Ego-Sys nEar 05

Ego-Sys nEar 05
Ego-Sys nEar 05

Tak často se diskutují nejrůznější zařízení, která nám při nahrávání mají pomoct získat perfektní zvuk na vstupu, a ta, jež zvuk zpracovávají, že občas zapomínáme na jeden z nejdůležitějších článků nahrávacího řetězce - odposlech. Ten se v domácích podmínkách většinou nějak "zbastlí" na koleně. A přitom bez slušného výstupu nemáte prakticky šanci smíchat CD, které by dobře znělo. Nahrávka, která dobře zní přes váš hi-fi zesilovač, bude možná poslouchatelná na zařízení stejné a nižší třídy, ale určitě ne na těch kvalitnějších. Navíc podobná řešení většinou ještě mezi zvuk vycházející z DA převodníku a koncový reproduktor staví různé korekce, takže ve výsledku nemáte žádnou šanci, slyšet, co opravdu na nahrávce je.

 

Ideálním řešením jsou studiové monitory, jenomže jejich cena se většinou pohybuje v závratných výšinách. Naštěstí pro domácí studia se už některé firmy probouzejí a nabízejí kvalitní odposlechy i za rozumnou cenu. Příkladem jsou i aktivní monitory pro blízký poslech od firmy Ego-Sys - nEar 05.

Pod výrazem "blízký poslech" asi každý rozumí něco jiného - já bych si je zblízka naplno nepustil :). Tyhle masivní bedýnky disponují 5,25" polypropylenovým, magneticky odstíněným (skutečně jsem je měl dost blízko monitoru a nic) reproduktorem napájeným 40W zesilovačem, doplněným ještě o palcový HF Driver. Každá bedýnka má svůj nezávislý zdroj a ovládání hlasitosti (výrobce počítá s tím, že se budou používat i pro surroundové instalace). Jako vstup jim slouží buď XLR - cannon - nebo 3,5 mm jack (též možno zapojit symetricky - TRS).

Poslech pár "testovacích" CD mi ukázal, že nEar 05 mají (v rámci cenových možností) výborný, konkrétní a věrný zvuk, který nezahuhlává frekvenční pásma - prostě "nekecají". Výrobce slibuje frekvenční rozsah od 33 Hz do 22 kHz. V Samplitude 7 jsem si pomocí Waveform Generatoru vytvořil několik souborů s konkrétním kmitočtem a cvičně je do nEar 05 pustil. Bedny reagovaly dobře na spodní a střední frekvence a taktéž na výšky. Jen nad 17 kHz výkon klesá - no ale to moje uši taky (a výrobce to přiznává v přiloženém grafu), takže nemám výhrad.

Jednu výtku ale přece jen mám. Ovládání hlasitosti nemá stupnici, takže výkon beden jen horko těžko nastavujete na stejnou úroveň. Taky by bylo příjemné, kdyby byla indikace zapnutí na předním panelu, abych bedny nezapomínal vypnout. Za cenu, kterou výrobce stanovil (9790 Kč), se s tím ale dá lehce naučit žít. Na prvním místě je přece zvuk.

Psáno pro časopis Muzikus