Dunlop Talk Box M222 - prostě „tolkbox“

Dunlop Talk Box M222 - prostě „tolkbox“
Dunlop Talk Box M222 - prostě „tolkbox“

Když jsem hrál poprvé na „tolkbox“, děsně mě překvapil jeho vlastní princip. Pokud jste na „tohle“ nikdy nehráli, pak vězte, že z hadičky, co vypadá jak odsávačka u zubaře, vychází zvuk kytary (zní zatlumeně, jak ze starého rádia). Tím, že ji máme v puse, se zvuk deformuje naší ústní dutinou (moduluje), jako kdybychom pustili muziku z reproduktoru do polozavřené krabice. To, co nám vychází ze rtů, je snímáno mikrofonem a efekt je na světě. Umístěním hadičky v puse a modulací ústní dutiny (vydáváním hlásek, samohlásek, mluvením) lze docílit těch jedinečných efektů, co známe třeba z nahrávek Progress 2 a mnohých dalších.

 

Upevnění hadičky k přístroji mi nepřišlo úplně stoprocentní, při testování měla tendenci vypadávat. Pokud ji máme napevno v mikrofonním stojanu, asi bude vše ok, jenom je třeba se vyvarovat nečekaných pohybů - posun krabičky po podlaze při sepnutí apod. Součástí balení je díl na upevnění hadičky k mikrofonnímu stojanu, což je fajn. Vzhledem k výše popsanému by se hodily klidně i dva.

 

Zvuk z hadičky si nastavujeme trojicí potenciometrů. Při zapnutém stavu jde zvuk pouze do hadičky a z efektu neleze nic. Kytara z našich úst je dost hlasitá, takže pokud cvičíme třeba doma, není potřeba mikrofon. Přes občasný nepříjemný pocit - ono cítit stále v puse kus hadice není prostě nic příjemného - a přes nutnost zapojení mikrofonu, nabízí Talk Box úplně novou zvukovou dimenzi. Je to přesně ten druh efektu, který je vhodné využívat spíše střídmě. Tam, kde sedne, pomůže vytvořit neopakovatelný pocit.

 

Problematická je hygiena. I přes nesporné kvality dodávané hadičky je tato po častějším používání „cítit“. Chtě nechtě do ní jdou naše sliny (dechaři ví, o čem je řeč), nemluvě o situacích, kdy se Talk Box prodává nebo během sdílení mezi členy kapely. Řešením mohou být třeba speciální náustky. Vyzkoušel jsem též doporučení z jedné netové diskuse - obalit konec hadičky potravinářskou fólií - a docela to fungovalo. I když je rozdíl, jestli se ústy dotýkáme hadice z lékařského silikonu anebo potravinářské fólie (ta fólie prostě hnusně chutná). Finálním řešením je čas od času koupit novou hadici, nebo ji alespoň zkrátit a odstranit nejvíce problematický konec.

 

Pochvalu zaslouží manuál (k testování jsem měl k dispozici pouze  verzi v angličtině), který sice stručně, ale výstižně doporučuje vhodný postup, jak se naučit Talk Box využívat. A ona to ze začátku není vůbec sranda, dostat ven něco použitelného.

 

Stříbrný M222 se povedl. Má jednoduché ovládání, hraje, jak má, i přes strohý vzhled dobře vypadá. Jenom před umístěním do pedalboardu musíme počítat s tím, že má docela velké rozměry. Cena je 5500 Kč

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Napájení 18V, 1A, adaptér je součástí
True Bypass ano
Ovládání Volume, Gain, Tone
Rozměry 24 x 26 x 11 cm
Hmotnost 2 kg
Součást balení kabel jack–jack, držák hadičky na mikrofonním stojanu

 

www:

www.jimdunlop.com/product/m222-talk-box

Psáno pro časopis Muzikus