Casio WK-3500

Casio WK-3500
Casio WK-3500

Když jsem byl ještě malej kluk... Nenosil jsem sice péro, šíp a luk, nicméně jsem jako u vytržení koukal na malinkaté Casio VL-Tone VL-1. To byla v podstatě kalkulačka s monofonním synťákem (znáte ho například z legendárního hitu německé skupiny Trio Da, da, da). No a dnes se podíváme, jaký pokrok synťáky od Casia za těch dvacet let udělaly...

 

Tak, copak to tu máme?

Podle rozměrné a hlavně barevné krabice lze usuzovat, že půjde o nástroj, který se spíš než ve specializovaných obchodech bude prodávat v hypermarketech. Nicméně nenechejme se unést prvním dojmem a podívejme se na tuto zajímavou věcičku blíže... Takže WK-3500 je samohrajka, kdy například Yamaha používá pojmenování Portable Grand Piano, tedy piano, jež si můžete vzít s sebou. Takže tu máme ve stříbrném plastu vyvedený nástroj se 76 dynamickými klávesami standardní velikosti. Oplývá 300 Advanced Tones, 200 presety (většinou kompatibilní s General MIDI), 100 uživatelskými zvuky, 20 uživatelskými zvuky včetně wavů, 300 editovatelnými zvuky varhan (Drawbar Organ Tones) a čtyřmi bicími sadami. Nástroj je schopen zahrát 32 tónů zároveň a dokáže vás doprovodit některým ze 156 rytmů (z nichž 16 doprovodů jsou uživatelské). Na samohrajku je WK-3500 slušně vybavená. Ovládání usnadňuje velký modře podsvícený displej, vedle klávesnice najdete jak pitch bender, tak kolečko modulace. K přenosu dat do/z PC slouží nejen obvyklá disketová mechanika, ale navíc i SmartMedia™ karta, výstup je jak sluchátkový, tak linkový a nástroj funguje dokonce i na baterky!

 

Pěkně popořadě...

Na nástroji je vidět, že ho vyrobila firma, která se primárně zabývá výpočetní technikou (pokud se tak dají označit kalkulačky). Ovládání nástroje se totiž děje výhradně elektronicky - mám na mysli fakt, že ani tlačítko napájení již není řešeno klasickým spínačem... Po krátkém náběhu systému můžete začít preludovat. Pro první seznámení s nástrojem jsou k dispozici tři dema; jsou celkem slušná. Zvuky a rytmy se volí (zaplaťpámbu) číselnou volbou, která je jednoduchá a rychlá. Přepínání mezi volbou zvuků a rytmů se děje pomocí velkých modře podsvícených tlačítek - orientace je tedy zajištěna více než dobře. Uprostřed hned nad klaviaturou najdete tlačítka čtyř registračních pamětí, které vám umožní uložit si nastavení celého nástroje a pak ho rychle vyvolat - funkce k nezaplacení. Navíc lze registrace uložit až do osmi bank, máte tedy k dispozici 32 nastavení. Vedle displeje jsou čtyři tlačítka, která vám umožní rychle se přepnout do nastavení transpozice, efektů, hlasitosti jednotlivých partů či volby funkcí nástroje. A ještě něco navíc - WK-3500 oplývá syntezátorem - tedy máte možnost si zvuky editovat pomocí jednoduchých parametrů - k dispozici je attack/decay/sustain/release, cutoff a resonance, zvuk můžete obohatit některým z 300 typů DSP efektů (z nichž je 100 uživatelských) - 16 reverbů, 16 chorusů, nebo 10 typů čtyřpásmového ekvalizéru. To je tedy na "levnou" samohrajku vskutku dobrý výkon!

 

Zvuky

Tady - a to musím říct - je bohužel znát, že Casio není firma, která by primárně vyráběla hudební nástroje. Kvalita zvuků je totiž dost nevyrovnaná, většinou se zvuky stávají poslouchatelnými pouze díky dobrému DSP. Navíc dvoupásmové repráčky nástroje mají poměrně měkkou membránu, takže neustojí v plné hlasitosti ani piánový akord (do něhož se trochu opřete). Nicméně velmi slušné jsou třeba varhany - ty si navíc můžete (stejně jako u drahých nástrojů) editovat jako na varhanách klasických - tedy táhly (samozřejmě virtuálními). Ke zvukům se ještě váže další zajímavá vlastnost. Z webových stránek Casia (music.casio.com) si můžete stáhnout nejen nové rytmy (což je obvyklé), ale i nastavení DSP, zvuky, dokonce i zvuky spolu s wavy. Ty pak pomocí diskety nebo karty SmartMedia přenesete do nástroje, jenž si vše uloží do své 2MB flash paměti. Můžete tedy získat zcela nové zvuky. Samozřejmě, limit 2 MB je omezující a přenos po disketách není zrovna vrcholem elegance, nicméně na nástroj této třídy je to poměrně velký luxus. Z téhož místa si můžete stáhnout i software Music Data Management, což je jednoduchý prográmek umožňující správu hudebních dat na PC, případně jejich konverzi do formátů vhodných pro WK-3000/3500 a synchronizaci s kartou nebo disketou.

 

Doprovody

Jak jsem už psal na začátku - doprovodů pro vás u Casia připravili 140 a dalších 16 si jich můžete vytvořit sami. Každý z nich má dvě intra, dva konce a dvě varianty. Trochu mi vadí, že například narozdíl od Yamahy při přepnutí varianty doprovodu nástroj nezahraje automaticky break. Přechod je potom poněkud násilný. Break sice můžete udělat dodatečně, ale to už vyžaduje hodně rychlou ruku. Harmonii můžete zadávat buď metodou Casio Chord, což je něco podobného jako u Yamahy One Finger - základní tón je tu však vždy ten nejnižší, s jednou klávesou nad je to moll, se dvěma septakord a se třemi mollový septakord (to už je na mě ale trochu moc kláves najednou), nebo metodou Fingered, kde zadáváte celé akordy, a nebo Full Range Chord, kde si nástroj vyzobe harmonii z celé klávesnice. Na změnu harmonie reaguje nástroj celkem svižně, akordů poznává poměrně dost.

K dispozici máte i rychlé One Touch Setting, které vám nastaví pro daný rytmus správné tempo a počáteční zvuk. Nevýhoda je jen ta, že příslušné tlačítko musíte stisknout vždy po změně rytmu - nelze nastavit jako výchozí hodnota. Z toho vyplývá, že já, zvyklý z Yamahy, jsem občas spustil v nevídaném tempu...

Mezi rytmy jsou i oblíbené piánové (těch je celkem 20), tzn. jež doprovází buď jen klavírem nebo klavírem s basou a bicími. Obecně jsou doprovody poměrně slušné, jen zvuky bicích nejsou nic moc (činely jsou chraplavé, celé to není moc vyčištěné) a v doprovodech mi chybí trochu humoru (viz moje dávná recenze kláves Ketron).

 

Další funkce

Jestliže má nástroj disketovou mechaniku, lze očekávat, že bude přehrávat MIDI soubory, což také WK-3500 činí. A nejen z disket, ale i ze SmartMedia karty, což je vzhledem k její maximální podporované kapacitě 128 MB veliká pohoda. Na jednu kartičku se vám tak vejde program na týden hraní. Samozřejmě (jak je už dnes zvykem) není potřeba MIDI soubory nahrávat do kláves, přehrávají se rovnou z média, resp. z operační paměti.

K dispozici je i jednoduchý šestistopý sekvencer, jenž umožňuje nahrávání jak v reálném čase, tak i po krocích. Hotové opusy lze opět ukládat na obě paměťová media. Do interní paměti nástroje se vejde pět písní s maximálně 10 000 notami.

Příjemná synťáková klávesnice je bohužel malinko klouzavá, ale na to se dá zvyknout. Můžete si ji rozdělit na dvě zóny, z nichž každá hraje jiným zvukem (split) nebo dva zvuky navrstvit na sebe (layer). Pro lenochy je tu samozřejmě automatický hramonizér, který k vaší klenuté melodii přidá druhé a třetí hlasy.

 

Závěrem

Mé dojmy jsou rozporuplné. Technicky se mi nástroj líbí moc, dobře se ovládá a koupíte ho za slušné peníze. V porovnání se stejně drahou Yamahou je výrazně lépe vybaven. Nicméně kvalita zvuků za technikou zaostává. Takže "poloprofesionální" využití inzerované v reklamách asi bude diskutabilní.

 

Info:

Casio WK-3500 je samohrajka s velkým rozsahem a výbornou výbavou, určená především pro domácí amatérské využití. Cena je 21 990 Kč.

Plus:

rozsah

výbava (SmartMedia™, flash paměť na wavy, kolečko modulace apod.)

intuitivní a jednoduché ovládání

Mínus:

kvalita zvuků

výkon reproduktorů

Psáno pro časopis Muzikus