DigiTech Whammy DT - nová generace ohýbačů tónů

DigiTech Whammy DT - nová generace ohýbačů tónů
DigiTech Whammy DT - nová generace ohýbačů tónů

DigiTech Whammy DT

Klasická klasika

Tenhle červený pedál se udělal tak trochu sám pro sebe. Na trnité cestě k efektovému grálu se kytarista potká s mnoha harmonizéry, oktávery a ohybačkami tónů. Ale Whammy si jen tak sedí na své zahrádečce a tiše se pochechtává. Ví totiž svoje.

Už se svléká...

Konstrukce je klasická. Vychází z nízké kovové krabice, na níž byl umístěn kontinuální pedál a přepínač rozladění. Nový model DT zahrnuje hned dva rozlaďovače v jednom. Pedál leží uprostřed. Nalevo leží klasické nastavení rozladění jako u původních modelů, napravo od něj pak nová sekce Drop Tune. Ovládání je jednoduché, intuitivní a přehledné. Vše je perfektně vymyšleno a dotaženo do konce.

 

Na pravém boku leží MIDI In, kytarový vstup a vstup pro externí pedál. Ten má být třítlačítkový FS3X a umožní změnu režimů nohou během hry, bez nutnosti se ohýbat (jo, ty naše bolavý záda). MIDI nabízí rozsáhlou implementaci, v zásadě s ním můžeme řídit všechny funkce.

Na levém boku je výstup a konektor pro napájení. Adaptér je součástí balení.

 

Můj královský otec ti posílá dar...

Standardní pedál whammy ohýbal tón podle toho, jak moc šlapu na pedál. Maximální rozsah rozladění byl dán nastavením pomocí otočného přepínače a pohyboval se buď v rozmezí plus/mínus dvě oktávy anebo přidával harmonickou.

 

Nový model DT přichází s několika vylepšeními. To základní - popsané výše - zůstává. Navíc má ale vylepšený algoritmus (elektrická střívka), který umožňuje ohýbat zvuk polyfonně, tedy najednou celé akordy. A dále zde přibyla sekce Drop Tune. Ta rozladí tón nebo přidá nastavený interval stiskem tlačítka (On/Off), tedy ne pohybem pedálu. Co je ale nejlepší, rozladění obou sekcí, tedy standardní pedál a Drop Tune, se sčítají.

 

Výrobce deklaruje, že si lze přepnout mezi mody True Bypass nebo DSP Bypass. Když jsem zkoušel Whammy připojit prostřednictvím lišty true bypass, projevila se při obou režimech mírná ztráta výšek a malý úbytek hlasitosti. Při stálém zapojení do řetězce se nijak rušivě neprojevovalo (brum, šum apod.). Při True Bypass modu byl vliv na změnu zvuku menší. Na webu jsem zatím nenašel žádný příspěvek, který by přítomnost skutečného TB v této mašince potvrdil či vyvrátil.

 

Časopis Premier Guitar nedávno vyhlásil deset efektů, které „změnily svět“. Jedním z nich je také původní červený Whammy. Je tam zmiňován v souvislosti s Tomem Morellem z Rage Against the Machine. Jeho sóla s prapodivnými zvuky zamotaly hlavu nejednomu kytaristovi.

 

Dotkneš-li se jí podruhé...

Nová sekce Drop Tune je napravo od pedálu. Umí napevno rozladit tón. A to o tolik, kolik nastavíme otočným potenciometrem. Zapnutím nožního spínače Drop Tune tuto sekci aktivujeme, jeho opětovným sešlápnutím vypneme. Co kdybych ale nechtěl zmáčknutím spínače rozladění zapnout, ale naopak ho jen na chvíli vypnout? Tedy chci pořád hrát rozladěně a jen chvílemi rozladění vypínat?

Taky to jde! Je tu totiž jedna vychytávka: K ovládání sekce máme spínače hned dva: Drop Tune a Momentary.

 

Stiskem Drop Tune je rozladění zapnuté, opakovaným stiskem Drop Tune, se rozladění se vypne. To je jasné. Ale pokud sešlápneme Momentary, přepneme efekt do opačného stavu, než ve kterém se právě nachází. Takže je-li právě Drop Tune zapnuté, Momentary je vypne. Je-li vypnuté, Momentary je zapne. A to pouze po dobu, co je Momentary sešlápnuté.

 

Technická  specifikace:

 

vstup: 6,3mm jack TS

max vstupní úroveň: +5 dBu

vstupní impedance: 1 MΩ

MIDI Input: ano

vstup na ext. footswitch: 6,3mm jack TRS, doporučený pedál FS3X (volitelný)

výstup: 6,3mm jack TS

výstupní úroveň: +10 dBu

výstupní impedance: 1 kΩ

vzorkovací frekvence: 44,1 kHz

frekvenční rozsah: 20 Hz až 20 kHz

odstup šumu: > -105 dB (váha A)

zkreslení THD: 0,004 % na 1 kHz

bitová hloubka: A/D, D/A 24 b

rozsah rozladění: +2/-3 oktávy

režimy: Whammy 10 režimů, max. rozsah ± 2 oktávy, režim Dive Bomb -3 oktávy

Harmony 9 intervalů, max. rozsah ± 1 oktáva

Drop Tune max. rozsah ± 1 oktáva

spotřeba: 2,6 W, max. 288 mA

napájení: 9 V DC, 1,3 A, adaptér je součástí balení

rozměry: 21 x 19,6 x 6 cm

hmotnost: 2 kg

 

Možná to zní složitě, ale člověk si velmi rychle přivykne. A pak zvoláme sláva, protože je to vymyšlené skutečně lišácky. Je to fajn třeba pokud chceme na kytary hrát o oktávu níž, tedy „basové tóny“. Aktivujeme Drop Tune o jednu oktávu dolů a hrajeme „basu“. Jestliže to písnička vyžaduje, chvilkovým podržením Momentary rozladění vypneme. A k tomu si můžeme zapnutím levé sekce tón ještě dále zaohýbat.

DigiTech Whammy DT - nová generace ohýbačů tónů
DigiTech Whammy DT - nová generace ohýbačů tónů

A nejhorší ze všeho jsou...

Nezáleží na tom, jestli hrajeme jeden tón nebo akordy. DT vše ohýbá, jak očekáváme. Pocit ze hry je výborný. Až by se chtělo s trochou nadsázky napsat, že kapodastr či páka Floyd Rose by to nesvedly lépe. Vždy záleží jen na nás, jak a k čemu nový zvuk využijeme.

Jak jsme zvyklí u podobných zařízení, zvuk při vyšších mírách rozladění postupně ztrácí přirozený charakter. Tyto hranice začínám vnímat někde nad kvintou (hlásky animované dvojice „Čip a Dejl“) nebo při snížení někde pod oktávou (klasický „medvěd“). Rozladění dvou či tří oktáv už je skutečně úlet. Nicméně tohle je nejen velmi subjektivní, ale hlavně záleží na kontextu: na charakteru písničky, aranžmá, pocitu atd. V tom nám Whammy vychází skvěle vstříc.

 

Při uvedení prvního Whammy na trh oslavoval Digitech tuto událost ve svých prospektech jako nejrevolučnější a nejinovativnější událost od doby uvedení kvákadla. I když jsme si už zvykli na nekritické přehánění mnohých firem při vychvalování vlastních úspěchů, je třeba uznat, že v tomto případě na tom něco je.

 

Bezvadná je práce s pedálem. Skvěle reaguje, hra získá další rozměr. A fakt to funguje bez ohledu na to, zda hraji akordy či jenom single tóny. Pod nohama nám vzniká bezvadná slide kytara.

 

Při rychlé hře v nižších polohách pedál začíná maličko nestíhat, ale to je dáno technickými limity vyplývajících z fyzikálních zákonů, které obejít nelze. Je velká škoda, že není možné nastavit poměr dry/wet. To by se hodilo třeba při práci s intervaly, například pokud chceme imitovat hru na dvanáctistrunku přidáním horní oktávy. Nastavené poměry jsou zhruba 1 : 1 a leckdy by bylo fajn to změnit.

 

Já bych si s dovolením vzal...

Nový Whammy se vydařil. Je krásný na pohled, je bezvadný na omak, skvěle hraje. Jediným limitem je asi vyšší cena, která stojí v poměru k využití. Není do každé skladby, ale jen na chvilkové ozvláštnění. Ale každá sranda něco stojí.

 

Už dlouho jsem neměl při práci na testu takovou radost. Beru to tak, že testování by měla být v první řadě hra a že by to mělo člověka bavit. U téhle červené krasavice se nemusí autor k ničemu nutit. Princ Jasoň by řekl: „Bude to radost, mít takové poddané“.

 

Info:

DigiTech Whammy DT je nová generace ohybačů tónů od DigiTechu. Má dvě nezávislé sekce na rozladění. Umí měnit výšku více tónů najednou. Má rozsáhlou MIDI implementaci, umožňuje připojit externí pedál pro změnu režimů. Doporučená cena 7790 Kč.

 

Plus:

zvuk

dva v jednom

bytelná konstrukce

ovládání

MIDI

skvěle vypadá

 

Mínus:

nelze nastavit poměr dry/wet

nemá vypínač

nejede na baterie

odezva v nižších polohách při rychlé hře

 

www:

www.digitech.com/en-US/products/whammy-dt

Psáno pro časopis Muzikus