Boss MS-3 - kytarový multiefekt kombinovaný se switcherem

Boss MS-3 - kytarový multiefekt kombinovaný se switcherem
Boss MS-3 - kytarový multiefekt kombinovaný se switcherem

Tentokrát se mi dostala do ruky novinka od nám všem známé firmy Boss v podobě multiefektu se switcherem s označením MS-3.

Jen něco málo o firmě Boss. Byla mezi prvními a patří mezi průkopníky, kteří začali vyvíjet a vyrábět kytarové i baskytarové efekty. Této činnosti se věnuje desetiletí a patří v tom mezi lídry. Snad každý kytarista měl od této firmy v životě alespoň jednu krabičku.

 

O co tedy jde

Před vybalením z krabice mě celkem vždy zajímá, jak produkt vypadá a jak je zpracovaný. Boss předvedl výbornou práci. MS-3 je sympaticky malý a zpracování je parádní. Celokovové pouzdro, pět kovových nožních přepínačů, mezi kterými je kupodivu i vzhledem k velikosti dostatek místa na pohodlné přepnutí presetu, troufám si říci, jakoukoli velikostí nohy. Dále zde najdete: označení přepínačů LED diodami v modré nebo červené barvě podle toho, v jakém jste modu, tři otočné potenciometry pro nastavení parametrů efektů, pět tlačítek pro pohyb v základním menu a ukládání nebo kopírování presetů. Profesionální práce, není co vytknout.

Musím říct, že mi přišlo jako velice dobrý nápad smíchat multiefekt se switcherem. Boss se tak otevřel a nabídl možnosti hráčům v tom smyslu, že pokud by se nám náhodou nelíbil jeden z efektů, které MS-3 nabízí, a nebo už máme efekt, kterého se nechceme zbavovat, můžeme MS-3 o tento efekt rozšířit. Můžeme připojit až tři efekty, které se dají libovolně kombinovat s efekty z multiefektu a naprogramovat tak, že pouhým sešlápnutím jednoho tlačítka získáme požadovaný zvuk. Kromě externích efektů se k MS-3 dají připojit i dva expression pedály.

Boss MS-3 - kytarový multiefekt kombinovaný se switcherem
Boss MS-3 - kytarový multiefekt kombinovaný se switcherem

Zapojím, a jde se na to

Zapojil jsem MS-3 do svého EVH 5150 III LBX, pro test jsem použil čistý kanál a říkám si, že radši si připravím i manuál (právě k manuálu se vrátím ještě později).

Po zapnutí MS-3 naběhne do režimu přednastavených firemních presetů, kterých je celkem dvě stě. Jsou uloženy v padesáti bankách po čtyřech presetech. V bankách se pohybujeme sešlápnutím dvou nožních přepínačů najednou, což bych řekl, že není neobvyklé. V bankách se pohybujete nahoru sešlápnutím přepínače 3 + 4 a pohyb v bankách dolů je sešlápnutím přepínače 1 + 2.

Už po vyzkoušení firemních presetů si říkám, to hraje velice dobře a nekazí to zvuk, což je dost zásadní. Jasně, některé presety využitelné jsou a některé, alespoň pro mě, ne.

Vyzkouším tedy vlastní nastavení a záměrně nechávám ležet manuál, jestli se v nastavení zorientuji.

Nastavení a orientace v menu je velice intuitivní, takže pro každého, kdo má už alespoň malé zkušenosti s nějakým multiefektem či plug-inem, je naprosto bez problémů.

Efekty jsou na vysoké úrovni a všechny dělají, co mají. Noise gatem a Kompresorem počínaje, přes wah a třeba harmonizér reverbem konče.

Moc se mi líbily modulační efekty, jako jsou chorus, flanger a phaser. Některé z nich jsem od firmy Boss už měl a poznávám je. Mezi špičkové patří i rotary a tremolo. Hodně mě překvapily overdrivery a distortiony. Protože jsem měl zapnutý čistý kanál na zesilovači, tak jsem vyzkoušel, co to udělá, když je zařadím do cesty. K mému překvapení jsem získal plnohodnotný tučný zkreslený zvuk, který se dá použít na jakékoliv hraní. Samozřejmě od Blues Driveru po Metal Distortion.

Na předposlední místo jsem zařadil delay, u kterého si také můžeme vybrat z velkého množství typů například Single, Pan, Dual, Reverse, Analog, Tape, Tera Echo a další.

Já jsem zvolil Analog ten se mi moc líbil. Delaye u MS-3 fungují moc dobře.

Potom jsem přešel k reverbu, který jsem zařadil na konec cesty. U reverbu se opět dají volit typy, zase tedy několik pro příklad: Ambience, Room, Hall, Plate a další. Všechny opět fungují, jak mají, mně přišel hodně zajímavý Room.

Po nastavení vlastního presetu jsem si tak nějak začal brnkat, až jsem najednou zjistil, že mě na něj hodně baví hrát a že mě i dost inspiruje. Jak si tak hraju a hraju, tak mě napadne: „No ještě kdyby to mělo ladičku, to by bylo super.“ Pořád se mi nechtělo kouknout do manuálu, tak jsem si MS-3 pořádně prohlídl a zjistil jsem, že pod pátým nožním přepínačem je napsáno „mute & tuner: hold >2 sec“. Huráá, tak to je bomba, vždyť bych si s tímhle na živo normálně vystačil. Ještě jsem objevil věcičku, kterou jsem nečekal, a tou je, že na každém presetu je možné aktivovat boost, který se dá nastavit potenciometrem na požadovanou úroveň.

Dobře, tak chci zase vyzkoušet nějaký tovární preset, a ejhle, potřebuji uložit ten svůj. Zkusím opět bez manuálu a tady, to se musím přiznat, jsem narazil. Na uložení presetu bych bez manuálu nepřišel.

Ukládání se mi zdá oproti všemu nastavování, které je opravdu přehledné a intuitivní, trochu krkolomné, ale s manuálem bezproblémové.

Další vychytávku jsem ocenil pod tlačítkem Manual. Při výchozím neboli patchovém režimu, LED diody svítí modře. Stlačením pátého přepínače, pod kterým je zřetelný nápis Manual, se LED diody, které signalizují daný preset, rozsvítí červeně.Funkce Manual v podstatě znamená zapínání a vypínání efektů v cestě podle libosti a potřeby, tak jako bychom zapínali a vypínali fyzické efekty. Využití opravdu podle libosti.

Také mě zajímalo, jak rychle se presety přepnou a jestli to při hraní nebude poznat. Časová prodleva nula nula nic - minimální. Při hraní v kapele nepoznatelné.

Ještě nesmím opomenout, že se MS-3 dá přes USB kabel připojit k PC a i tímto způsobem editovat presety. Komu by tedy nevyhovoval ne zrovna velký displej přímo na efektu, má možnost editace právě přes PC. Je nutné stažení ovladače ze stránek výrobce.

V neposlední řadě má MS-3 MIDI výstup, může tedy sloužit i jako MIDI ovladač.

Co se týká výbavy, nevím, co bych si asi mohl přát víc.

Boss zřejmě do tohoto nejen multiefektu dal to nejlepší, co mohl, a ještě ke všemu to zabalil do sympatické krabice, která nám zabere jen minimální místo. Myslím, že už si začínáme zvykat na to, že i malé věci umějí hrát.

Ať žije miniaturizace.

 

Testováno na:

zesilovač EVH 5150 III LBX,

box EVH 5150 1x 12”,

kytara Fender Stratocaster Deluxe.

 

Info:

Boss MS-3 je kytarový multiefekt kombinovaný se switcherem. Cena je 12 759 Kč.

 

Plus:

kvalita efektů

kvalita zpracování

vybavení

 

Mínus:

velikost displeje

trochu krkolomné ukládání presetů

 

Technická specifikace

režimy memory/manual
převodníky 24 bitů/44,1 kHz
počet efektů 112
počet presetů 200
vstupní/výstupní imedance 1 MΩ/1 kΩ
napájení zdroj (součást balení)
spotřeba 280 mA
rozměry 246 x 97 x 68 mm
hmotnost 1,1 kg
příslušenství gumové nožičky, manuál

 

Web

www.boss.info/us/products/ms-3/

Psáno pro časopis Muzikus