukovky by neměly mít charakter žádný, stejně jako voda z kohoutku (i když ta u babičky na chalupě je vždycky lepší...). U Prodigy HD2 zůstával zvuk, jaký měl být. Nebylo znát zkreslení, středovost či zabarvení. Kvalitní parametry převodníků jsou ve výsledku znát.

 

Na tělo

Vážným handicapem Prodigy HD2 samozřejmě může být umístění převodníků přímo na těle karty, tedy jejich situování do počítače. Zde si ale dovolím kacířský názor: Pro standardní účely domácího "jednomužného" studia, kde si jen vytvářím demáče, takové řešení dostačuje. Pokud linkou nahrávám syntezátor či z kytarového multiefektu, nízká cena a absence další krabičky na stole už leccos vyváží.

 

Na co

Prodigy HD2 působí jako začínající nakročení mezi multimédii a muzikou. Pro širší využití v multimédiích by kartě slušelo více výstupů (alespoň 5.1), u muziky MIDI. Na druhou stranu nabízí nadstandardní konfiguraci parametrů, vysokou vzorovací frekvenci a výbornou dynamiku. Lze ji tak bez obav směřovat k muzikantovi s omezeným rozpočtem.

 

Na závěr

Pokud uvažujete o nějaké levné PCI kartě, může být třída, do které patří i Prodigy HD2, dobrým začátkem. Přestože takové zvukovky rychleji ztrácejí na ceně, počet bitů a vzorkovací frekvence už pro domácí využití nemá smysl hnát výše, stejně porostou...). Vše je dáno parametry lidského ucha. Hodnoty 24/96 jsou nad hranicí našeho vnímání. A to se, jak napsal už starý Darwin, hned tak nezmění.

 

Na zdar

Dnes končíme citátem Arthura Schopenhauera (ať už to byl, kdo chtěl ;-): "Osud míchá karty, my hrajeme."?

Audiotrak Prodigy HD2 je levná zvuková karta umožňující záznam 24 bitů/96 kHz a přehrávání 24 bitů/192 kHz. Doporučená maloobchodní cena je 2690 Kč.

 

Plus:

záznam 24 bitů/96 kHz

malé rozměry

přiložené kabely

nízká latence

manuál

 

Mínus:

absence MIDI

malý počet in/out

není přiložen žádný SW

koncepce PCI (ačkoli ...)

 

Technická specifikace:

testovací sestava: Pentium 2,41 GHz, 1 GB RAM, Windows XP SP2

nahrávání: 24 bitů/96 kHz

přehrávání: 24 bitů/192 kHz

vstupy: 2 x audio, 1 x digitální

výstupy: 2 x audio

ovladače: ASIO, WDM

Psáno pro časopis Muzikus