Cymatic Audio uTrack24 - čtyřiadvacetistopý rekordér

Cymatic Audio uTrack24 - čtyřiadvacetistopý rekordér
Cymatic Audio uTrack24 - čtyřiadvacetistopý rekordér

Taky pamatujete pásky DAT, na které se vešlo několik stop najednou? Jak bylo skvělé nabrat při živém hraní co nejvíce tracků a potom si je nechat v klidu smíchat? Na podobné filozofii je postaveno testované nahrávadlo.

Popis

Jedná o AD/DA rozhraní, které umí nahrávat data na externí hard disk (nutno dokoupit) a také je přehrávat. Nahrazuje tedy jak zvukovou kartu, tak počítač se softwarem. Už z názvu vyplývá, že nabízí 24 stop. Maximální bitová hloubka je 24 bitů, umí ale i 16 bitů. Základní vzorkovací frekvence jsou 44,1 a 48 kHz. Počet využitých stop je vždy ve stereo páru (4, 8, 12, 16, 20), jednu samotnou stopu obsluhovat nelze. Zařízení umí i vyšší vzorkovací frekvence 88,2 a 96 kHz, ale v tomto případě už máme maximálně osm stop (anebo čtyři), vše zase ve stereo párech.

Cymatic Audio uTrack24 - čtyřiadvacetistopý rekordér
Cymatic Audio uTrack24 - čtyřiadvacetistopý rekordér

Připojení vstupů i výstupů je přes klasické konektory D-Sub. Napájení obstarává externí adaptér. Nejdřív jsem se pozastavoval nad tím, že přístroj nemá vypínač. Komentář výrobce je, že chtěli zamezit nechtěnému vypnutí při live produkci. Něco na tom je, že ano? Člověk takový argument uzná obzvlášť tehdy, pokud už naživo podobné zařízení využíval. :-)

 

Ovládání je z čelního panelu anebo z dotykového přístroje (iPhonu nebo iPadu), připojeného bezdrátově. Po instalaci ovladačů na PC máme k dispozici aplikaci uTrack24 Control Panel, což je řídicí software (záznam/přehrávání); vzhledově klasický mixážní pult s dvanácti stereo stopami s klasickými možnostmi nastavení.

Cymatic Audio uTrack24 - čtyřiadvacetistopý rekordér
Cymatic Audio uTrack24 - čtyřiadvacetistopý rekordér

Detailněji

Tlačítek na čelním panelu je jen několik, ale na první pohled je patrné, že konstruktéři mysleli hlavou: Tlačítka pro přehrávání/záznam a pohyb v čase jsou pěkně veliká, barevně odlišená a podsvícená, zkrátka přesně tak, jak je třeba na živé hraní. Žádné složité hledání. Podobně i displej je přehledný a ukazuje hlavní parametry. LED diody umístěné pod ním buď ukazují detailně úroveň vybrané stopy, anebo jedna každá zastupuje jeden kanál a jeho úroveň signalizuje barvou (zelená/žlutá/červená). Na čelním panelu je též sluchátkový výstup.

 

Důležitý je externí hard disk s maximální kapacitou 16 TB, formátovaný na FAT32. Možné je připojit i SSD anebo flash disk, ale u nich výrobce upozorňuje na možné výpadky v signálu (drop out).

Cymatic Audio uTrack24 - čtyřiadvacetistopý rekordér
Cymatic Audio uTrack24 - čtyřiadvacetistopý rekordér

Závěr

Ovládání je snadné, nekomplikované. Vše šlape dle očekávání. Šikovnou drobností je neustálý předzáznam cca tři vteřiny před stiskem tlačítka Record. Při záznamu stisk Play uloží značku (mark). Nasnadě je využití pro označení začátků skladeb apod. Stiskem Record během záznamu začínáme záznam nový.

 

Využití najde zejména na živé hraní, kde zastane spousty práce. Ale proč jej nevzít i do zkušebny nebo studia? Můžeme si tak pořídit vlastní nezávislý záznam stop, což nám otevře spousty možností. Na rychlou práci jde o výrazně praktičtější řešení než nabízí počítač se zvukovou kartou.

 

Info:

Cymatic Audio uTrack 24 je dvacetičtyřkanálové záznamové a přehrávací zařízení. Je určeno zejména na živé hraní, ale využití najde i jinde. Cena je 23 990 Kč.

 

Plus:

koncepce a funkčnost

poměr cena/výkon

ergonomie ovládání

až 24 stop

možnost bezdrátového ovládání

uRemote pro všechny platformy (Mac, Android, Win)

externí disk (snadná rozšiřitelnost)

 

Mínus:

problematické použití flash disku a SSD disku

chybí mikrofonní předzesilovač (jen linková úroveň)

nad 48 kHz jenom 8 x 8 (Rec/Play)

play nepodporuje formát mp3, jen wav

omezení na sudý počet stop

externí zdroj

externí disk (možnost poškození při živém hraní)

 

Z oblasti rekordérů/přehrávačů jsou v nabídce čtyři kousky: LP-16 (přehrávač, 16 stop), LR-16 (rekordér/přehrávač, 16 stop), uTrack 24 a uTrack X32 (rekordér/přehrávač, 32 stop).

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Počet kanálů 24 záznam/přehrávání
Rozhraní 25pinový D-Sub
Max. rozlišení 24 bitů/96 kHz
BNC Word Clock Input/Output ano
Synchronizace více jednotek ano, max. 4 (ethernet), tj. 96 kanálů
Volitelné karty digitální 24 x 24 I/O (MADI, ADAT, AES67/AUDIOLAN)
Rozhraní pro HDD USB 2.0 a USB 3.0
MIDI Out ano
MIDI In ne
Vstup pro footswitch ano (pro zahájení záznamu/přehrávání)
Software uRemote pro iOS, Android, OS X a Windows
SW na tvorbu playlistů ano (software uTool)
Vstupy 20 dBu, 8 Vrms
Frek. rozsah 20 Hz–20 kHz, ± 0 až 0,25 dB
THD+N @ 1dBFS (20 Hz–20 kHz) –85 dB, < 0,005 %
SNR > 100 dB (váha A)
Výstupy symetrické 20 dBu, 8 Vrms
Frek. rozsah 20 Hz–20 kHz, +0 až 0,25 dB
THD+N @ 0dBFS (20 Hz–20 kHz) –85 dB, < 0,005 %
SNR > 100dB (váha A)
Přeslech (20 Hz–20 kHz) < –90 dB, 0,003 %
Sluchátkový výstup 14 dBu, 4 Vrms, 50 Ω
Rozměry 1U, hloubka 18 cm
Napájení 12 V DC, externí zdroj (je součástí)

 

www:

cymaticaudio.com

Psáno pro časopis Muzikus