Clavia Nord Electro 4 SW73 - nová řada oblíbeného nástroje Nord Electro

Clavia Nord Electro 4 SW73 - nová řada oblíbeného nástroje Nord Electro
Clavia Nord Electro 4 SW73 - nová řada oblíbeného nástroje Nord Electro

Nová řada oblíbeného nástroje Nord Electro švédské firmy Clavia přináší některé novinky, zejména simulaci varhan převzatou z nástroje C2D a větší paměť na zvuky ze zvukových knihoven Nord. Zkusme se podívat podrobněji na její model SW 73 s polovyváženou klaviaturou.

Koncepce

Řada Nord Electro je koncipována především jako praktický (lehce přenosný) nástroj typu „Hammondy plus něco navíc“. Obsahuje klaviaturu se 73 klávesami (buď waterfall, polovyváženou nebo kladívkovou), plnohodnotnou varhanní sekci (s nastavením parametrů pro horní/spodní manuál) a sekci klavírních a případně dalších zvuků (vzorků). Ty se navíc dají obměňovat díky otevřenému konceptu zvukové knihovny, přes kterou je možno si pomocí počítače nastavit (a případně stáhnout z internetu) to, co potřebujeme (včetně zvuků pro ostatní nástroje Nord). Myšlenka tohoto konceptu je výborná, k provedení je možno mít výhrady. I když je oproti svému předchůdci paměť zvětšená dvojnásobně a speciální formát Nord používá bezztrátovou kompresi vzorků, přesto 380 MB na klavírní zvuky a 128 MB na ostatní zvuky není v dnešní době nijak závratné. Pokud bychom chtěli dostat do nástroje opravdu velké vzorky (třeba nesmyčkovaný vícevrstvý klavír), mohli bychom narazit na limit paměti poměrně snadno. Ale jistě je možné to obejít tím, že si můžeme vytvořit třeba několik nastavení a nemusíme v nástroji používat vždy všechno.

 

Design

Vychází zcela z osvědčené tradice nástrojů Nord a prakticky se nijak zásadně od svých předchůdců neliší. Typická červená barva včetně bočnic, absence varhanních táhel a místo nich dvě řady tlačítek ovládání nahoru/dolů - to se již stalo klasikou (je ale možno koupit i verzi s klasickými varhanními táhly Nord Electro 4D). Řemeslné provedení je tradičně výborné.

 

Na horním panelu najdeme přehledně rozdělené ovládání sekcí (Organ/Piano/Program/Effects) s tlačítky a otočnými potenciometry. Na zadním panelu najdeme stereo audio výstup a sluchátkový výstup, vstup pro monitorování (praktická věc - můžeme např. cvičit s připojeným iPodem), konektory pro sustain a expression pedál (s optimalizací pro často používané typy tohoto pedálu firem Fatar, Yamaha, Roland a Korg), pedál pro ovládání simulace Leslie, MIDI In/Out a USB, tentokrát už s funkcí USB/MIDI. Audio výstupy je možno směrovat i individuálně - varhanní zvuky do jednoho kanálu a ostatní do druhého.

 

Velmi příjemná je hmotnost nástroje. V této verzi klaviatury váží 9,1 kg (u verze 4D pouze 7,65 kg a ve verzi HP s kladívkovou mechanikou 11 kg), což z něho dělá dobrého společníka na živé hraní.

 

Nástroje Nord Electro jsou mezi námi na světě, věřte nebo ne, již 12 let. První série se objevila v roce 2001, druhá v roce 2005, třetí v roce 2009 a čtvrtá vloni. Tradičně se vyrábějí v provedení 61 a 73 kláves, první dvě série měly ještě i rackovou verzi.

 

Ovládání

V jednoduchosti je síla. Manuál prakticky nepotřebujeme, protože vše podstatné vyčteme přímo z horního panelu. Základní ovládání je samovysvětlující, některá tlačítka mají dvojí funkci, s nimi a tlačítkem Shift se dostaneme na pokročilé parametry, jejichž seznam je uveden vpravo vedle sekce efektů. Tlačítka jsou velmi příjemná, ale otočné potenciometry jdou bohužel značně ztuha, pokud bychom chtěli např. použít potenciometr Volume k rychlým změnám hlasitosti jako na klavíru Rhodes, máme smůlu (lze to však samozřejmě dělat pedálem).

 

Programy se volí systémem 32 stran x 4 programy, máme tedy k dispozici celkem 128 paměťových míst. Pokud si dáme tu práci a ukládáme nastavení podobných zvuků (klavíry, varhany apod.) pod stále stejné číslo ve straně (1, 2, 3 nebo 4), může být orientace v programech velmi rychlá a snadná. Je možno také využít tzv. režim Live - 4 paměťová místa, do kterých se automaticky ukládá vše, co na panelu děláme.

 

Samostatnou kapitolou je přiložený software Nord Sound Manager. Je ve verzi pro Mac OS i Windows, jeho ovládání je velmi intuitivní, vidíme velmi přehledně, co se nachází v části paměti pro klavírní a pro ostatních zvuky, a snadno se s tím pracuje. Na rozdíl od předchozí verze Electro je už tato řada kompatibilní s funkcí Bundle, sdružující pod sebe balík jednoho nebo několika zvukových programů v jednom souboru.

 

Můžeme také využít program Nord Sample Editor pro vytváření vlastních vzorků. To vše velmi zpříjemňuje práci se vzorky a obsahem paměti. Pro úplnost ještě dodávám, že po stránce MIDI je nástroj velmi sofistikovaný v ovládání parametrů zvuku pomocí kontrolérů.

 

Klaviatura

Je to typ polovyvážený waterfall, tedy snaha o jakéhosi ideálního „kočkopsa“ (hybrid mezi h klavírní klaviaturou a klaviaturou Hammondových varhan, které jsou principiálně velmi odlišné). To s sebou vždy nese riziko, že se to nemusí povést, nutno ovšem říci, že zde je kompromis nalezen velmi přesvědčivě. Speciálně upravená klaviatura Fatar je opravdu tak akorát měkká, aby se dalo poznat, že tu máme i Hammondy (a glissanda se hrají velmi dobře), ale i tak akorát tvrdá, že u klavírních zvuků není pocit úplné blátivosti. Rychlost repetice kláves je vynikající. Dá se i nastavit „hloubka“ úhozu pro spouštění varhanního zvuku - mělká pro normální varhany a hluboká pro vintage varhany. K dispozici jsou i čtyři křivky nastavení úhozové citlivosti.

 

Zvuk

Obecně vzato je výborný, jasně kraluje varhanní sekce, ale i ostatní zvuky nijak zásadně nezaostávají. Simulace C2D je velmi přesvědčivá ve všech variantách (B3/Farfisa/Vox), ne nadarmo je oblíbená i u poměrně skalních hammondistů na živé hraní. Díky výborné simulaci klávesového clicku a dostupnosti všech parametrů zvuku originálu se člověk hned tak nenudí. své udělala i nová simulace vintage Leslie 122, ze které se dá dostat i pořádně zkreslený rockový zvuk. Detailně je možno nastavit typ tónových koleček, parametry clicku, chování táhel, nastavení Leslie apod.

 

Klavírní (akustické i elektrické) zvuky jsou minimálně použitelné až výtečné (např. vzorek pianina Petrof je až uhrančivě přesvědčivý), zde jistě hraje roli osobní preference a také to, co právě máme nahrané v paměti pro vzorky - díky tomu si vybere určitě každý. U klavírních zvuků přibyl kromě parametru String Resonance ještě Long Release, který přidá na živosti. Tu a tam se najde některý zvuk, u kterého by se dalo lehce zapochybovat - např. některé vzorky klavíru Rhodes se mohou zdát málo „nakřáplé“ ve forte dynamice, u CP-80 krajní polohy méně přesvědčivě navzorkované. Ale to jsou drobné detaily a hlavně, vzorky lze v případě potřeby vyměnit nebo upravit.

 

Ostatní zvuky jsou vesměs velmi dobré, presetová nastavení jsou většinou použitelná a i bez větších zásahů do obsahu paměti či parametrů zvuku tu najdeme velmi slušný výběr základních klávesových zvuků. Specialitou této řady jsou vzorky z nástrojů Chamberlin a Mellotron (předchůdců dnešních samplerů), které jistě potěší milovníky prehistorických vintage zvuků.

 

Resumé

Nord Electro 4 je nepochybně velmi kvalitním a praktickým nástrojem, vycházejícím z osvědčené tradice. K té patří i poněkud vyšší cena - tento nástroj stojí bezmála 50 000 Kč. Ano, za kvalitu se platí, na druhou stranu je zřejmé, že v této cenové kategorii mu už konkurují nástroje s nepoměrně většími zvukovými i programovacími možnostmi. Ale nepochybuji o tom, že si najde mnoho spokojených uživatelů.

 

Info:

Nord Electro 4 je kombinací simulace elektromagnetických varhan a sekce klavírních/ostatních zvuků. Doporučená cena je 48 200 Kč.

 

Plus:

koncepce (varhanní simulace a otevřená paměť na vzorky)

jednoduché ovládání

klaviatura

vynikající zvuk

práce se vzorky pomocí programu Nord Sound Manager

 

Mínus:

relativně malá paměť na vzorky

otočné potenciometry na panelu chodí velmi ztuha

vyšší cena

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Klaviatura 73 kláves, polovyvážená waterfall
Tvorba zvuku virtuální simulace el.varhan, vzorky
Počet zvukových programů 128
Polyfonie plná varhanní, 40–60 hlasů (klavírní sekce), 15 hlasů (ostatní)
Efekty třípásmový ekvalizér, efekt 1, efekt 2, delay/reverb, amp simulator/rotary speaker/kompresor
Propojení line out L/R, sluchátka, MIDI In/Out, USB/MIDI, Monitor In
Rozměry 112 x 10 x 30 cm
Hmotnost 9,1 kg

 

 

www:

www.nordkeyboards.com/main.asp?tm=Products&clpm=Nord_Electro_4

Psáno pro časopis Muzikus