Blackstar HT-5210 - lampové kombo na rockovou muziku

Blackstar HT-5210 - lampové kombo na rockovou muziku
Blackstar HT-5210 - lampové kombo na rockovou muziku

Čistokrevné lampové kombo na rockovou muziku s nadstandardní výbavou, které se uplatní v obýváku, ve zkušebně, ve studiu i na menších pódiích. A za rozumné peníze.

V poslední době jako by se s produkty firmy Blackstar roztrhl pytel. Produkují lampové zesilovače a komba, lampové krabičky, tranzistorové modelingové zesilovače i komba, tranzistorové krabičky, bedny...

 

Lampová komba Blackstar z řady HT-5 patří k tomu nejlepšímu, co se dá v současné době v této kategorii pořídit. Označení 5 znamená, že to má v sobě zesilovač o výkonu pět watů.

 

Přesné označení komba je Blackstar HT-5210, protože je osazeno dvěma desetipalcovými reproduktory Celestion G10N-40. Kombo díky tomu není žádný drobeček a váží cca 18 kg (což je ještě hmotnost, která se dá na kratší vzdálenosti v pohodě nosit v jedné ruce). Má na sobě k tomuto účelu přišroubované „do ruky dobře padnoucí“ pohodlné ucho. Kombo vypadá velmi dobře, má klasický černý, tak trochu vintage, vzhled a působí na první pohled důvěryhodným dojmem. Dělají se i jednoreproduktorové verze, s dvanáctipalcovým reproduktorem, které jsou jinak úplně shodné.  

 

Ovládání a výbava

Hlavní ovládací panel je umístěn na horní zadní hraně komba, tak jak to známe např. z komb VOX. Je na něm vstupní jack pro kytaru, devět chromovaných potenciometrů, jeden tlačítkový switch na kanály, dvě červené LED diody a dva klasické páčkové chromované přepínače Power a Standby.

Druhý ovládací panel je umístěn „hlavou dolů“ zezadu. Takže všechny kabely se strkají odspoda nahoru. Je na něm konektor na 220 V, dva jacky efektové smyčky s přepínačem úrovně, jack pro direct recording, do kterého můžeme strčit také sluchátka - to je u lampových komb docela neobvyklé. Výstup direct recording má navíc ještě přepínač emulující bednu osazenou jedním dvanáctipalcovým reproduktorem a nebo velkou 4x 12” bednu. Dále jsou tu tři výstupní jacky pro externí reproduktory s impedancí 1x 16, 1x 8 nebo 2x 16 Ω. A jack pro jednotlačítkový footswitch. A na závěr tu máme jack linkového vstupu pro mp3, což je další (u lampových zesilovačů) nestandardní vychytávka. Všechny jacky jsou velikosti 6,3 mm. Takže pro připojení mp3 budeme potřebovat redukci z malého jacku na velký. Redukce + potřebné krátké a dlouhé kablíky s malými jacky koupíte např. tam, kde nevíte coby :-)

 

Footswitch je celokovový s napevno připojeným třímetrovým kabelem (footswitch je součástí balení). Má na sobě červenou LED diodu, přepínač je klasický, plechový, chromovaný a hezky cvaká. Měl by tedy vydržet i hrubší zacházení.

 

Jak to hraje

Kanál Clean ovládáme velmi jednoduše pouze dvěma potenciometry: Volume a tone. Když hrajeme potichu, tak kombo produkuje opravdu čistý zvuk, ale když hlasitost dáme na maximum, tak už to bluesově zkresluje. Tone slouží jako výšková clona. To je nejjednodušší možná cesta. Basy a středy jsou optimálně nastaveny, nemám k tomu výhrady.

 

Kanál Overdrive má už „full“ ovládání: Gain, Volume, Basy, Středy, Výšky a ISF. Zkreslení je zřetelné již v první čtvrtině, je takové à la AC/DC. V polovině je to již více do „british new wave“ metalu a naplno to má dlouhý sustain jako stvořený pro sóla od Iron Maiden. Korekce fungují standardně a nemá smysl je popisovat. Ale ISF je speciální patentovaná vychytávka firmy Blackstar. Říkají tomu Infinite Shape Feature. A je to plynule přeladitelné korekční nastavení mezi americkým a britským zvukem. Chvíli jsem si s tím hrál a řekl bych, že v poloze US je zvuk podobný, jako má Metallica, a v poloze British je zvuk podobný Judas Priest. Schválně píšu podobný, není to samozřejmě stoprocentní. A k čemu to je? Určitě se tahle vychytávka dá dobře použít při nahrávání demosnímků, kdy můžeme pro každou kytaru rychle použít jiný zvuk, aniž bychom sahali na ostatní korekce. Nahrávka pak bude působit barevněji a kytary se nebudou do sebe tolik slévat. Je to vlastně jako byste použili dva různé aparáty.

 

Efektová smyčka je mono. Takže stereoefekty nemá smysl k tomuto kombu kupovat. Co by mělo smysl zapojit do smyčky: volume pedál, mono delay, mono chorus atd.

Blackstar HT-5210 - lampové kombo na rockovou muziku
Blackstar HT-5210 - lampové kombo na rockovou muziku

Reverb je velmi slušný a do sluchátek hraje stereo. Dělá hezký prostorový efekt. Reverb je, řekl bych, až vymazlený, opravdu poslouchatelný, má krásný sametový dumping (utlumení) bez nepříjemných šustivých konců - mile překvapil.

 

Linkový vstup pro mp3 je stereo a nemá svůj potenciometr pro hlasitost. Hlasitost kytary ovládáme pomocí hlasitosti na kombu a hlasitost signálu linkového vstupu ovládáme přímo na konkrétním připojeném přístroji (mobil, mp3 přehrávač, metronom...). Není s tím problém, ale asi to není úplně ideální varianta.

 

Footswitch se aktivuje, jen když je na kombu aktivní tlačítko na kanál Overdrive. V opačném případě, tedy v poloze Clean, footswitch nereaguje.

 

Sluchátkový výstup funguje nezávisle na tom, zda hrají nebo nehrají reproduktory. Takže když chceme hrát potichu, přepneme zesilovač do modu Stanby a reproduktory ztichnou, nicméně sluchátka hrají dál.

 

Info:

Blackstar HT-5210 je pětiwattové dvoukanálové celolampové kombo osazeno dvěma reproduktory, vhodné na domácí cvičení, direct recording i do menších klubů nebo do zkušebny. Cena je XXXX Kč.

 

Plus:

lampový zvuk

výstup na sluchátka

ISF

skvělý reverb

efektová smyčka

linkový vstup

 

Mínus:

nepohodlné (zespoda) strkání kabelů do spodního panelu

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Výkon

5 W

Elektronky

1x ECC83 (předzesilovač), 1x 12BH7 (konec)

počet kanálů

2, Clean a Overdrive

Reproduktory

2x Celestion G10N–40

Footswitch

ano (součást balení)

Výstup na sluchátka

ano s přepínačem simulace dvou typů reproboxů

Reverb

digitální, stereo

Efektová smyčka

ano, s přepínačem úrovně

Další konektory

vstup mp3/Line, výstup pro externí reprobox

Rozměry

577 x 237 x 470 mm

Hmotnost

cca 18kg

 

www:

www.blackstaramps.com/products/ht-5210/

Psáno pro časopis Muzikus