Blackstar ID:Core 150 a ID:Core 100 - kytarová modelingová stereo komba

Blackstar ID:Core 100
Blackstar ID:Core 100

Blackstar ID:Core High Power Super Wide Stereo Guitar Amplifier je celý oficiální název těchto dvou modelingových komb. Z dlouhého názvu se dá odvodit, že silnější bude mít sto padesát a slabší sto wattů stereo a že budou určená pro kytaru, tedy přesněji elektrickou kytaru.

Ve střední třídě modelingových kytarových aparátů a komb začíná být pěkně husto, že Gusto? Ano, modelingová komba patří mezi nejprodávanějších kytarové zboží... Řádově převyšující prodeje lampových kytarových komb. Toho jsou si dobře vědomi výrobci, kteří je vyrábějí a chrlí ve velkém (a to všechny velké známé firmy). Střední třídou jsem to nazval s ohledem na výkon, cenu, velikost a na užitnou hodnotu.

 

Výkon

Blackstar ID:Core 100 (2x 10”) je v portfoliu firmy Blackstar vedeno v rubrice výkonová komba, protože má mít výkon sto wattů a to je hodnota, která už je větší než malá. Nebo lépe, je to standardní výkonová hodnota, která dobře vypadá. Proč tohle píšu? No protože sto wattů je na kytarové kombo už docela hodně a byl jsem zvědav, jestli je to pravda. Sice jsem neměl možnost to přesně změřit, nicméně odhadem podle porovnání s jiným stowattovým aparátem jsem usoudil, že je to poněkud „přehnaný“ údaj... pocitově to je přeci jen slabší, ale i to je na běžné použití v klubech dost.

 

Podobně to cítím u komba Blackstar ID:Core 150 (také 2x 10”), které hraje víc nahlas než ID:Core 100, ale těch uvedených papírových 150 wattů tam také úplně necítím. Nicméně obě komba hrají dostatečně nahlas, takže se nad tím dají (vzhledem k příznivé ceně) přivřít oči. Něco k těm reproduktorům: Původně jsem si myslel, že ve stopadesátiwattové verzi budou dvanáctipalcové reproduktory, ale není tomu tak. Obě komba mají mít stejné desetipalcové reproduktory Blackstar Custom, což je pro mě trochu zklamání.

 

Ovládání a zvuk budu popisovat pro obě komba dohromady, protože jsou úplně stejné, jen jedno je menší a druhé větší.

 

Ovládání

OK, tak co tady máme. Jako u ostatních modelingových přístrojů, je zaprvé potřeba si osvojit princip a filosofii ovládání. Bez přesné znalosti ovládání budete mít trochu problém. Takže první důležitá věc je, že kombo může být v manuálním režimu, kdy kombo hraje podle toho, jak jsou otočeny potenciometry, nebo v režimu uložených zvuků (presetů), kdy zvuky jsou nastaveny (a uloženy) nezávisle na tom, jak jsou aktuálně otočeny potenciometry. Polopatě: nNhraje to pak podle toho, kde vidíme rysky na „čudlících“. Co ale funguje nezávisle, je master volume, tedy celková hlasitost. Ale nebojte se, není to zas tak složité.

Blackstar ID:Core 150
Blackstar ID:Core 150

Zvuk

Komba mají šest kanálů: První je Clean Warm, líbil se mi velmi - na 95 % (na stupnici líbí/nelíbí). Druhý je Clean Bright - ostřejší čistý zvuk, dávám 85 %. Oba čisté zvuky se dají lehce zkreslit, když se dá Gain naplno. Kanál Clean Warm se mi opravdu líbil. Následují zvuky zkreslené, od mírného zkreslení (je třetí v pořadí) Crunch přes čtvrtý Super Crunch a pátý OD1 až po maximálně nakreslený šestý OD2. Zkreslené zvuky jsou všechny slušné, ale nejvíc se mi líbil Super Crunch a OD2. OD2 má na rozdíl od OD1 zvýrazněné středy, takže zvuk je průraznější při sólech. Všechny zkreslené zvuky bych ohodnotil cca na 80 %.

 

Korekce

Korekce jsou klasika: basy, středy, výšky. A Blackstar specialita - ISF (Infinite Shape Filter), která simuluje zvuk britský nebo americký. Pocitově je to doleva ostřejší na středech a doprava ne tak ostré. Je to dobrá vychytávka, když děláme demo snímky, kdy vlastně s jednou kytarou a jedním zvukem můžeme pomocí ISF odlišit barvu zvuku a tím nahrávka získá to, co byste jinak museli docílit změnou kytary nebo změnou komba a nebo obojím.

 

Projevilo se to velmi dobře i při práci s looperem, kdy jednu vrstvu jsem nahrál s ISF vlevo a další s ISF vpravo. Tím jsem obě smyčky „barevně“ odlišil, aniž bych přepínal typ zkreslení a nebo sahal na korekce. Ono to ISF nakonec bude dobrá vychytávka...

 

Efektová jednotka

Obě komba Blackstar ID:Core 100/150 mají docela slušnou nabídku efektů. A to celkem třináct, i když firma píše, že jen dvanáct (chorus a flanger beru jako dva různé). Efekty jsou rozděleny do sekcí:

 

První je modulační

absahuje: Phaser, Chorus + Flanger (v jednom chlívečku), Octaver (rozdělen ještě na spodní a horní ktávu) a Tremolo. Rychlost modulace se dá ručně „natapovat“ čudlíkem, který podle rychlosti modulace bliká. Intenzita modulačních efektů se nastavuje plynule jak přepínačem efektů, tak dalším potenciometrem Level. Jemnější nastavení se dá udělat přes USB pomocí editačního softwaru v PC. Modulační efekty jsou příjemné, rozsahem tak akorát.

Blackstar ID:Core 100
Blackstar ID:Core 100

V druhé sekci efektů jsou delaye,

první je Linear Delay, což je vlastně delay, který opakuje přesně ten zvuk, který do něj pustíme. Druhý je Analog Delay (zvuk hezky zakulacuje), třetí je Tape Delay (simulace páskového echa, kdy kromě zakulacení a zploštění zvuku ještě přidává jakousi modulaci) a třetí je Multi Delay (ten umí na rozdíl od prvního, Linearu, opakovat do nekonečna).

 

Třetí sekce efektů jsou reverby,

první je Room Reverb (prázdná menší místnost, příjemný měkký dozvuk), druhý Hall (velká hala), třetí Spring (simulace pružin), čtvrtá Plate (popsal bych to jako simulaci prázdné místnosti, která je obložená dlaždičkami, s dlouhým a ostřejším dozvukem). Reverby jsou stereo, a když stojíme od komba v určité vzdálenosti, máme dojem, že to hraje někde za námi. Všechny efekty jsou celkově dobře vyladěny a použitelné.

 

Ovládání a ukládání zvuků (presetů)

Zvuky se dají ukládat do třech zvukových bank a každá banka má tři presety. Ve které bance se aktuálně nacházíme, signalizuje barevně čudlík s LED diodou (červená, oranžová, zelená). Uff... tohle se nepopisuje moc dobře... Takže tři banky a každá tři paměti, 3 × 3 je 9.

 

Ale s dodávaným pedálem FS-13 se můžeme pohybovat jen ve dvou prvních pamětech. Takže pouze 3 × 2 zvuky. Kdybychom chtěli využít více možností, musíme si přikoupit další (lepší) pedál FS-12, který má pět foostwitchů a displej. Ten FS-12 se dá přímo propojit se standardně dodávaným FS-13, a tím získáme dokonce sedm přepínačů (lepší pedály se bohužel zdarma nedodávají k žádnému podobnému modelingovému kombu, vždy je to extra položka).

 

Takže co můžeme konkrétně ve standardu dělat: Například budeme aktuálně (v manuálním režimu) na kanálu Clean Warm a v „zelené bance“ si uložíme dva čisté zvuky, jeden s chorusem a druhý s delayem. Pak na kanále Crunch uložíme v „oranžové bance“ dva polozkreslené zvuky, jeden s reverbem a druhý s flangerem. A nakonec v kanálu OD2 uložíme do „červené banky“ zkreslený doprovodný a zkreslený sólový zvuk. Vše pak můžeme přepínat přepínačem FS-13, který je dodáván spolu s kombem. To docela jde. Při editaci zvuků jsem vždy přepínal do manuálního režimu, kdy se to editovalo nejlíp. Vlastní uložení se provede stisknutím a podržením presetového čudlíku. Uložení je uživateli oznámeno zablikáním. Po pár neúspěšných pokusech jsem to pak dělal velmi rychle a spolehlivě. Co mně na tom trochu vadilo, bylo, že barvy LED diod nejsou úplně výrazné, a nebo je možné, že už jsem trochu barvoslepý. No jo, no... :-)

Blackstar ID:Core 150
Blackstar ID:Core 150

Looper

Komba mají zabudovaný looper, který se dá jednoduše ovládat dvouspínačovým pedálem FS-13. Možnost nahrávat smyčku je aktivována ihned po zapnutí komba. Jak se looper ovládá, je srozumitelně znázorněno na barevném kartonu, který je připevněn na horní straně komba, takže nemusíme luštit manuál. Looper má maximální délku smyčky cca 32 vteřin. Smyčky se nahrávají hezky plynule, je tam i funkce Fade In/Out pro plynulý přechod, kdy není slyšet žádný nepříjemný lupanec. To na tom looperu chválím. Co ale nechválím, je, že má jen oněch 32 vteřin. To stačí na jen středně dlouhý riff o čtyřech akordech, cca dvakrát za sebou. To je trochu škoda (zvlášť, když si uvědomíme, jaké jsou dnes ohromné technické možnosti). Jinak to funguje dobře. Přepínání mezi looperem a funkcí přepínání zvuků na kombu se udělá sešlápnutím a delším podržením obou switchů A a B. Looper na trénink kratších úseků stačí.

 

Ladička

Komba mají zabudovanou funkci ladičky, dá se aktivovat podržením tlačítka Manual. Ale bez přepínače FS-12 je to pouze taková pomocná ladička s malými možnostmi. Ladička mě příliš neoslovila, protože sice můžeme naladit, ale jen velmi, velmi nahrubo a jen ve standardním ladění.

 

Další drobná vychytávka je vstup AUX (malý stereo jack) pro mp3 a výstup na sluchátka (velký stereo jack), který se dá použít i jako výstup do nahrávacího zařízení nebo PC.

 

Komba mají efektovou smyčku (což u komb podobné kategorie nebývá vždy běžné), která má mono send a stereo return.

 

Externí editace

Podrobnější nastavení zvuků komb se dá dělat přes USB kabel v PC pomocí programu Insider, kde se dá nastavit např. noise gate (šumová brána), která se bez tohoto programu ovládat nedá. A detailnější je také ovládání efektů. USB ovládání není dnes již nic extra speciálního (přeci jen při dnešních možnostech Bluetooth je USB již trochu zastaralý systém), ale lepší něco než nic... a může se to hodit. V programu Insider je i jednoduchý virtuální kazetový magnetofon, kde si můžeme songy (mp3 atd.) zpomalit a trénovat s tím (tady je to opět trochu pozadu, přeci jen technický pokrok jde velmi rychle a možnosti podobných programů jsou již dál).

 

Závěr

Blackstar ID:Core 150 a Blackstar ID:Core 100 jsou modelingová komba střední třídy s dostatečným výkonem pro běžné kluby, obsahují standardní škálu běžných efektů. Pro kytaristu, který chce mít vše v jednom, dobrá volba. Komba nejsou příliš těžká, obzvlášť stowattová verze je příjemně přenositelná. Mají velmi dobrý poměr cena/výkon = užitná hodnota. Kdyby se to hodnotilo na procenta (v rámci kategorie) dal bych 85-90 %, a to je slušné.

 

Info:

Blackstar ID:Core 100/150 jsou výkonná sto-, resp. stopadesátiwattová, kytarová modelingová stereo komba s možností editace zvuků v PC. Umí to skoro všechno, co běžný kytarista potřebuje na koncertech i na doma. Ceny jsou 12 900 Kč.

 

Plus:

slušný zvuk

zabudované efekty

efektová smyčka

v základu nožní ovladač

USB editace

dobrý poměr cena/výkon

 

Mínus:

looper maximálně 32 sekund

poněkud zastaralý editační program

nemá Bluetooth konektivitu

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Blackstar ID:Core 100

Výkon 2x 50 W
Hmotnost 12,5 kg
Rozměry 573 x 447 x 241 mm
Reproduktory 2x 10"
Konektivita s PC USB, editační program Blackstar Insider

 

Blackstar ID:Core 150

Výkon 2x 75 W
Hmotnost 14,5 kg
Rozměry 624 x 486 x 259 mm
Reproduktory 2x 10”
Konektivita s PC USB, editační program Blackstar Insider

 

www:

www.blackstaramps.com/uk/products/idcore-stereo-100

www.blackstaramps.com/uk/products/idcore-stereo-150

Psáno pro časopis Muzikus