Egnater Rebel 20 a Box 112X - jednokanálový, velice univerzální lampáč

Egnater Rebel 20 a Box 112X - jednokanálový, velice univerzální lampáč
Egnater Rebel 20 a Box 112X - jednokanálový, velice univerzální lampáč

Již nějaký čas můžeme pozorovat, jak v rodině „lampových kytaristů“ dochází stále častěji k orientaci na slabší aparátky, výkonově kolem patnácti wattů. Čím to je? Jen někteří vyvolení si mají šanci zahrát na místech, kde si mohou dovolit sto a vícewattové kolosy pustit tak nahlas, aby bylo využito všech kladů lampového aparátu a zároveň tím kraválem neuvedli do rozpaků zvukaře či nesestřelili svoje spoluhráče v případě, že s sebou na kšefty nevozí plexisklové tlumicí zástěny.

Navíc, málokdo si také může dovolit platit svoje bedňáky, kteří často z příslibu „nějakého toho drinku zdarma“ jsou schopni na barovém účtu nechat dvojnásobnou útratu, než je gáže celé skupiny... Takže vláčet sám po schodech do podzemních klubů mnohakilové kisny, těsně před plánovaným vrcholným výkonem, není zrovna pěkná představa. Vedle mnoha malých celolampových aparátků se na trhu objevila také kytarová hlava.

 

Popis

V úvodu bych rád zdůraznil, že jméno Egnater není na poli kytarových aparatur žádným nováčkem. Zakladatel firmy Bruce Egnater již od poloviny 80. let vyvíjí lampové aparatury a stále je vylepšuje a inovuje. Ve známost vešel především spoluprací s firmou Rocktron. Rovněž se mu připisuje prvenství v sestavení dvoukanálového zesilovače se samostatnými korekcemi. Podíváme-li se na rockové skupiny a hudebníky, kteří s panem Egnaterem spolupracovali nebo spolupracují, musíme uznat, že jeho aparáty nejsou žádná „béčka“. Metallica, Linking Park, Guns ‘n’ Roses, Steve Vai, Ozzy...

Rebel 20 je jednokanálový lampový zesilovač, jehož maximální výkon je dvacet wattů. Ono ani tak nezáleží na té hodnotě, jako na skutečné účinnosti, která se odvíjí od několika důležitých faktorů, jako je výstupní trafo, vhodná volba reproduktoru... Nikdy se vám nestalo, že jste postavili vedle sebe patnácti a šedesátiwattový zesilovač či kombo, a ten „slabší“ bez problémů převálcoval ten silnější? Mně teda už několikrát ano. Již za chvíli uvidíme, jak je tomu v tomto případě, při samotném testu zvuku.

Když si prohlížím celkový černo-béžový design této skutečně sympaticky malé sestavy, musím uznat, že vítězem prestižního ocenění Guitar World Platinum Award za kvalitu a design není omylem. Vypadá opravdu nádherně a známky retro vzhledu naznačují již zmíněné dlouholeté zkušenosti při vývoji takovýchto aparatur. Přední panel nabízí celokovové páčkové vypínače On-Off a Stand-By. Následující dva otočné potenciometry se již tak klasicky nejmenují. První z nich nese název Tube Mix. Skutečně je tomu tak, že tento prcek umí hrát přes dva druhy párů koncových elektronek. Jde o lampy EL84 a 6V6. U některých dražších značek jsem se setkal s možností volby lamp jednoduchým vsazením libovolných elektronek do univerzálních patic bez jakéhokoli přenastavování klidových proudů apod. či přepnutím mezi již vsazenými koncovými elektronkami. V našem případě můžeme plynule regulovat poměr účasti obou druhů lamp na výsledném zvuku. Tak to jsem ještě neviděl. A aby toho nebylo málo, hned druhý z potenciometrů plynule mění výkon od jednoho do dvaceti wattů. V tomto případě máme opět u jiných značek spíše zkušenost s přepínáním pentoda/trioda, což znamená plný a lehce nadpoloviční výkon. Už se opravdu těším, co to bude dělat při testu zvuku. Další potenciometry již klasika: Master Volume, třípásmové korekce a Gain. Vedle vstupního konektoru jsou dva minipřepínače Bright a Tight. První z nich bude pro zvýraznění výšek a druhý zřejmě pro potlačení basů.

Ještě než se přesunu k zadnímu panelu, podívám se na lampy. Jsou to výběrové Groove Tubes s vlastním potiskem Egnater. Pár 6V6, pár EL84 a tři kousky 12AX7. Na zadním panelu je krom výstupů pro reproboxy všech dostupných impedancí a konektorů pro vstup a výstup efektové smyčky také přepínač pro tři druhy vstupního napájecího napětí. Takže tento aparát můžete bez problémů použít kdekoli na světě. Součástí balení je luxusní polstrovaný obal.

Pokud jde o reprobox, je z březového dřeva, uzavřený a s bassreflexem. Uvnitř je osazen speciálně vyvinutým reproduktorem 1 x 12” Custom Egnater Celestion Elite 80 W.

 

Zvuk

Po zkušenostech s některými podobnými aparáty mám ještě před zkouškou trochu obavu z dostatečné hlasitosti čistého zvuku. Jde přece jenom o jednokanál a například u Orange se mi v podstatě solidní čistý zvuk při hlasitosti „ne jen na doma“ nepovedlo nastavit. Všechny moje obavy se rozplynuly velice záhy. Aparát umí hrát krásně čistě a nahlas tak, že jsem okamžitě sáhl po masteru a zeslabil. Tohle vystačí do studia, do klubů, ale i na větší pódia bez problémů! Zkouším pootáčet potenciometrem pro mixování koncových lamp. Na ty EL84 se to chová hodně fenderovsky agresivněji, s přidáváním poměru lamp 6V6 zvuk získává na pevnosti. Někde v polovině poměru, možná trochu více EL84, se mi zvuk zamlouvá nejvíce. Nádhera! Aparát krásně reaguje na dynamiku hry. Gain přidávám zhruba na polovinu. Celkem kravál. V pohodě se dá za pomoci volume na kytaře hrát jak čistý, tak nakreslený zvuk. A hlavně: při zeslabení na kytaře se nezdá, že by nějak extra spadla hlasitost aparátu, jen se zvuk vyčistí. To se pak už hledá hůře při postupném přidávání gainu, ale ještě někde v pozici před třetí hodnou se stále dá hrát škála zvuků „čistý/crunch/zkreslený“ pouze za pomoci volume na kytaře a jsem si jist, že zvukař nebude muset být nějak v pohotovosti u mé šavle na mixpultu, aby mě musel neustále přidávat a ztlumovat. Začínám z tohoto aparátku být dost příjemně vedle.

Pokud jde o korekce, tak s těmi jsem v podstatě ještě nehnul z počátečního nastavení. Výšky a středy nepatrně přes dvanáctou, basy mezi 10-11. Basů je opravdu dostatek, kdo by to do takového kocourka řekl. Potenciometr pro nastavení výkonu funguje také báječně. Je jasné, že když si nastavíte Master na nějakou obývákovou hodnotu, bude se zdát tento potenciometr téměř nefunkční, ale již při pořádně povoleném kohoutku jeho funkci můžete prověřit. Zvuk zůstane nezměněný, tak šťavnatý, jak si nastavíte, jen se to celé zeslabí. Přepínač Bright krásně spolupracuje s potenciometrem výšek. Pro singl snímače bych jej nepoužil, pro humbuckery někdy asi ano. Přepínač Tight opravdu ubírá basy. Zvuk se jakoby „vystředí“ a skutečně zpevní, jak název této funkce naznačuje. Použil bych jej asi jen při větších zkresleních, kdy tlusté éčko má tendenci se trošku hltit při rychlých tlumených „Malmsteeniádách“.

 

Závěr

Tento kytarový aparát mě velice mile překvapil po všech stránkách. Design, herní vlastnosti, variabilita výkonu, užití pro každý styl hudby. Pan Egnater je celosvětově uznávaným konstruktérem skutečně ne náhodou. Vřele doporučuji do studia, do klubů i na větší pódia, ať už hrajete v tanečňáku, jazz, country, blues, rock nebo s bigbítovou kapelou, protože tento aparát je doslova „vychytaný“. Každým coulem je z aparátu cítit dlouholetá zkušenost konstruktéra Bruce Egnatera. Vzhledem k ceně si tento nadstandardní miniaparát může dovolit snad každý.

 

Info:

Kytarový aparát Egnater Rebel 20 s boxem 112X je jednokanálový, velice univerzální aparát, použitelný do všech stylů a prostředí. Cena hlavy je 13231 Kč a boxu 6745 Kč. Vítěz Guitar World Platinum Award za kvalitu + design a nominace na cenu MIPA (Musikmesse International Press Award) za nejlepší zesilovač roku 2009/2010.

 

Plus:

nádherný zvuk a design

nečekaná účinnost

reakce na dynamiku hry

plynulá regulace výkonu

plynulá regulace poměru výstupních elektronek

rozměry, hmotnost

přepravní obal

 

Mínus:

neobjeveny, možná jen u tohoto kusu malinko nakřivo přišroubovaná horní mřížka

 

Zesilovač:

počet kanálů: 1

výkon: 1-20 W, volitelné

vstupní impedance: 1 MΩ

elektronky: 3 x 12AX7, 2 x EL84, 2 x 6V6, vše výběrové Groove Tubes

impedance: 4/8/16 Ω

equalizér: 3 pásma; přepínač Bright +8 dB na 4 kHz; přepínač Tight -6 dB na 180 Hz

ovladač pro mix koncových elektronek Tube mix

efektová smyčka: 2 x jack 6,3 mm, 100 Ω na vstupu, 220 kΩ na výstupu

přepínač napájecího napětí: ano (100/115/230 V)

rozměry: 356 x 203 x 191 mm

 

Box:

výkon: 80 W

reproduktor: 1 x 12” Custom Egnater Celestion Elite - 80

impedance: 16 Ω

bassreflex: ano

konstrukce: uzavřený box

materiál: bříza

rozměry: 476 x 324 x 394 mm

hmotnost: 14 kg

 

Snímače nazývané „singl“ jsou jednocívkové snímače, proč se tedy dvou a vícecívkovým snímačům říká „humbuckery“? Dvě cívky rapidně snižují šum a brum snímačů, takže proto jakýsi „rušič brumu“. Cívky mohou být uloženy buďto vedle sebe nebo nad sebou, zapojeny sériově nebo paralelně.

Psáno pro časopis Muzikus