Blackstar ID:CORE V3 20 - šestikanálové modelingové kytarové kombo

Blackstar ID:CORE V3 20 - šestikanálové modelingové kytarové kombo
Blackstar ID:CORE V3 20 - šestikanálové modelingové kytarové kombo

Nekonečný příběh modelingových komb pokračuje. Tentokrát jdu prověřit modelingové kombíčko ID:CORE V3 od firmy Blackstar. Je to kombo na doma, na cvičení a na nahrávaní do počítače. Nejnovější upgrade na verzi 3 se povedl. Digitální převodník USB na audio nevyžaduje žádné instalování ovladačů a editační software vyzrál.

Co Blackstar ID:CORE V3 umí?

Umí skoro úplně všechno, co potřebujeme pro domácí cvičení, skládání a nahrávání. Máme tady šest kanálů. Dva čisté kanály, pak Crunch, Super Crunch, OD1 a OD2. Čtyři úrovně delaye, čtyři úrovně reverbu a modulační efekty, ladičku, výstup na sluchátka (s emulací různých reproboxů), vstup AUX, možnost připojení mobilu pro streamování. Konektor USB pak slouží pro direct recording a pro detailní editaci parametrů, které přímo na kombu editovat nelze. Kombo vlastně funguje jako USB zvuková karta, takže přes něj můžeme normálně „prohánět“ zvuk z počítače a pařit třeba World of Tanks.

První, co mně na verzi ID:CORE V3 zaujalo, bylo odstranění divného popruhu, za který se mělo kombo verze 2 přenášet. Místo toho je tady na zadní straně vlisované takové madlo. Kombo se za něj dá držet velmi pohodlně. Vím, že tohle úplně nesouvisí se zvukem, ale je to drobnost, která možná rozhodne o oblibě, či neoblibě. Druhá věc, která je fyzicky jiná, je 3,5mm konektor TRRS , který umožňuje streamovat přímo do kompatibilního mobilu. Tenhle malý jack slouží i jako stereo AUX.

Zapínám a jsem zvědav, jak to bude hrát. První kanál je Clean Warm. Má příjemný, kulatější zvuk, s lehkou kompresí, která se při zvyšování gainu také zvyšuje. Při gainu naplno a kytarou se silnými humbuckery to i zkresluje. Na blues rock a country to je hodně dobrý zvuk. Další kanál máme Clean Bright. Jak již sám název napovídá, tenhle kanál má ostřejší sound, když by vám ten první přišel moc „pod dekou“. Mně se líbil víc ten Warm.

Blackstar ID:CORE V3 20 - šestikanálové modelingové kytarové kombo
Blackstar ID:CORE V3 20 - šestikanálové modelingové kytarové kombo

A jdeme do prvního zkresleného kanálu. Crunch obsáhne zvuk od blues a blues rocku až po zvuk à la AC/DC. Záleží zase hodně na kytaře. Druhý zkreslený kanál se jmenuje Super Crunch a tady lze již hovořit o vydatném zkreslení pro rockovou kytaru. Od punk rocku k hard rocku zhruba.

Jdeme dál... Kanál s názvem OD1 (známe i z kytarových zesilovačů) je již sólová záležitost. Tedy velmi vhodný pro sólování, dozvuk je dlouhý, žádné sólo nebude problém, když to umíte. :-) Další kanál je OD2, ten je více „nastředovaný“, více nařvaný. Ani při zkreslení na maximum kombo nešumí, protože má zabudovanou noise gate. Šumová brána zvuku nijak nevadí, při „pokojové“ hlasitosti (tu má každý asi trochu jinou). Lze chytit krásnou zpětnou vazbu (sousedi jsou jiného názoru, zpětná vazba se jim nelíbí). Všechny zvuky jsem testoval na „manuál“, tedy s vypnutýma presetama a s vypnutýma efektama.

 

Před pár lety jsem si tohle nedokázal ani představit... Co vlastně? No to, že vezmeme relativně levnou věc (kombo nebo nějaký multiefekt) a dokážeme pomocí něj nahrát zvuk, který by před deseti lety byl za úplně jiné peníze. To, kam pokročila digitální technologie v posledních pár letech, je neuvěřitelné. Velmi dobře hrající, levná modelingová komba, stompboxy a multiefekty šlapou na paty drahým, „dospělým“ zařízením takovým způsobem, že jejich výrobci musejí mít opravdu velké vrásky na čele. Přitom na nahrávkách to vlastně ani nepoznáme. Tady může nastat polemika... Ale to k tomu patří, řešit s přáteli, která zařízení hrajou „lépe“. To „lépe“ je především naprosto subjektivní záležitost. Jednomu přijde úžasný zvuk A, druhému B a třetímu C. Myslím, že přesně tohle výrobci chtějí a dělají, nabízejí širokou paletu kvalitních a dostupných zvuků pro širokou kytarovou veřejnost. A na nás je, co si vybereme. A to, že to stojí stále méně peněz, to je dobře. Děkujeme. :-)

 

Efekty jsou rozděleny do tří sekcí. První jsou reverby, čtyři kousky: Room, Hall, Spring a Plate. Druhé efektové tlačítko spouští delaye, také čtyři kousky: Linear (digitální delay), Analogue, Tape a Multi. Třetí efektové tlačítko spouští modulace, těch je pět: Phaser, Chorus, Flanger, Envelope a Tremolo. Všechno hraje v krásném širokém stereu, které lze vypnout v dodávaném softwaru Blackstar Architect (viz dále).

Další vychytávka je Noise Gate, ta funguje překvapivě dobře. Standardně je v kombu zapnutá, lze ji vypnout a nebo doladit v Architektu. Nesmí tady chybět ani ladička, je to holka drsná, nemá moc jemné mravy, takže když budete chtít dobře naladit kytaru, použijte jinou, jemnější.

 

Nahrávání do počítače

Kombo je vybaveno konektorem miniUSB, najdeme ho na horním hlavním panelu. To je asi taky jediná věc, kterou budu kritizovat. USB kabel je veden shora a má ohyb, a proto se mi stalo, že když konektor na mém kabelu měl trochu vakl a když jsem kolem toho chodil s kytarou, tak jsem do toho trochu strkal, a ono to pak ztrácelo kontakt. Takže jsem to vyřešil přilepením (zpevněním) kabelu ke kombu pomocí izolační pásky, a bylo po problému. Tady by se mi víc líbilo, kdyby USB konektor byl vzadu a kdyby to byl ten velký, který je pevnější a lépe v tom drží.

Jo, vlastně jsem chtěl popsat to nahrávání... Takže přes USB lze nahrávat mono i stereo, ale tady jsem musel trochu laborovat s kodeky. Použil jsem návod od Blackstaru z YouTube. Jinak zvuk běžné muziky je přes kombo trochu zvláštní (díky tomu, jak jsou reproduktory blízko u sebe), ale použít to lze. Nahrál jsem si takhle hezké demo. Další vychytávka je Reamping Mode, kdy do komba posíláme zvuk z PC a na kombu ho upravujeme. To se zapíná zase v programu Blackstar Architect.

Blackstar ID:CORE V3 20 - šestikanálové modelingové kytarové kombo
Blackstar ID:CORE V3 20 - šestikanálové modelingové kytarové kombo

Software Blackstar Architect

Modelingové kombo bez možnosti editace na počítači, to už snad ani nikdo „nesmí“ vyrobit. Software Architect je zdarma, neinstaluje se. Stačí stáhnout ze stránek Blackstaru, rozbalit a spustit. Nic nevyžaduje, žádnou registraci, žádné kódy a hesla. Po připojení USB kabelu a zapnutí komba si program nejprve sám „očuchá“, jestli není na netu nová verze Architektu, a navrhne instalaci, stáhne se sám... a pak se rozbalí na stejné místo jako starší soft, který přepíše, takže nemusíme nic dělat. Pak si „očuchá“ firmware komba a navrhne zálohu všech presetů na kombu a následně upgrade. Zase je to automatické a rychlé.

Interface programu Architect je intuitivní, každý se v tom snadno vyzná. Na všem jsou popisky. Co mě zaujalo, je Cab Rig Lite. Ano, je to simulátor kabinetu s devíti virtuálními reproboxy, k tomu jsou tři druhy mikrofonů: dynamický, kondenzátorový a páskový. U těch mikrofonů se dá ještě vybrat mezi namířením mikrofonu přímo na repro nebo off axis (mimo osu). Líbilo se mi víc mimo osu a přidat trochu výšky. Když jsme u těch výšek, tak na kombu je fyzicky možno upravit korekce jen v rámci ISF (infinite shape feature). Další korekce jsou jen v softwaru: basy, středy, výšky, resonance a presence + basy a výšky na virtuálním mikrofonu. Bohužel Cab Rig je aktivní pouze když nahráváme do počítače nebo do sluchátek.

 

Závěr

Blackstar ID:CORE V3 je vyspělejší než předchozí verze. Zvukově se na něm dá nastavit téměř jakýkoliv zvuk (v rámci rockové kytary). Lze jej použít i na jiné nástroje - baskytaru, klávesy, akustickou kytaru (i když primárně je určeno pro tu elektrickou). Efekty jsou na první poslech možná příliš výrazné, ale když se použijí v nahrávce, tak tam krásně sedí. ISF je na kombech Blackstar jakousi „povinností“. Já jsem ho nechal stabilně na levém dorazu (USA), líbilo se mi to víc. Čtyřkanálové USB audio rozhraní lze využít při nahrávání i při přehrávání, takže vlastně můžeme kombo používat jako reprobox k počítači. To, co nelze editovat na kombu, lze editovat v programu Blackstar Architect. Umí to všechno. Na domácí cvičení a nahrávání je to ideální věc. Taky s sebou na chatu je to optimální, není velké, vejde se do středně velké nákupní tašky.

 

Info:

Blackstar ID:CORE V3 je šestikanálové modelingové kytarové kombo o výkonu 2x 10 W. Obsahuje ladičku, simulátor reproboxu a efekty wide stereo. Je optimální pro domácí použití. Cena je 5500 Kč.

 

Plus:

velmi dobrý zvuk

vynikající poměr cena/výkon

editační program

ISF

Cab Rig simulator + editace

lze použít jako USB zvuková karta

nahrávání přes USB

 

Mínus:

USB konektor by měl být vzadu a větší.

Cab Rig funguje jen přes sluchátka a USB.

 

Technická specifikace

výkon 2x 10 W
reproduktory 2x 5” fullrange
počet kanálů 6
počet pamětí 12 (každý kanál dvě)
USB ano
firmware update ano
integrovaná ladička ano
napájení adaptér (součást balení), powerbanka
editační program Blackstar Architect pro PC i Mac
rozměry 475 x 373 x 195 mm
hmotnost 5,2 kg

 

https://www.blackstaramps.com/uk/ranges/idcore-v3

Psáno pro časopis Muzikus