Dunlop FFM1 Silicon Fuzz Face Mini Distortion - fuzz pedál

Dunlop FFM1Silicon Fuzz Face Mini Distortion - fuzz pedál
Dunlop FFM1Silicon Fuzz Face Mini Distortion - fuzz pedál

Jako správný hračička málokdy odolám touze podívat se dovnitř jakéhokoliv přístroje, prostě jen ze zvědavosti „jak to tam vypadá“. A speciálně u kreslítek jsem byl vždy překvapen, že ani hračky od renomovaných - a patřičně drahých - výrobců (Butler, Zendrive...) nemají uvnitř skoro nic. Jasně, člověk ví, že nejde o nic jiného než o jeden dva tranzistory, OP či diody, ale stejně...

 

Proč tak dlouhý úvod? Protože při uchopení testovaného fuzzu Silicon Mini mi spadla čelist, jak je mrňavý! Tak tady si výrobce na nic nehraje. Rozměry jsou přesně tak akorát, aby se do krabičky vešly dvě samice (ehm... míněny ty na kabely), nášlapný přepínač (je true bypass), LED dioda a taky nějaký ten tranzistor plus další nezbytné součástky.

 

Modrá dioda mi přišla na ztemnělém pódiu zbytečně agresivní. Stačilo ji přelepit průhlednou páskou, a bylo po starostech. Vzhled mě naprosto dostal. Vychází z „kulaté“ řady Dunlopů, kam spadají třeba signovaná kreslítka Joe Bonamassa. Rozměrově je sice „pidi“, ale má vše, co potřebuje, po podlaze nejezdí a v pedalboardu nezabírá místo, navíc skvěle vypadá.

 

Další body jsou za přístup k baterii. Praktická odklopná dvířka znamenají, že výměnu zvládneme co by dup bez otravného šroubování spodního víka. Mnozí větší bratři by se měli co učit.

 

Takže jdeme hrát... Abychom dostali stejnou nebo vyšší hlasitost, než je čistý signál, musíme hlasitost a zkreslení docela vytavit, alespoň za půlku. Jsem zvyklý, že stačí spíše menší hodnoty. Při středním nastavení zvuk hezky „prdí“ (je „nestálý“), tak jak to máme u fuzzů rádi. Má vlastní charakter, osobitost. Je cítit jakoby kratší dozvuk (zvuk zde nemá tak dlouhý ocásek :-)). Líp mi zněl na singly, bylo to zlobivější a špinavější.

 

Pravé „fuzz-maso“ nastává při vytočení potenciometru Fuzz na maximum. Zvuk je pěkně táhlý, inspirativní, zkrátka poctivá „old school“. Sólo do floydovské Money s ním zní jak víno.

 

A jak jsme na tom při práci s volume na kytaře? Stačí lehce pootočit potenciometrem a zkreslení se ztratí. Chce to tedy lehčí ruku, ale odměnou je bezvadná variabilita.

 

Když mi Fuzz Face Mini dorazil domů, díval jsem se na něj trošku spatra: „Co asi tak může tenhle trpajzlík předvést?“. A hle, předvedl toho spoustu. Teď je mi jasné, že mám na dlani fuzz, který strčí do kapsy mnohé z konkurenčních bratří. Takže až tohoto prcka někde potkáte, prosím vzkažte mu, že pro mě bylo ctí si na něj zahrát!

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Napájení 9V baterie nebo adaptér (není součástí)
Odběr 3,4 mA
True bypass ano
Ovládání Volume, Fuzz
Vstupní impedance 10 kΩ
Výstupní impedance max. hlasitost

 

Psáno pro časopis Muzikus