Euphonix MC Control - DAW ovladač

Euphonix MC Control - DAW ovladač
Euphonix MC Control - DAW ovladač

MC Control patří do stejné kategorie jako MC Mix stejné firmy. Jedná se o Artist sérii, tedy o ovladače DAW pro menší studia. MC Control může fungovat jako samostatné zařízení a nebo spolu s MC Mixem ve dvojici. Posledním kusem Artist série je v tento okamžik MC Transport.

MC Control má trošku jinou filozofii než MC Mix, o kterém jsem psal v dřívějším čísle Muzikusu. Zatímco MC Mix nabízí osm faderů, MC Control nabízí fadery pouze čtyři. Jeho dominantou je dotykový displej, pomocí kterého je možné ovládat mnohé funkce sekvenceru. S počítačem MC Control komunikuje prostřednictvím ethernetu, což je na rozdíl od dříve používaného MIDI a dnes mnoha jinými firmami používaného USB o mnoho rychlejší a tedy přesnější.

 

Netypická konstrukce

Na rozdíl od mnohých DAW ovladačů má MC Control trošku netypickou konstrukci. V levé části jsou čtyři motorizované, dotykově citlivé, sto milimetrů dlouhé fadery. Nad každým faderem jsou pouze dvě tlačítka. Tlačítko popsané Solo pochopitelně aktivuje Solo funkci dané stopy, zatímco tlačítko On aktivuje tlačítko Mute (poněkud nestandardně, pokud je On aktivní, tlačítko svítí, stopa je také aktivní, tedy není aktivní Mute, jak bývá zvykem). Vlevo vedle každého faderu jsou tlačítka Rec (pro vyvolání funkce Arm Rec, Record Ready atd.) a Sel (zvolení stopy). S tlačítkem Shift lze pomocí tlačítka Rec přepínat mezi různými režimy automatizace (proto onen šedý nápis Auto). Po stisku tlačítka Shift a Sel je vyvolána EuControl aplikace s oknem pro přiřazení jednotlivých stop konkrétním faderům. Žádné další ovládací prvky nad fadery nejsou - ani otočné ovladače.

 

Otočné ovladače jsou po čtyřech vlevo a vpravo od displeje. Stejně jako u většiny DAW ovladačů, jsou také otočné ovladače MC Controlu multifunkční. Kromě toho, že je pomocí těchto ovladačů možné řídit stereopozici stopy, je možné také nastavovat hloubku sendů, frekvenci, gain nebo Q ekvalizérů a vlastně všechny parametry všech efektů použitých v projektu. Otočné ovladače fungují také jako tlačítka. Filozofie je taková, že se nejdříve stiskem tlačítka zvolí, jakou funkci budou jednotlivé ovladače řídit, a teprve potom se dle vybrané skupiny ovladačům parametry přiřadí. Vše lze vizuálně kontrolovat na displeji. Například pokud chceme otočnými ovladači řídit panoramu, stiskneme v základním režimu otočný ovladač vpravo od displeje, v druhém řádku (popsaný logicky Pan). Poté se prvnímu ovladači (vlevo od displeje, první shora) přiřadí funkce Pan aktuálně zvolené stopy. Bohužel tedy není možné řídit panoramu více kanálů současně. Pro vyslání offsetové hodnoty (0), stačí stisknout otočný ovladač Pan. Pokud chceme ovladači řídit úroveň sendů, stiskneme nejprve ovladač vpravo nahoře od displeje. Poté, jsou-li v aktuálně zvolené stopě nějaké sendy, můžeme řídit jejich hloubku. Maximálně lze řídit hloubku až osm sendů dané stopy současně. Volit jednotlivé stopy lze přímo z displeje MC Controlu. Pokud chceme ovládat parametry insert efektů, stiskneme ovladač popsaný Inserts (vlevo nahoře od displeje). Následně pomocí tlačítek můžeme opět zobrazovat jednotlivé insert efekty. Po otevření konkrétního insert efektu (plug-inu; je možné nastavit, zda se má tento otevřít i na monitoru počítače nebo nikoliv) se na displeji zobrazí názvy prvních osmi parametrů daného plug-inu, které pak lze opět pomocí otočných ovladačů řídit. Pomocí tlačítek Page lze následně listovat dalšími parametry. Aby byl přístup k často používaným plug-inům rychlejší, je možné přímo v základní obrazovce zvolit například EQ nebo Dyn. Pomocí EQ se zobrazí nastavení ekvalizéru dané stopy. Pokud je ve stopě ekvalizérů více, zobrazí se ten, který je v signálové cestě jako první (nejblíže vstupu dané stopy). Pomocí Dyn se zobrazí efekt, který na dané stopě ovlivňuje dynamiku (kompresor, expandér, limitér). Pokud je ve stopě více takových efektů, opět se zobrazí ten, který je v signálové cestě jako první.

 

Dotyková obrazovka

Obrazovka je dominantou celého zařízení. Kromě toho, že se jedná o zobrazovací plochu nastavovaných parametrů (nejen pro otočné ovladače, zobrazují se zde i názvy stop, výstupní úroveň daných stop, číselná hodnoty faderů, ale i název aktuálně zvolené aplikace, či Time Code - což osobně ze všech možností preferuji), jedná se také o řídicí jednotku. Vzhledem k tomu, že se jedná o dotykovou obrazovku, je přímým dotykem možné nastavovat Solo jednotlivých stop, jejich Mute, Rec (Record Ready) a nebo Sel. Stačí kliknout na popisek Track, aby se zobrazila obrazovka se seznamem stop (na jednu obrazovku se vejde až třicet dva stop). Poté prstem kliknout na Solo (případně jinou funkci) a následně prstem klikat na stopy, které mají být Solovány.

Obrazovka ale může také sloužit jako řídicí jednotka mnohem dokonaleji. Přímo lze vysílat všechny klávesové zkratky sekvenceru. Stačí pomocí dotyku na displeji přepnout do obrazovky Soft Keys. Tam už čeká dvacet čtyři virtuálních tlačítek s klávesovými zkratkami. Jednotlivé klávesové zkratky lze samozřejmě uživatelsky měnit pomocí aplikace EuControl. Kromě názvu lze každému tlačítko nastavit také jeho barvu a případně ikonu. Pokud by dvacet čtyři klávesových zkratek nestačilo, je možné vytvářet další stránky (Page) s dalšími zkratkami.

 

Každému uživateli vřele doporučuji update na poslední verzi firmware 1.1.8 (společně s updatem řídicí aplikace EuControl na verzi 1.3.1). Odezva displeje se totiž tímto updatem výrazně zlepšila. Zatímco dříve bylo patrné překreslování jednotlivých oken, teď už tomu tak není. Znatelný rozdíl v odezvě byl už mezi firmwary 1.1.4 a 1.1.5, ale ještě větší rozdíl je mezi 1.1.5 a 1.1.8 a teprve od poslední verze je displej bez problémů použitelný. Mimochodem, s Mac OS X 10.5.7 chodí právě až nejnovější firmware 1.1.8.

 

EuControl

Aplikace pro přiřazování klávesových zkratek je velice intuitivní, ale zároveň důmyslná. Vše se odehrává v záložce Soft Keys. Zde zvolíme políčko (virtuální tlačítko), kterému chceme klávesovou zkratku přiřadit a klikneme na tlačítko Command. V pravé části okna pak zvolíme funkci, kterou chceme políčku přiřadit. Pod Transport Command se skrývají tlačítka pro pohyb v sekvenceru. Sice jsou tato tlačítka zastoupena na ovladači i ve fyzické podobě, ale co kdyby se někomu hodila... Pod Key Commands je seznam všech funkcí, ke kterým se lze z aplikace dostat i přes klávesové zkratky. Hierarchie je stejná jako v daném sekvenceru, takže se funkce dá najít poměrně rychle. Následují ještě skupiny Left Wheel Commands a Right Wheel Commands, které nabízejí položky jako Jog, Scrub, Left/Right Locator, Marker atd.

 

V EuControlu je také možné vysílat klasické klávesové zkratky (de facto nezávisle na sekvenceru). Stačí v levé části v rozbalovacím menu (popsané Add) zvolit namísto EuCon, volbu Key. Následně je možné aktivovat tlačítka Control, Shift, Alt/Opt a Win/Cmd a k nim klávesu. Tak bude zvolené políčko vysílat přímo klávesovou zkratku. Kromě toho lze vyslat i skok na některou stránku klávesových zkratek, a to jak klávesových zkratek dotykového displeje, tak tlačítek pod displejem (Page - Next; Previous; Jump to Page) a nebo na konkrétní šablonu nastavení. Navíc lze vytvářet makra, takže je možné například vytvořit sekvence i klávesových zkratek a nebo příkazů, které mají být provedeny. Stačí jednoduše naskládat více příkazů pod sebe. Díky tomu lze například nastavit, že chcete skočit na číslo nějakého taktu, rovnou se zobrazí i obrazovka s číslicemi, kde můžete číslo taktu zadat.

Systém je opravdu přehledný, jednoduchý, intuitivní a dá se v něm najít téměř všechno. Jediné, co maličko postrádám, je možnost vysílat různé MIDI události (alespoň ty základní, jako jsou MIDI noty, kontinuální MIDI kontroléry, pitch bend, after touch atd.). Občas by se to hodilo.

 

Funkční tlačítka

Pod displejem je dvanáct funkčních tlačítek, která jsou používaná pro klávesové zkratky stejně jako Soft Keys na displeji. Stejným způsobem se také pomocí aplikace EuControl nastavují. Popis jednotlivých funkcí, tlačítkům přiřazených, je ve spodní části displeje. Toto místo mi přijde poněkud neefektivní. Když totiž ťuknu prstem na některou tuto klávesovou zkratku, na displeji se zobrazí „Please Use The Buttons Bellow...“ (prosím, použijte tlačítka níže). I tato část displeje evidentně tedy na dotyk reaguje, nevím, proč by tedy také nešlo rovnou funkci vyvolat dotykem.

 

Vpravo od displeje

Pravá část od displeje již patří transport tlačítkům a Jog Dial kolečku (může být použito i pro horizontální nebo vertikální zoomování) a osmi tlačítkům pro krok zpět, přepínání mezi aplikacemi, listování ve stránkách, přepínání mezi banky atd.

 

Ještě dál?

Když už je nějaké zařízení tak výborné, jako je MC Control, napadají uživatele ještě další možné kroky, kam dál by se ještě dalo zajít. Osobně bych například uvítal možnost ukládání jednotlivých nastavení v EuControl do šablon a mít možnost tyto šablony následně vyvolávat a třeba i přenášet na jiné počítače s MC Controlem. Preferoval bych například také možnost nastavit fadery MC Controlu tak, že by třeba první fader ovládal aktuálně zvolenou stopu, druhý a třetí fader stály a poslední fader ovládal Master stopu. A to vždy, aniž bych musel toto nastavení sám znovu vytvářet s novým projektem. V EuControlu bych uvítal možnost kopírovat nastavení jednotlivých oken s klávesovými zkratkami (nebo jinými událostmi). Je sice pravda, že své vlastní nastavení uživatel většinou vytváří jen jednou, a pak už jej jen používá. Ale nemožnost kopírování tento proces zbytečně zdržuje. Osobně bych uvítal menší políčka dotykového displeje v okně Soft Keys (stačila by tak velká, jako jsou políčka stop v okně Tracks). Tak by se na jednu obrazovku vešlo ještě více klávesových zkratek, a nemusel bych mezi okny tak často přepínat.

 

Poslední věc, která mi stále kazí výborný celkový dojem z ovladače, je ergonomie faderů. Působí zbytečně lacině, plastově. Ve srovnání s fadery na DAW ovladačích firem Mackie nebo Tascam by se skoro dalo říci, že to je pro Euphonix ostuda.

 

Závěr

MC Control je výjimečný DAW ovladač. Nejenže díky ethernetové komunikaci reaguje velice rychle a precizně, a tak je možné stopu ovládat do nejjemnějších detailů, jeho výjimečnost ale spočívá v dotykovém displeji, jehož funkce jsou volně programovatelné. Navíc MC Control nemusí nutně pracovat pouze s hudebními aplikacemi. Klávesové zkratky lze přiřadit naprosto libovolné aplikaci. Nejedná se tedy jen o DAW ovladač, ale o ovladač naprosto univerzální. Na nějakých drobnostech popsaných v článku, by se ale ještě zapracovat mohlo.

 

Info:

Euphonix MC Control je DAW ovladač se čtyřmi motorizovanými sto milimetrů dlouhými dotekově citlivými fadery, osmi otočnými ovladači a dotekovou obrazovkou s programovatelnými funkcemi. Komunikuje s počítačem přes ethernet. Doporučená maloobchodní cena je 32 997 Kč.

 

Plus:

filozofie celého produktu

dotykový displej

volná programovatelnost jednotlivých ovladačů - univerzální použití

komunikace s počítačem přes ethernet

vynikající ergonomie (kromě faderů)

jednoduchost a intuitivnost

 

Mínus:

ergonomie a zbytečně levně vypadající fadery

nemožnost kopírování dat v aplikaci EuControl

pracuje pouze s Mac OS, nikoliv s Windows

 

počet faderů: 4

délka faderů: 100 mm

dotykové a motorizované fadery: ano

počet otočných ovladačů: 8

dotykové fadery: ano

displej: dotykový

podporované aplikace: Cubase; Digital Performer; Final Cut Pro; Logic Pro; Maestro; Nuendo; Pro Tools; Live

možnost ovládání jiných aplikací: ano, libovolně

kompatibilita: Mac OS

komunikace s počítačem: ethernet

rozměry: 500 x 238 x 30 mm

hmotnost: 2,5 kg

Psáno pro časopis Muzikus