Engl 580 - inteligentní lampový preamp

Engl 580  - inteligentní lampový preamp
Engl 580 - inteligentní lampový preamp

Ti, kdo na základce zjistili, že čtení nebude sport pro ně, a přitom jsou takzvaně ve škváře, nechť se dál netrápí, jdou a koupí. Švorcoví masochisti si mohou číst dál, ale zapláčou, protože tenhle plně lampový, přes midi ovládaný, kytarový preamp je něco jako výlet do říše snů. Do říše 256 snů, poněvadž stejné množství přednastavení (tzv. presetů) si do něj můžete uložit.

Engl 580  - inteligentní lampový preamp
Engl 580 - inteligentní lampový preamp

Ideový základ

Engl, jako mnoho dalších firem, vyslyšel požadavek hrstky kytaristů, která se nespokojí s dvěma kanály na kombu či hlavě, a nachystal opravdovou lahůdku připravenou jak pro živé hraní, tak i pro nahrávání.

 

Ve 2U stříbrné rackové krabici sedí jakoby několik zesilovačů. Dáno je to zajímavou koncepcí, kdy vás Engl nejprve nechá rozhodnout mezi dvěma základními zvuky: Clean nebo Lead, které rozrostete na čtyři stisknutím tlačítka Gainu; z Clean se pak stane Crunch a z Leadu úplné metalové peklo - Heavy Lead. Jelikož ovšem máte navíc možnost volby mezi globálními módy Classic anebo nařachaným Modern, finálně určujícími celkové chování preampu, znamená to, že začínáte se základem osmi kanálů. Interesantní, ne? Pro jednoduchou a rychlou manipulaci se zvukem jsou ještě nachystána jakási ekvalizérová přednastavítka zvaná Bright (naostří), Clean Ultra Bright (naostří ještě víc) a Bottom (posílí basy), každé dostupné jednoduchým stisknutím tlačítka. Velmi interesantní! Pak již "standard", tedy čtyři klasická točítka bass, nižší středy, vyšší středy a výšky; dvojité středy jsou specialitkou Englu, zde navíc vylepšené přidáním tlačítka Contour, které shodí operační prostor točítka nižších středů z 500 na 300 Hz. Když tady pořád mluvím o knoflících a říkám jim inovativně "točítka", bylo by vhodné zmínit, jak mazaně je tato součástka vymyšlena. Točítka se totiž mohou otáčet nekonečně dokola, důležité je, že okolo každého je v kruhu umístěno 11 diod a ty svícením ukazují, jak vlastně máte potenciometr nastavený. To znamená, že změnu zvuku učiníte okamžitě a nemusíte tak, jak je běžné na různých "simulačních" preampech, nejprve točítkem dotočit do polohy, v níž byl uložen preset, abyste viděli, kde vlastně jste, a teprve pak zvuk upravit.

 

Výstup

580 je připravena být s vámi všude. Pro živé hraní je vybavena efektovou smyčkou programovatelnou od 0 do 100 % průchozího signálu, což je opravdu šikovné, a samozřejmě i stereo výstupy pro koncový zesilovač. Pro studiovou práci, kdy se rozhodnete, že namísto dosti náročného sejmutí ječícího vytaveného aparátu mikrofonem a laborování s ním půjdete cestou přímého nahrávaní, pak u Englů nabízejí komfortní alternativu. Preamp totiž disponuje opravdu zdařile navrženými obvody tzv. kompenzace, která v principu a ve výsledku činí to, co se stane, když signál proběhne koncovým zesilovačem: vyletí reproduktory bedny a "lapne" ho mikrofon.

 

Zvuk

Jsme u toho nejdůležitějšího. Hraje to jak... krásně! Čisté zvuky jsou prostě extrémně čisté, EQ přednastavítka s ním dělají divy. Crunch zvuky jsou k dispozici v tisíci variantách. A zkreslené? Jsou zde nekonečné rezervy v Gainu, zvuková charakteristika se pohybuje v rozmezí od zesilovačů z 60. let až po hlavy řezající pily 21. století. V použití naživo je nutno právě s gainem pracovat velmi uvážlivě, protože se pak celá sestava začne velmi rychle vymykat kontrole. Důležité je si uvědomit, že tady ještě velmi významně záleží na výběru zbývajících komponent! Na celkovém výsledku se zcela zásadně podepíše zvuková charakteristika koncového zesilovače, který použijete, konstrukce reprobedny a druhu reproduktorů, jež v ní budete mít. Ale výběrem tohoto preampu rozhodně nešlápnete vedle.

Teď pochopitelně můj absolutně subjektivní názor. Domnívám se, že Engl 580 naprosto dominuje právě ve variantě přímého nahrávání do mixu nebo PC. S tím mám jisté zkušenosti a musím říct, že v tomhle mě úplně dostal. Čisté zvuky jsou opět bez diskuse vyborné, a ty zkreslené naprosto vynikající. Kompenzační obvody jsou navrženy opravdu dokonale; výsledkem je uvěřitelný, 100% použitelný sound, který je i s podladěnou sedmistrunkou tlustý a přitom v basech neskutečně konkrétní a čitelný. Navíc preamp disponuje nezvykle širokou dynamikou, takže při přímém porovnání s dalšími lampovými preampy došlo k rychlému a ošklivému masakru a krveprolití s jednoznačným, neoddiskutovatelným vítězem!

 

Info:

Engl 580 je kytarový lampový předzesilovač s možností ukládání nastavení. Jeho cena je 79 800 Kč.

 

Plus:

kvalita zvuku z obvodu pro přímé nahrávání

univerzalita

MIDI

presety možno editovat v PC a třeba i posílat přes internet kámošům

 

Mínus:

"pekelná" cena

musel jsem to vrátit ;)

Psáno pro časopis Muzikus