EarthQuaker Devices Avalanche Run V2 - nápadité spojení reverbu a delaye

EarthQuaker Devices Avalanche Run V2 - nápadité spojení reverbu a delaye
EarthQuaker Devices Avalanche Run V2 - nápadité spojení reverbu a delaye

Jak vylepšit již velmi dobré? Přidat nové funkce, které jsou na trhu jedinečné. Takové je krátké, ale snad efektivní shrnutí toho, co tento výrobce udělal. Pokud vás baví ambientní zvuky, tento pedál byste neměli minout.

Na trhu existuje několik kompaktních pedálů, kombinujících reverb a delay. Já sám mám zkušenosti s pedály Strymon El Capistan a Keeley Caverns (pro Muzikus jsem recenzoval V1 i V2). Avalanche Run je ale tak trochu jinde. A můžou za to dvě věci: opravdu specifický reverb a velmi dobré stereo. Pedál je kompaktní nejen vzhledem, ale vlastně i zvukově - nemá smysl od sebe reverb a delay oddělovat. Což třeba jiné pedály dělají - můžete aktivovat jen „půlku“ pedálu. Chvilku jsem se s tím smiřoval, ale došlo, že tohle je právě ta jedinečná tvář efektu.

Již V1 se stala legendou a na YT najdete hodně fanouškovských videí, která ukazují možnosti tohoto pedálu. Řekněme také rovnou, že devadesát procent věcí na V1 a V2 je stejných, ale dodejme jedním dechem, že těch deset procent na V2 stojí za to. Pedál v obou verzích nabízí jednu podobu reverbu a delaye. Nečekejte tedy možnosti voleb spring reverbu nebo analog/digital delaye.

Nejdříve tedy těch devadesát. Pedál má přehledně odděleny reverbovou a delayovou část. Z osmi parametrů se dva - Decay a Mix - týkají reverbu. Páčka Mod vám ještě nabízí možnost Swellu, která se projeví i na reverbu. Anebo páčku můžete nastavit do Reverse, což „obrátí“ delay. U něj pak můžete nastavit Time (až 2000 ms), Repeats, Tone a Mix. Celkem klasika, byť Tone docela překvapil svou použitelností ve všech docela rozmanitých polohách. Dva bílé ovladače slouží pro rytmické dělení delaye a nastavení funkce pro expresion pedál. Ten jsem k recenzi bohužel neměl, ale dle YouTube nabízí v obou verzích pedálu velmi slušné rozšíření funkcí pedálu. Přidržením ovladače Tap dostanete nekonečná opakování.

Po troše konzultace s manuálem si můžete přepnout mezi modem true bypass a trails. Ten si můžete rytmicky nastavit dle své preference. Docela nerdy a cool detail - ale pro takové potřeby je tak trochu ten pedál dělaný. :-)

Verze 2 není jen o malinko větší. Zvukově jsem nikde nenašel zaznamenaný podstatný rozdíl. Nemám jedničku, ale ani na YT, ani jinde v recenzích to není rozebíráno. Asi taky proto, že „dvojka“ má jiné vychytávky. A to plné stereo u revebu a flexi-switche. Plné stereo mě opravdu dostalo, určitě super v nahrávání, zkusil jsem i na dvou aparátech a takhle nějak si představuji ambientní kytaru. Rozhodně inspirativnější, než to dělat v postprodukci zvuku. Sice to nemůžete nějak zvlášť kontrolovat a upravovat, ale dané nastavení mi přišlo prostě výborné.

 

Vždycky trochu váhám u reverbů a delayů. Naživo se to ve vřavě snadno ztratí a doma zase raději v klidu efekty dodám až v postprodukci. Až doposud jsem vlastně neuměl obhájit podobný pedál ve svém boardu. Jenže kdybych hrál ambientně(ji), mělo by to smysl. Zejména funkce Sound on Sound, Latch, ale i Infinity dělají z pedálu nejenom sluhu, ale vlastně dobrého (a někdy trochu nevyzpytatelného) partnera ve hře. Zkuste to, je to jiný způsob hraní, přemýšlení, a hlavně zábavy.

 

Výborné je i zapojení flexi-switche. To je funkce aktivovaná podržením tlačítkem Activate. V modu Latching je to rychlé přidání slapbacku, takže ideál pro zvýraznění nějakého tónu či krátké pasáže. Chce to teda ale trochu nožního cviku. Druhým modem je Sound on Sound, což je de facto malý looper, kterým lze vrstvit krátké zvukové motivy.

Verdikt je jednoduchý. Pokud jste zcela prosti ambientních choutek, existuje pro vás celá řada alternativ od malých řešení po velká. Pokud ale sklony k ambientu máte a chcete jej realizovat jedním kompaktním a velmi inspirativním pedálem, tak minout tohle je jet do Paříže, a neprojít si Montmartre. Prostě musíte.

 

Info:

Pedál spojuje nápaditým způsobem reverb a delay, přidá mnoho možností momentálního ovlivnění zvuku. Pozor, odběr je 425 mA. Adaptér byl přibalen. Cena je 12 382 Kč.

 

Plus:

zvuk, zvuk, zvuk

stereo

možnosti ovlivnění zvuku v reálném čase

Mínus:

vyšší odběr proudu

 

Technická specifikace

převodníky 24 bitů/96 kHz
odstup signál/šum 115dB
vstupní impedance 1 MΩ
výstupní impedance 100 Ω
rozměry 12 x 11 x 6 cm
napájení 9 V DC/425 mA

 

Web

www.earthquakerdevices.com/avalanche-run/

Psáno pro časopis Muzikus