Epiphone Prophecy SG EX - designová variace klasického modelu SG

Epiphone Prophecy SG EX - designová variace klasického modelu SG
Epiphone Prophecy SG EX - designová variace klasického modelu SG

Firma Epiphone je známa jako výrobce levnějších variant kytar mateřské firmy Gibson, a to zejména klasických modelů Les Paul a SG. Až dosud byla tato její produkce zcela věrná původnímu designu. Nyní však přichází nová série s názvem Prophecy, která, patrně ve snaze oslovit širší spektrum kytaristů, nabízí modernější vzhled a několik málo dalších změn. Pojďme se tedy na ně podívat.

Design a konstrukce

Kytara vychází tvarově i konstrukčně z klasického designu SG, který pravděpodobně již dobře znáte. Od standardních modelů se odlišuje především povrchovou úpravou, evidentně učenou pro hráče „temnějších“ stylů. Celý nástroj včetně hardwaru je černé barvy kromě bílého lemování krku a hlavy a vykládání na hmatníku. To je také pozměněno a vypadá poněkud více „metalově“ než původní gibsonovské lichoběžníky. Na těle kytary je zase viditelný reliéf s nádechem zvláštní studené zelené barvy.

 

Výrobce uvádí použití mahagonu jako materiálu těla i krku a použití ebenu na hmatník místo obvyklého palisandru. Krk je (jako u všech epiphonů i gibsonů) již tradičně lepený, což by mělo dávat kytaře lepší sustain oproti krku šroubovanému. Populární kobylku tune-o-matic, myslím, taky není potřeba představovat – svůj účel plní i zde zcela spolehlivě. Poněkud tenčí profil krku umožňuje velmi rychlé hraní a působí celkově pohodlně. Kytaru lze bez problémů seřídit na nízké action, které mají rychloprstí kytaristé rádi.

 

Povrchová úprava působí poněkud plastově, svůj podíl na tom určitě má použití matného laku na krk a hlavu nástroje. Kytara má při hraní akusticky poměrně slušný sustain i rezonanci, i když se pochopitelně nevyrovná gibsonům, u kterých se ovšem používá kvalitnější dřevo a nitrolak. Jediným mínusem, ne zcela zanedbatelným, je fakt, že kytara je trochu nevyvážená a mírně se převažuje na hlavu. Vzhledem k tomu, že nástroj je poměrně lehký, bych si dovolil trochu pochybovat, jak že to doopravdy je s použitím mahagonu na tělo – zdali se nejedná o nějaké jiné dřevo s dýhou na povrchu. Ale to se nedozvíme, aniž bychom kytaru rozřízli, takže radši pojďme dál.

 

Snímače, elektrické zapojení a zvuk

Testovaný černý model je osazen aktivními snímači EMG—81 a 85 – tedy prověřenou klasikou, zejména u hráčů používajících větší zkreslení a modernější sound. Jejich zvuk si totiž i za těchto okolností zachovává velmi dobrou čitelnost a současně jejich vysoký výstup umožňuje snadné přebuzení vstupu zesilovače. Nevýhodou může být naopak určitá sterilita aneb chybějící zvukový charakter, což zase nemají rádi hráči preferující vintage zvuky typu crunch. Ale to vše je již osobní preference. Faktem je, že snímače hrají dobře samy za sebe a jsou rozhodně dobrou volbou pro daný nástroj.

Jejich použití posiluje mojí teorii o určení nástroje do tvrdších stylů, neboť tam se značky Gibson i Epiphone snaží dnes zjevně také proniknout. Snímače jsou napájeny jednou 9V baterií, která se pohodlněvyměňuje vespod nástroje bez nutností cokoli šroubovat.

 

Ovládání je oproti klasickému SG zjednodušené – třípolohový přepínač snímačů sice zůstává (lze zvolit každý současně anebo oba najednou paralelně), ale místo separátní hlasitosti a tónové clony jsou obě tyto společné pro všechny kombinace, a kytara má tedy jenom dva knoflíky. Osobně mám radši původní design, který umožňuje u zapojení obou snímačů dosáhnout rozmanitějších zvukových barev díky možnosti namixovat jejich poměry, což ještě více vynikne u zapojení v protifázi. Ale výrobce zde sází spíše na jednoduchost a pravděpodobně i menší výrobní náklady. Pokud je většina hráčů spokojena s jednodušším ovládáním, proč navyšovat cenu kytary o další prvky. Chcete-li přesto klasiku, můžete si koupit standardní model...

 

Závěr

Celkový zvukový projev zůstává věrný klasickému zvuku SG, ovšem v kombinaci s typickým charakterem EMG, který všemu dodává modernější příchuť. Ve srovnání s Gibsonem sice tato kytara nemá všechny jemné nuance jak po stránce designu, tak po stránce zvukové, ale za danou, relativně nízkou, cenu se jedná o velmi slušný nástroj a určitě vyhoví všem začínajícím i méně náročným kytaristům hledajícím modernější, levnou a specificky vypadající variantu klasického zvuku SG, podobně jako je tomu u Les Paulu Zakka Wyldeho.n

 

Info:

Elektrická kytara Epiphone Prophecy SG EX je designovou variací klasického modelu SG vhodná zejména pro tvrdší hudební styly. Doporučená maloobchodní cena je 12 780 Kč včetně DPH.

 

Plus:

stylová povrchová úprava

rychlý krk

 

Mínus:

nástroj se převažuje na hlavu

 

Technická specifikace:

tělo: mahagon

krk: mahagon

hmatník: eben

hardware: černý

snímače: EMG—81, EMG—85

ovládání: Volume a Tone, třípolohový přepínač

povrchová úprava: Midnight Ebony (ME)

 

ZKRATKA SG

znamená Solid Guitar.

Psáno pro časopis Muzikus