Boss TU-1000 - pódiová ladička

Boss TU-1000 - pódiová ladička
Boss TU-1000 - pódiová ladička

Po testech ladiček TU-12EX, TU-12BW a TU-88 vám přináším test velké pódiové ladičky TU-1000 renomovaného výrobce Boss.

Popis přístroje

Poměrně velká ladička zabere na pódiu 41,4 (šířka) x 16 (hloubka) x 6,1 (výška) centimetrů. Váží 2,2 kg, působí dojmem, že leccos vydrží a nebude po pódiu tancovat. Ladička má obdélníkový půdorys, z boku vidíme, že je horní plocha nakloněná směrem k hráči, aby byla lépe čitelná. Na spodní straně je popis funkcí a návod, jak je nastavit. Kromě toho na ní najdete čtyři silné lichoběžníkové kusy gumy, díky kterým leží ladička na zemi jako přibitá. Zadní panel je taktéž nzkosený a nese všechny konektory. Krom toho velmi atraktivní podsvícené logo Boss :-) Logo se rozsvítí po zapnutí ladičky (zasunutí jacku do vstupu) modrým světlem a vypadá to vážně skvěle. Konektory zleva doprava: vstup pro zámek Kensington, vstup pro kytaru, paralelní výstup, vypínání ladičky pomocí externího switche a výstup. Tento může být „mutován“ s ladičkou nebo ne a je převeden na nízkoimpedanční pro delší vzdálenosti a vyšší odolnost proti nachytání šumu a brumu. Následuje zmíněné svítící logo, za kterým pokračujeme šroubem, pod který můžete přišroubovat zemnicí drát. Následuje DC Out, tedy výstup napájení pro pastičky, k tomu je dodáván kabel s šesti koncovkami. Defilé uzavírá vstup pro napáječ. A zbývá nám popsat si horní panel. Většinu plochy zabírá podsvětlený displej, na kterém se zobrazuje ladění. Rozsah je +/- 50 centů (tedy +/- půltón), vždy na délce nějakých 15,5 centimetrů, takže opravdu přehledné a přesné. Jak se dozvíte dále, přesnost ladičky je jeden cent a tomu odpovídá padesát čárek vlevo i vpravo. Pod ukazatelem ladění je uprostřed jednomístný displej, zobrazující notu/číslo struny, a kolem něj dvě žluté šipky, pod tónem, nad tónem. A ještě pod tím jsou malé nápisy, které indikují stav následujících funkcí: Flat Tuning, Mode, Pitch a Display. Nastavení těchto funkcí přepínáte malými tlačítky, které lze ovládat pouze rukou. Jsou vždy dvě a dvě, mezi nimi je velké nášlapné tlačítko, které ladičku zapíná a vypíná. Tlačítkem Flat Tuning můžete přepnut, o kolik půltónů níže budete aktuální tón ladit. Mode přepíná mezi režimy ladění. Režimů je devět: chromatický, kytara, basa, open D, open E, open G, open A, dadgad a drop D. Tlačítkem Pitch měníte referenční frekvenci tónu A, od 436 Hz po jednom hertzu až po 445 Hz. Každou frekvenci reprezentuje číslo od nuly 0 do 9, které bliká v okénku nota/číslo struny. 0 znamená 440 Hz. Tlačítkem Display měníte způsob zobrazování ladění. Buď po centech, kdy aktuální naladění ukazuje jedna nebo tři (viz dále) rozsvícené červené čárky nebo Stream, což znamená, že se vám rozbliká šílená diskotéka, která běží směrem zleva doprava (jste pod tónem) nebo zprava doleva (jste nad tónem). Čím pomaleji, tím blíž naladění jste. Po požití alkoholu nedoporučuji. Zcela napravo je podsvícený nápis Power, pokud je ladička zapnutá.

 

Funkce

Jak jsme si již řekli, přístroj se zapíná zasunutím kytarového kabelu do vstupu. Nožním spínačem aktivujeme ladičku. Tím v továrním nastavení zamutujeme výstup (output), paralelní výstup je stále aktivní. Ovládacími prvky si vybereme postupně Flat Tuning - typicky bez béček, můžeme až šest bé, v tom případě naše struna E bude naladěna na tón h. Tlačítkem mode si vybereme, jak budou naše struny naladěny. V režimu Chromatic si ladička vybere nejbližší tón a zobrazí jeho název. V dalších modech se zobrazují místo písmen čísla. V modu kytara ukazuje čísla, která odpovídají strunám, od melodických, až po sedmou strunu pro sedmistrunné ktary. Strunu 1 naladí na e, strunu 2 na h a tak dále. V dalších modech ale číslo 1 odpovídající struně e ladíte v open D na d, open E na e, open G na d, open A na em dropd D na d, DADGAD na d a adekvátně další struny. Jednomístný displej uprostřed vždy ukazuje číslo nebo písmeno. Pokud jde o tón s křížkem, svítí ve spodní pravém rohu tečka. Šipky ukazují, zda jste podladění (šipka vlevo) nebo naopak. Ve chvíli, kdy je naladěno (a ladička je velmi přesná - +/- 1 cent) sjedou se z obou stran hlavního displeje dva červené proužky a zastaví u zelené čárky uprostřed. Rozsvítí se i obě žluté hlavní šipky. Působivé.

Toto je stejné i pro režim displeje Stream. Tuto funkci - Accu-pitch je možné vypnout: před zapnutím stiskněte tlačítko Display a zasuňte jack. Dalším zmáčknutím se funkce zapne nebo vypne. Podobně můžeme nastavit, zda Output bude vždy zapnutý nebo se bude vypínat se zapnutím ladičky. Opět při vypnutém přístroji podržíme On/Off a zapneme. Dalším stiskem měníme funkci. Po třech sekundách nečinnosti je nastavení uloženo. Stejným tlačítkem můžeme vypnout nebo zapnout podsvětlení displeje a krásné modré logo Boss - stačí podržet On/Off po dobu dvou sekund. Dalším možný nastavením je, zda indikaci naladění bude zajišťovat jediná čárka nebo tři vedle sebe (při dosažení naladění je pak ta uprostřed zelená). Při zapnutí podržíme tlačítko Pitch. Dalším stiskem měníme natavení. Funguje jen v režimu displeje Cent. Jak vidno, přístroj si leccos pamatuje. Konkrétně to je nastavení: Flat Tuning, Mode, Pitch, Display, Accu-pitch, Output nastavení, počet čárek ladění.Obnovit tovární nastavení lze stiskem tlačítka Mode při spouštění.

 

Závěrem

Jde o kvalitní ladičku, která svými možnostmi nastavení nabízí opravdu každému komfortní ladění. Velmi rychlá, jednoduchá, přesná. U některých ladiček se ukazatel klepe a není snadné přesně doladit, tady jsem na to nenarazil. Cena je vyšší, ale přístroj nabízí rozsáhlé funkce a opravdu velmi přesné ladění. Na internetu jsem viděl rackové ladičky začínající na čtyřech tisících (Fender RT-1000, Korg DTR-1000). Ty však nemají napájení pro krabičky a tak rozsáhlé možnosti nastavení. Ladička Peterson (pro mnohé reference)je pak stále ještě dražší než Boss, což nastavení ceny může ospravedlnit. K ladičce je možné přikoupit jako příslušenství spínač FS-5U/-5L.

 

Info:

Kensington je čím dál tím rozšířenější způsob zabezpečení přístrojů. Objevuje se i u notebooků a monitorů. Jde obvykle o ocelové lanko s plastovou bužírkou, které je na konci vybaveno kruhovým zámkem, který vsunete do otvoru v přístroji a otočením zafixujete. Na druhém konci lanka může být zase zámek nebo očko, které protáhnete kolem pevné části, např. stolu.

 

Plus:

Boss TU-1000 je komfortní pódiová ladička s možností napájení až šesti podlahových efektů. Doporučená maloobchodní cena je 7004 Kč včetně DPH.

 

Mínus:

ladění samotné - přesnost, rychlost

rozsáhlé funkce

 

Technické parametry:

rozsah ladění: C0 (16,35 Hz) - C8 (4186 Hz)

vstup: kytara - 6,3 mm TS

výstupy: paralelní a vypínatelný nízkoimpedanční output, oba 6,3 mm TS

rozměry: 41,4 x 16 x 6,1 cm

konstrukce (kov/plast): kostra kov, větší část horního panelu plast

ovládání: Flat Tuning, Mode, Pitch, Display, On/Off

hmotnost: 2,2 kg

manuál/návod k obsluze: ano

další příslušenství: napájecí kabely ke krabičkám

napájení: adaptér, součástí balení

 

www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=1011

Psáno pro časopis Muzikus