Boss WL-60 Wireless System - bezdrátové zařízení pro kytary (i baskytary)

Boss WL-60 Wireless System - bezdrátové zařízení pro kytary (i baskytary)
Boss WL-60 Wireless System - bezdrátové zařízení pro kytary (i baskytary)

Tak tohle jsem si chtěl fakt vyzkoušet. Proč? Protože už na první pohled je zřejmá co největší snaha vyjít vstříc praktikovi muzikantovi a nezahltit ho přemýšlením, jak a co a proč a co kdyby...

Osobně mne totiž tento výrobek zaujal hned několika možnostmi, které byly jasné už od prvního uvedení na trh. Pojďme na ně.

 

Popis

Ještě než uvedu celkový obrázek výrobku, jedním z důvodů, proč jsem šel do tohoto testu, byla skutečnost, že jsem potřeboval najít nějaký bezdrát slušné, odpovídající ceny (nechtěl jsem na tom finančně vykrvácet) o vysoké kvalitě (nemyslete si, to nemusí být vždy protimluv), který bych mohl (a to bylo hlavní) využívat pro svůj set čtyř pěti kytar, co s sebou tahám po koncertech. A tady se to vyloženě nabízelo přesně v tom poměru cena / výkon / latence / umístění / ovládání / možnosti zapojení více nástrojů.

 

Receiver

Přijímač WL-60 není žádný velký, neohrabaný box. Je o velikosti v podstatě standardní efektové krabičky o rozměrech šířka 70 mm, hloubka 120 mm a výška (bez gumových patek) 54 mm. Krabička váží bez baterek 180 g.

Co na receiveru najdeme? Tak hlavně velký, přehledný, a hlavně hodně dobře čitelný displej, ukazující nám číslo kanálu, intenzitu signálu, úroveň nabíjení (v případě baterií) a údaje o průběhu skenování kanálů a módu simulace kabelu (buď žádný, nebo krátký třímetrový, či dlouhý šestimetrový).

Pod displejem jsou tři tlačítka a jedno dvojtlačítko. Tímto, označeném písmenem CH, se mohou ručně volit kanály k jednotlivým nástrojům, pokud se nerozhodnete nechat to automatickému skenování.

Hned pod ním jsou zleva tlačítka Cable Tone, Enter a Scan. Prvním z nich si můžete navolit zařazení simulace kabelu ke svému zvuku, druhým potvrzujete výsledek skenování kanálů či volby kanálu a třetím ručně spouštíte sken, který projede dostupné transmittery a kanály (na displeji můžete sledovat průběh skenu i intenzitu jednotlivých kanálů).

Na čelní straně jsou pak vstupní konektor pro napájení z adaptéru a výstupní napájecí konektor na vyvedení napájecího kabelu k dalším krabicím, což je další výhoda. Jen si zkontrolujme, aby nám všechna zapojená zařízení nepřesahovala maximální výstup adaptéru.

Na bocích pak jsou klasické jacky, kdy levý, Output, (z pohledu shora), slouží k vedení signálu do dalších zařízení a aparátů, a taky vlastně k zapnutí celého zařízení (takže nemusíte hledat vypínač - zastrčíte kabel, krabička se rozsvítí a jede to). Pravý je pak taková pojistka: Pokud prostě něco nefunguje, kytaru si rychle zapojíte právě do tohoto jacku a jedete dál. Veškeré funkce pak logicky nejsou aktivní.

Jen poznámka: Je lepší mít přijímač zapnutý ještě předtím, než zapnete výkon aparátu (a při vypínání opačně).

 

Transmitter

Vysílač WL-60T je také standardních rozměrů šířky 68 mm, hloubky 88 mm a výšky 30 mm (včetně toho drátového uchycení k popruhu) o váze 120 g, včetně baterií.

A copak všechno má na sobě? Tak na přední straně je displej s tlačítkem, kterým se volí číslo kanálu. Zároveň obsahuje i kontrolku nabití baterie (zelené světlo - baterie jsou v pořádku, oranžové - do dvou hodin jsou baterie kaput, červené světlo - do půl hodinky přestanete hrát).

Na zadní straně je drátěný držák, který byl výrobcem určitě vyvíjen se snahou o univerzálnost. To je určitě dobře, ale instalace byla trochu pracnější (musíte samozřejmě uvolnit závěsy pásu) a při užších profilech pásu to moc nedrželo. Na vrchní straně (nebo na spodní, záleží na tom, jak si umístíte vysílačku na pás) je pak vstupní jack, klasický čtvrtpalcový. Takže se dá použít i běžný kabel - ovšem součástí balení je také kvalitní, nylonem opletený kabel s rovným a lomeným jackem, tak proč ho nepoužít. Hned vedle vstupu je pak vlastní vypínač vysílače.

Boss WL-60 Wireless System - bezdrátové zařízení pro kytary (i baskytary)
Boss WL-60 Wireless System - bezdrátové zařízení pro kytary (i baskytary)

Jak to zapojit?

Jednoduše. Vysílačku si připevníte k pásu kytary a propojíte s nástrojem. Přijímač zapnete, a buď necháte na automatice vyhledání a určení kanálu, nebo (což se mi jevilo lepší) si to tam ručně přímo navolíte. Takže zvolíme třeba číslo 1, zapojíme vysílačku, zkontrolujeme, zda je tam také číslo 1 (pokud ne, navolíme také), a je vymalováno. To je celé? Ano, to je celé.

Nefunguje zrovna tenhle kanál? Tak ručně zvolíme jiný (společně na transmitteru), a už to zase jede. Nebo si necháme oskenovat přijímačem okolí, zjistíme, co nám nejlépe vyhovuje, a zase to zvolíme ručně.

 

A jak to fungovalo mně?

A teď to vezmeme čistě prakticky. Tahám s sebou na koncerty více kytar. Jak to udělat, abych si pořád nedupal po kabelech na malých pódiích a na velkých to za sebou pořád netahal a nevytíral tím veškerý prach jeviště? Tak takto: Receiver jsem dal před první vstup do pedalboardu a do všech kytar jsem dal vysílačky. Rovnou jsem si u nich zvolil číslo kanálu, v tomto případě od jedné do čtyř, vzal jsem první, lehce jsem si zkontroloval, zda i na přijímačce je jednička a začal jsem produkovat umění... Když jsem chtěl vyměnit kytaru, tak je úplně zbytečně vypínat transmitter (pokud bude následovat set, že nástroj bude delší dobu odstavený, tak asi ano), jen jsem ji ztlumil, hmátnul po další kytaře, kde jsem na transmitteru měl navolenou dvojku, na přijímači jsem také cvaknul dvojku (i potvrdil) a opět jsem hrál dál. Pracnější, než mít čtyřswitch (mám od Aleše Bajgera) a jen nohou přepnout? Ano. Ale jste bez kabelu. A právě tohle toto zařízení umožnuje.

To je jedna možnost. Druhá je klasická: Prostě budete mít navolený jeden kanál, transmitter budete mít upevněný k opasku (tam to chce vyzkoušet, zda nahoru či dolů) a při výměně kytar holt po vypnutí transmitteru vysunete i kabel z kytary.

Boss WL-60 Wireless System - bezdrátové zařízení pro kytary (i baskytary)
Boss WL-60 Wireless System - bezdrátové zařízení pro kytary (i baskytary)

Resumé?

Ideální pro kytaristu, který se chce spolehnout na kvalitní přenos signálu prakticky bez jakýchkoli ztrát. Tím je vlastně řečeno vše. Intuitivní ovládání je jasné plus, přibalený propojovací kabel také, rychlost nastavení je bezproblémová, takže za mě OK.

 

Info:

Boss WL-60 Wireless System je bezdrátové zařízení pro kytary (i baskytary), které se vyznačuje velmi nízkou latencí, vysokou kvalitou signálu, intuitivním ovládáním, jednoduchostí instalace a konstrukční minimalizací (žádné velké rozměry, žádné antény). Součástí balení je i kvalitní propojovací kabel, baterie a nalepovací protiskluzové podložky pod receiver. Cena je 6990 Kč.

 

Plus:

velký LCD displej

běžné jacky a propojovací kabely

intuitivnost ovládání

poměr cena/výkon/vlastnosti

nízká latence

spolehlivost

 

Mínus:

U některých popruhů může být problém s pevností uchycení transmitteru.

 

Technická specifikace

přenosová frekvence 2,4 GHz
dosah signálu cca 20 m
latence 2,3 ms
počet automaticky skenovaných kanálů 14
rozsah audio frekvence 20 Hz až 20 kHz
napájení receiveru 2x tužková baterie (AA, LR6) nebo adaptér (nutno dokoupit)
životnost baterií receiveru cca 10 hodin
maximální SPL minimálně 110 dB
odběr transmitteru 110 mA
napájení transmitteru dvě tužkové baterie
životnost baterií transmitteru cca 25 hodin

 

https://www.boss.info/global/products/wl-60/

Psáno pro časopis Muzikus