Dean Vendetta - basa prostě pro rockery

Dean Vendetta - basa prostě pro rockery
Dean Vendetta - basa prostě pro rockery

Dostal se mi na test nástroj s pěkným designem, vyrovnaným zvukem, dlouhým sustainem, nízkou hmotností a tematicky laděným hmatníkem za více než přijatelnou cenu.

Firma Dean nabízí nástroje, které budou svým designem vyhovovat zejména rockově orientovaným hráčům. Už i internetová presentace této firmy spolu s použitou background music napovídá, na jaké uživatele se její produkce zaměřuje. Vedle těchto stylových "monste" zde naleznete i nástroje, které mohou svým designem i zvukem zapadnout do jakéhokoliv hudebního žánru. Firma Dean, jak jsme si již zvykli u mnoha světových výrobců, nabízí jak americké nástroje, tak i nástroje vyráběné v Asii, díky čemu může směle konkurovat levným nástrojům z východu. Vendetta je vyráběná v Koreji.

 

Popis - konstrukce

Vendetta je díky tematickému designu hmatníku, který je vykládán perletí do podoby ostnatého drátu, určená spíš pro rockery; dovedu si představit, že někoho může taková grafika inspirovat i k ozdobě vlastního těla v podobě tetování - berte to prosím jen jako inspiraci, pro případ, že byste chtěli dotáhnout svou image k dokonalosti. Hmatník je palisandr, krk se skládá z pěti kusů, použité materiály jsou javor laminovaný s ořechem. Povrch krku je příjemný, sametově matný, profil e dobře hratelný; rozhodně to není žádné poleno. Krk je k tělu přišroubován. Materiál těla použitý na tomto modelu není na webové prezentaci firmy Dean uveden, ale zřejmě se bude jednat o lípu (basswood), jelikož je uvedena u všech ostatních modelů této řady. Tělo má čistě profilovanou horní desku, jejíž takzvaný "top", nebo chcete-li "polep", s designem obláčkového javoru. Tělo je lakované průsvitným červeným lakem, celý nástroj působí opravdu pěkně a "draze". Vendetta je osazena dvěma humbuckerovými snímači, doplněnými aktivní elektronikou napájenou jednou 9 V baterií, která je v samostatném rychlo-vyměnitelném pouzdře. Potenciometry jsou uspořádány: Volume-Balance-Treble-Bass. Na nástroji je použitý černý hardware. Kytara je příjemně lehká a díky použitým materiálům i konstrukci dobře vyvážená - mám na mysli především delší horní roh těla, kde je uchycen řemen.

 

Zvuk

Začnu polemikou o charakteru zvuku nástrojů. Bohužel pro řadu výrobců a konstruktérů je v současnosti těžké nabídnout a vyvinout nástroj s novým a typickým charakterem zvuku, o designu ani nemluvě. Dá se kacířsky tvrdit, že všechno už bylo vymyšleno. Hráči jsou zvyklí na určité značky a většinou sáhnou právě po nich. Pokud se objeví něco nového, přichází vždy na řadu srovnávání s osvědčenou klasikou slovy: "je to takovej musicman..., nebo: "je to jakoby jazz bass, ale... Myslím, že snem každého konstruktéra hudebních nástrojů je, aby právě jeho nástroj byl snadno identifikován a nacházel si nové uživatele právě díky jeho typickému zvuku, jako je tomu u nástrojů značek Fender, Music Man, Ken Smith, MTD/Tobias, Fodera, Spector... Je mnoho výrobců, kteří nabízejí nástroje s charakterem podobným nástrojům výše uvedených jmen, nebo jdou vlastní cestou a povede se jim nalézt něco nového. Někteří nabídnou nástroj s univerzálním zvukem s dobrými vlastnostmi a hratelností, ale charakter zvuku není nikterak zajímavý nebo typický; myslím, že Dean Vendetta patří do této kategorie nikam nevybočujících nástrojů. Vendetta ale hraje dobře a to i "na sucho", má vyrovnaný zvuk a skvělý sustain, zvuk jde za prsty, nástroj dobře artikuluje a je doslova cítit, jak dřevo rezonuje. Dean Vendettu bych doporučil tomu, kdo hledá levný a pěkně zpracovaný nástroj, tomu, kdo neřeší, jestli je zvuk spíš jako Marcus Miller nebo jako Jaco Pastorius. Tato kytara vás zřejmě nezklame, hraje se na niopravdu pohodlně.

 

Info:

Dean Vendetta je čtyřstrunná basová kytara s aktivní elektronikou a univerzálním zvukem, který nezklame. K dostání je za přijatelných 13 380 Kč včetně DPH.

 

Plus:

design

zvukové vlastnosti a hratelnost

hmotnost

cena

 

Mínus:

hlučnější elektronika

nedokonale usazená kobylka

 

Technická specifikace:

menzura: 34"

profil krku: C

materiál hmatník: rosewood

materiál krk: javor/ořech

materiál tělo: lípa

ovládací prvky: Volume, Balance, Treble, Bass

elektronika: aktiv

snímače krk: typ humbucker

snímače kobylka: typ humbucker

váha: cca 4 kg

počet pražců: 24

počet strun: 4

další příslušenství: ne

Psáno pro časopis Muzikus