Black Lion Audio Bluey - kompresor/limitér

Black Lion Audio Bluey - kompresor/limitér
Black Lion Audio Bluey - kompresor/limitér

Píše se rok 1966 a americký konstruktér Bill Putnam experimentuje s právě vynalezeným tranzistorem řízeným elektrickým polem (field-effect transistor, FET). Zkouší jej umístit do kompresoru 175/176, který začal vyrábět pod vlastní značkou Universal Audio. Výsledek je ohromující. Vzniká legendární FET Limiter/Compressor 1176. Dodnes je slyšet na nespočetném množství nahrávek.

Limitací a barvou od té doby „vylepšuje“ náběry zpěvů, bubnů, akustických nástrojů a dalších instrumentů, stejně jako celkový výsledek hudebních mixů a masterů po celém světě. Několik historických kousků tohoto zařízení vlastní i legendární producent Chris Lord-Alge. Všiml si, že jeden z nich zní lépe než ostatní. A tady začíná historie kompresoru Bluey od firmy Black Lion Audio, na který se podíváme v dnešní recenzi.

Některé věci se nemohou odehrát bez náhody a souhry okolností. To je i případ vzniku mono FET kompresoru Bluey. Zvukový inženýr Chris Lord-Alge, který stojí za slavnými alby Madonny, Rolling Stones, Green Day, Bon Jovi a dalších si totiž během prací na svých nahrávkách všiml, že jeden z jeho originálních 1176 zní jinak než ostatní.

Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus nebo v jeho elektronickém vydání.
Psáno pro časopis Muzikus