Blackstar HT: Delay, Modulation a Reverb - efektové krabičky využívající lampové technologie

Blackstar HT: Delay, Modulation a Reverb - efektové krabičky využívající lampové technologie
Blackstar HT: Delay, Modulation a Reverb - efektové krabičky využívající lampové technologie

Je to již hezkých pár let, kdy se nám začal trh s kytarovými efekty příjemně znepřehledňovat. Nastaly tak časy, kdy se musí každý z kytaristů při výběru svého zvuku spolehnout na vlastní ucho a nenechat si jen od zkušenějších kolegů vnutit jejich názor na to, jaký že to vlastně zvuk je úplně ten nejlepší...

Často za tím bývá skrytá skutečnost, že ten výrobek, který vám ten nejvíc nejlepší zvuk zajistí je přesně ten, který onen zkušenější kolega shodou naprostých náhod právě prodává, protože jej v tuto chvíli jako na potvoru nemá kde využít a je škoda, aby se mu „jen tak povaloval doma“... Nechť vám v těchto složitých situacích alespoň trošku rozšíří obzor následující článek. Předmětem popisu jsou kytarové krabičky Delay, Modulation a Reverb, řady HT od výrobce Blackstar.

 

Popis

Na úvod jen velice krátce zmíním skutečnost, že zakladatelé této značky jsou původem pracovníci gigantu Marshall. Před časem z této firmy odešli, aby začali vyrábět lampové aparáty podle vlastních představ, a později na svět přivedli i nejrůznější kytarové krabičky. Otázkou zůstává, jakým poměrem tito pracovníci rozdělili položky „načerpáno od Marshalla“ a „vlastní inovace“. Opusťme ale svět lampových zesilovačů a vraťme se k dnešnímu tématu. Krabičky HT působí na první pohled velice robustně, téměř bych řekl až militaristicky. Konstrukcí a hmotností mi navozují představu nášlapné miny. Velikostí je každá z nich o malinko větší než dva klasické stompboxy v sobě a hmotností možná i tři. Naznačuje to pravděpodobnou nezničitelnost efektů a také je jen tak někde nezapomenete. Myslím, že pokud si tyto krabičky zabudujete do pedalboardu společně ještě s některými dalšími, zvažte při cestách na koncerty umístění svého pedalboardu někde v dodávce s aparaturou, protože na nějaké pobíhání z busu na tramvaj či metro to s tímto „kufříkem“ zřejmě nebude.

Každá z těchto krabiček disponuje dvěma kusy kovových nožních přepínačů a pěti potenciometry. Uprostřed vrchního dílu je chromovaná mřížka, skrze kterou na mě vykukuje lampa 12AX7, díky níž má tón znít přirozeněji a dynamičtěji. Všechny efekty pracují při napájení 22 V DC a mohou být zapojovány i ve stereo módu. Zapojím tedy krabičky jednu po druhé k nějakému aparátku...

 

Delay

První na řadu přichází HT Delay. Kromě nožního přepínače pro aktivaci efektu je zde ještě jeden, který slouží buďto pro funkci Tap, kdy si můžeme „nadupat“ tempo opakovačky, nebo pro aktivaci jedné ze dvou smyček, které nám tento efekt nabízí. Jeden z pěti ovladačů čítá osm poloh, přičemž prvních šest se týká charakteru echa a zbylé dvě jsou smyčky. Další ovladače jsou Level, Time, Feedback a Saturation s indikací přesycení pomocí dobře viditelné LED diody. Ze všech šesti poloh delaye se mi líbí nejvíce Space a Tape poloha, protože tyhle věci v originálu vlastním a mohu potvrdit, že toto se vývojářům opravdu povedlo. Další čtyři polohy (Linear, Analogue - pracuje jen v mono režimu, Multihead 1 a 2 - rytmická echa, nafrázovaná do opakovačky v pentolách a triolách) zní rovněž zajímavě, ač malinko nepohlavně. Obě polohy Loop (pracují rovněž v mono) jsou sympatické tím, že na zaznamenaném materiálu neshledávám nijaké slyšitelné změny kvality signálu oproti originálu. Liší se tím, že varianta jedna je pro nahrání jedné stopy a varianta dvě je pro vrstvení zvuků na sebe.

 

Modulation

Druhý v pořadí zde máme HT Modulation. Pokud jde o ovladače, je to stejné u všech třech krabiček - dva nožní přepínače, pět potenciometrů. Přepínač vlevo efekt aktivuje, přepínač vpravo přepíná mezi módy Slow a Fast. Ten mi zpočátku nechtěl pracovat, ale najednou se nějak chytl, asi jen nějaký studený spoj, Blackstar je sice britská firma, ale tyto krabičky jsou vyrobeny v Koreji, takže nějaký ten chybně provedený spoj se asi může objevit. Je škoda, že si toto prodejce nevyzkouší před zasláním k otestování. Možné ale také je, že k poškození došlo při transportu... Opět je tu osm poloh pro výběr efektu. Flanger, dva druhy Phaseru, dva druhy Vintage Chorusu, Multi Chorus, Tremolo a Rotary. Další potenciometr se týká rychlosti vlny a pak následují opět Feedback (při nastavení Vintage Chorus a Multi Chorus funguje pro hloubku vlny - Depth, při Tremolo ovládá ostrost zvuku), Saturation s LED diodou a celková hlasitost efektu Level (při Phaser 1 a 2 funguje pro hloubku vlny - Depth, při Rotary funguje pro ostrost). Přepnutí režimu Fast/Slow je spřaženo s nastavením na potenciometru Speed. Všechny polohy zní naprosto přirozeně, nikde nic digitálně nechemičtí... Naprosto dokonale zní poloha pro Flanger a Vintage chorus 1. Poloha, která mě zaujala nejméně, je Phaser 2.

 

Reverb

Dostávám se k poslednímu efektu, kterým je HT Reverb. Druhý nožní přepínač zde řeší režimy Short/Long. Na výběr máme opět osm nastavení efektu. Room, Hall, dále Bright Hall, Plate, Spring, Arena, Reverse a Gate. Další ovladače řeší čas, tónovou clonu a zesílení efektu. Ovladač Dwell, opět s LED diodou pro signalizaci přebuzení, přidává dynamiku, typickou pro lampové Vintage efekty. Nemyslím si, že by tuto krabičku mělo význam použít ve studiu, a také nedávám zrovna reverbu u kytary nějakou zásadní váhu pro využití při živé produkci, ale oceňuji snahu výrobce nabídnout hudebníkovi vybrat si z více variant nastavení. Vybavím-li si, kde se všude hraje, nejrůznější staré sály a sokolovny, s ozvěnou, kterou bych nazval asi XXL, byl bych v používání této krabičky spíše opatrnější. Naopak těm, kteří již mají tendence vystupovat před publikem, ale mají zatím technické problémy při spojování tónů a všeobecně chtějí svoji techniku hry spíše trochu zamaskovat, bych nějaký reverb rozhodně doporučoval. Dosti vtípků :-), nejvíce se mi líbí pozice Plate. Dokážu si v tomto režimu představit reverb podobný, jaký má Hank Marvin či Brian Setzer, takže krabička je to myslím vydařená.

 

Závěr

Efektové krabičky Blackstar HT Delay, Modulation a Reverb jsou robustní výrobky využívající lampové technologie. Všechny efekty pracují v osmi režimech a napájené jsou 22 V DC. Všechny tři výrobky patří do řady nadstandardně znějících. Svojí velikostí zaberou v pedalboardech více místa, ale účast lampiček v obvodu takovouto velikost zřejmě vyžaduje. Síťový adaptér je součástí balení.

 

Info:

Blackstar HT Delay, Modulation a Reverb jsou robustní Efektové krabičky využívající lampové technologie.

 

Plus:

přirozený zvuk

celokovová konstrukce

lampa 12 AX7

ovládání a snadná manipulace

 

Mínus:

hmotnost

velikost

 

lampa: 12AX7

vstupní impedance: 1 MΩ

výstupní úroveň: -10 dBV

výstupní impedance: méně než 1 kΩ

napájení: DC 22 V (1,1 A)

rozměry: 160 x 119 x 80 mm

hmotnost: 1,3 kg

Psáno pro časopis Muzikus