CHD Elektroservis - MIDI rozdělovač a mixer

CHD Elektroservis - MIDI rozdělovač a mixer
CHD Elektroservis - MIDI rozdělovač a mixer

Jde o rozdělovač a mixer MIDI dat a o převodníky, které umožňují připojit MIDI zařízení k počítači nebo převádějí MIDI na starší normy CV/Trig a DCB, díky čemuž se dají připojit do MIDI světa i starší analogové a analogově-digitální syntetizéry předMIDI éry, které nebyly vybaveny MIDI.Jedná se tedy o velmi užitečná zařízení, protože mnohé z vintage nástrojů nabízejí typický zvuk moderními nástroji relativně nesnadno napodobitelný. Takže pokud je máte ve svém studiu, nemusí se na ně zrovna prášit, ani je nemusíte využívat pouze pro manuální hru, ale díky převodníku je můžete ovládat dálkově z jiného nástroje, z hardwarového nebo softwarového sekvenceru. Některá z těchto zařízení nabízejí různí distributoři, ale speciální převodníky si zájemci museli objednávat přímo z ciziny, kde se jejich výrobě věnuje několik málo firem (přece jen jde o specializovaná zařízení). O to větší radost mám z toho, že vám mohu představit vynikající výrobky českého původu s více než příjemnou cenou.

 

Design a mechanické

provedení

Přístroje jsou nabízeny v podobě malé krabičky normované velikosti 140 x 105 x 35 mm o váze cca 200 g. Přední panel obsahuje většinu ovládacích a indikačních prvků (nejvíc místa zabírá tzv. "myší klavír", miniaturní vícenásobný přepínač, kterým se nastavují parametry), někdy i část konektorů, na zadním panelu jsou umístěny zbývající konektory, eventuálně další doplňkové ovládací prvky. Provedení je zcela profesionální, jak po stránce mechanické, tak i pokud jde o plošné spoje, kvalitu pájení, součástek apod. U zařízení je využit mikroprocesor, pro který firma musela vyvinout vlastní software. Skvělé!

Zařízení se napájí z externího síťového adaptéru, který není součástí dodávky. Dá se použít jakýkoli v rozsahu 9 až 15 V/100 až 300 mA se správnou polaritou konektoru (plus v dutince). Přístroje nemají vysokou spotřebu a jsou vybaveny ochranou proti přepólování.

Ke všem přístrojům je dodáván výborně napsaný a typograficky profesionálně zpracovaný (Acrobat PDF) český návod popisující všechny funkce a parametry (našel jsem v nich velmi málo tiskových chyb a jen dvě faktické).

Přístroje dodržují všechny státní normy, je na ně záruka 12 měsíců.

 

Převodník MIDI/DCB

MDCB-1 (typ 8-421)

Umožňuje připojit k MIDI analogově-digitální syntetizéry Roland Jupiter-8 a Juno-60 vybavené starším komunikačním standardem DCB pracujicí obousměrně.

Na předním panelu je osminásobný miniaturní přepínač pro nastavení parametrů, indikační LED MIDI a DCB aktivity a zapnutí a tlačítko Reset. Na zadním panelu najdeme konektor pro adaptér, MIDI vstup a výstup a DCB konektor (místo původního Amphenolu je použit standardní Canon DB9). Upravený DCB kabel (na jedné straně je DB9) je součástí dodávky.

Co lze všechno nastavovat na panelovém přepínači? MIDI kanál, prioritu kláves (Last, High), režim (Jupiter-8, Juno 60), oktávová poloha (-2 až +1 oktáva). Tyto parametry (s výjimkou MIDI kanálu) lze nastavit i pomocí MIDI kontrolerů nebo SysEx zpráv, u priority kláves přibude takto ještě možnost ji zcela vypnout. Další parametry je možné nastavovat pouze pomocí MIDI kontrolerů nebo SysEx povelů: transpozice (+/- 12 půltónů), vypnutí příjmu DCB, vypnutí vysílání do DCB.

Co se přenáší z MIDI do DCB a opačně? Zapnutí a vypnutí noty, kontroler 64, na Jupiter-8 i volba programu. Kontroler ohýbání bohužel chybí, ale to je limitace DCB systému. Převodník navíc přijímá i kontrolery 80 až 83, 119, ASO, ANO a využívá je nestandardně pro nastavování interních výše uvedených parametrů. Reaguje takto i na povel resetování systému.

Přístroj je vybaven i SysEx komunikací - žádostí o vyslání stavu parametru, změnou parametru a testovacími povely. Firma zažádá do konce roku MIDI výbor o vlastní firemní ID, zatím využívá neregistrované volné ID.

Návod je výborně napsán a uvádí kromě celé řady zajímavých detailů o DCB standardu i některé praktické rady - například nedoporučuje používat současně s převodníkem funkce Octave Transpose, Key Transpose a Hold na DCB syntetizéru, a doporučuje vypnout funkci softwarového průchodu dat při připojení převodníku k MIDI sekvenceru. V návodu je malá nepřesnost: rada ohledně vypnutí místního řízení je zbytečná, protože místní řízení nemůže způsobit MIDI smyčku (MIDI in není v žádném případě v nástrojích propojen přímo s MIDI out).

Zařízení bude nepochybně velmi zajímavé pro všechny majitele těchto starých Roland produktů, protože teprve s ním se tyto skvělé nástroje pořádně využijí. Jeho cena je 1818 Kč. V ní je i disketa se softwarem a propojovací DCB kabel (ten byste sháněli velmi těžko).

CHD Elektroservis - MIDI rozdělovač a mixer
CHD Elektroservis - MIDI rozdělovač a mixer

Převodník MIDI/CV-Trig

MCV-1 (typ 8-401)

Tento přístroj slouží jako jednokanálový převodník umožňující řídit staré analogové syntetizéry s CV/Gate-Trig vstupy pomocí MIDI, ať už z jiného nástroje, nebo ze sekvenceru.

Přední panel obsahuje osmikanálový miniaturní přepínač pro nastavování parametrů, indikační LED pro MIDI a CV aktivitu a zapnutí a tlačítko Reset. Na zadním panelu najdete konektor pro adaptér, MIDI vstup a výstup, přepínač typu spouštění a společný konektor pro CV/Trig (stereokonektor - je nutný speciální kabel). MIDI výstup slouží pouze pro SysEx komunikaci.

Přístroj pracuje s oběma normami CV - lineární V/Oct (0 až 5 voltů) i exponenciální Hz/V (0,3125 až 10 Voltů). Na přání je firma schopna dodat (bez příplatků!) zařízení s libovolným jiným průběhem řídícího napětí, pokud jde o křivku a rozsah. Dále nabízí tři typy spouštění - S-trig a dvě různé napěťové hodnoty V-trig (5 a 10 V). Na přepínači lze nastavit přijímací MIDI kanál, oktávovou polohu (-2 až +1 oktáva), prioritu kláves (Last, High) a zmíněnou normu CV. Tyto parametry (s výjimkou MIDI kanálu) lze nastavovat i pomocí MIDI kontrolerů nebo SysEx povelů. Další parametry je možné nastavovat pouze pomocí MIDI kontrolerů nebo SysEx povelů: transpozici (+/- 12 půltónů), rozsah klaviatury (maximálně 5 oktáv), vyřazení priority kláves, jednoduché/obnovované spouštění (legato), šířku přerušovacího impulsu pro legato, citlivost kontroleru ohýbání tónu (až +/- oktáva - rozlišení kroků je 12,5 Centu), rychlost interního LFO (0,2 až 10 Hz ve 128 krocích), hloubku modulace LFO (až +/- 4 půltóny), dočasné vypnutí CV/Trig výstupu a jemné doladění výstupního napětí.

Převodník rozeznává MIDI informace zapnutí a vypnutí noty, kontroler 1, 64, 68 (legato) a ohýbání tónu. Další kontrolery jsou použity nestandardně a slouží pouze pro nastavování interních parametrů převodníku: 74 až 83, 119, ASO, ANO. Rozeznává se i resetování systému. Firma chytře použila pro podobné funkce u obou popisovaných převodníků stejné kontrolery.

SysEx komunikace využívá žádost o vyslání parametru, změnu parametru a testovací rutiny. K přístroji dostanete i disketu se softwarem. Cena přístroje je 2184 Kč.

 

MIDI Thru Box

MTB-2/6 (typ 8-101)

Tento přístroj rozděluje MIDI signál z jednoho vstupu do šesti výstupů nebo ze dvou vstupů do třech výstupů. Na předním panelu jsou indikační LED zapnutí a MIDI aktivity na výstupech A a B, MIDI konektory B in, thru 1, 2, 3 a přepínač režimu (2/3, 1/6). Na zadním panelu je konektor pro síťový adaptér a MIDI konektory A in, thru 1, 2 a 3. Přístroj má minimální zpoždění průchodu MIDI dat (díky rychlým optočlenům na vstupu a výkonným oddělovačům činí pouhé 2 mikrosekundy!). Cena MIDI Thru Boxu MTB je 1050 Kč.

 

MIDI Merge Box

MMB-2x2 (typ 8-252)

Toto zařízení má za úkol smíchat MIDI data ze dvou vstupů, navíc provádí i jejich filtraci a rozdělení do dvou výstupů. Na předním panelu jsou indikační LED zapnutí, přeplnění bufferů, aktivity výstupu A a B, tlačítko Panic a desetinásobný miniaturní přepínač pro nastavení parametrů. Na zadním panelu najdeme konektor pro síťový adaptér a MIDI konektory pro vstup A, B, výstup A, B. Přístroj směšuje data inteligentně, tzn. s ohledem na prioritu dat, eliminuje zdvojená data, filtruje automaticky všechna nedefinovaná MIDI data, doplňuje stavové byty a konvertuje vstupní signály na trvající stavový byte. Filtrovat se dají nezávisle pro oba výstupy: SysEx data, volba programu, povely reálného času (MTC čtvrtokénko, synchrotiky, synchropovely, aktivní vnímání), resetování systému a tlaková citlivost (oba typy).

Tlačítko Panic lze použít v případě jakéhokoliv problému s MIDI daty (zejména trvale znějící tóny) a v případě změny nastavení přepínače parametrů. Stiskem tlačítka přístroj zablokuje dočasně oba MIDI vstupy a do obou výstupů vyšle pro všech 16 kanálů informace vypnutí Omni/zapnutí Poly, ASO, RAC, vypnutí všech not, střední poloha kontroleru ohýbání tónu, povel Stop a vynulování MIDI lokátoru. Dále přístroj vymaže buffery, načte stav spínačů a vrátí se do normální funkce. To vše asi za 1,4 sekundy. Přístroj je možné konfigurovat tak, že funkce Panic proběhne automaticky vždy při přeplnění bufferů.

Maximální zpoždění MIDI dat je podle hustoty jejich toku 0,33 až 2 milisekundy.

Cena přístroje je 1660 Kč.

 

PC/MIDI interface

MPC-5 (typ 8-234)

Tento přístroj umožňuje připojit MIDI zařízení k počítači PC nebo Mac OS. Připojuje se mezi počítač a MIDI zařízení. K počítači vede to host kabel (sériový, s různými typy konektorů na straně počítače - jejich zapojení je v návodu dokumentováno), k MIDI zařízení se pak připojují standardní MIDI konektory. Přístroj je plně kompatibilní se standardem Roland MPU-401 v režimu UART. Na PC se dají využít standardní ovladače, např. Roland MPU-401 Windows Driver, Yamaha CBX-T3, Kawai a Korg. Přenosová rychlost je nastavitelná v širokém rozsahu od 9600 po 115 200 baudů v osmi krocích. Je také možno určit, jak bude vysíláno resetování systému, jestli podle MIDI normy speciálním povelem nebo stejně jako Panic.

Na předním panelu jsou indikační LED zapnutí a MIDI aktivity na vstupu a výstupu a 5 MIDI výstupů. Na zadním panelu je konektor pro síťový adaptér, přepínač typu napájení, konektory to host, MIDI thru a in, tlačítko Panic a šestinásobný miniaturní přepínač pro nastavení parametrů.

Přepínačem lze nastavovat přenosovou rychlost, typ resetování systému a pracovní režim. Ve standardním šestnáctikanálovém režimu pracují všechny výstupy paralelně a přístroj tak slouží i jako MIDI rozdělovač. V režimu Multiport přístroj pracuje s odpovídajícím ovladačem jako pětiokruhový interface s 80 MIDI kanály na výstupu. Ovladače CBXT3 a Roland v novější verzi umějí obsloužit všech pět výstupních okruhů, Kawai pouze jeden.

Tlačítko Panic provede resetování MIDI systému, odblokuje interní buffery a načte stav přepínačů.

Přístroj se napájí externím adaptérem nebo se využije napájení pomocí kabelu to host (pin 9, 22 nebo 7 podle typu konektoru) - k tomu je nutná malá úprava uvnitř počítače.

Maximální zpoždění dat ve směru počítač - MIDI je 1 milisekunda, MIDI - počítač 0,35 milisekundy.

V příslušenství přístroje je kabel s konektory To Host (miniaturní DIN 8 pin) a DB 9. Cena přístroje je 1880 Kč.

 

Závěr

Jde o profesionálně navržené a vyrobené přístroje, z nichž většina na našem trhu dlouho chyběla - o jejich užitečnosti a potřebnosti ví každý majitel alespoň jednoho počítače, dvou MIDI přístrojů a eventuálně jednoho vintage analogového syntetizéru s CV/Trig vstupy. Ceny jsou výrazně nižší ve srovnání se zahraničními produkty, tak doufejme, že co nejvíc zájemců podpoří výrobek českých mozků a rukou. Firma je velice pružná a je schopna splnit i další speciální přání - např. vícekanálový převodník MIDI/CV-Trig, převodníky na řízení světelné a jiné techniky apod. Ostatně navštivte jejich web stránky pro podrobnější informace o těchto i jiných produktech. Můžete jim poslat i vaše návrhy na další užitečná zařízení: web.telecom.cz/chd. Jako Doktor MIDI bych naordinoval podobné medikamenty všude, kde to jen trochu jde.

 

Info:

Kvalitní, levné a spolehlivé MIDI přístroje a převodníky pro nejrůznější použití.

 

Plus:

kvalita provedení

jednoduchost obsluhy

spolehlivá funkce

nízká cena

český výrobek

 

Mínus:

dočasně neregistrované firemní ID číslo pro SysEx komunikaci

Psáno pro časopis Muzikus