Evolution MK-425C/449C/461C

Evolution MK-425C/449C/461C
Evolution MK-425C/449C/461C

Že evoluce je vývoj, každý ví. A že se vývojáři firmy Evolution vynasnaží svému jménu nedělat ostudu, to už ví dnes taky mnoho z nás, přinejmenším ti, kdo s jejich produkty jakýmkoliv způsobem přicházejí do styku - muzikanti, zvukaři, DJs, producenti, prodejci, atd. Nový Evolution keyboard přináší více než standardní MIDI klaviatura. Vysílá MIDI Continous Controller data (neboli CC), RPN/NRPN data, MIDI zprávy o změně banku LSB/MSB a samozřejmě také změny zvuků zprávou Program Change pro 16 kanálů, takže můžete ovládat prakticky celé své MIDI studio tímto nástrojem.

Evolution MK-425C/449C/461C
Evolution MK-425C/449C/461C

Výbava

MIDI komunikace funguje jak přes klasický konektor MIDI Out, tak USB kabelem, což definujete kombinací tlačítek na panelu. USB kabelem je přístroj také napájen, pokud zvolíte tuto variantu. Druhou možností je AC adaptér, který však není přiložen, jelikož není nezbytný. Klaviatura je polovyvážená, dobře se na ni hraje, velikost kláves je standardní, jejich počet je 25, 49 nebo 61 (podle modelu). Devět různých křivek odezvy kláves je dostatečných pro výběr svého vlastního, osobitého způsobu dynamické hry nebo podle aktuální potřeby dané skladby. Programovatelné ovládací prvky jsou všech tří druhů - např. otočné potenciometry jsou v počtu 8 u modelů 425C a 449C, 12 u 461C. Tahových potenciometrů je 9 u obou větších modelů a 10 tlačítek najdete u všech tří. Tlačítka jsou gumová, čtvercová a velmi příjemná, rozhodně nesklouznou pod prstem. Modulační kolečko a Pitch bender jsou běžné velikosti, s vroubkováním, takže pracují přesně tak, jak očekáváte. Pitch bender slouží k ohýbání aktuálně znějícího tónu, hraného na klaviatuře, nahoru a dolů. Způsob ohnutí tónu je závislý na právě zvoleném zvuku, obvykle je to o ą2 půltóny. Modulační kolečko slouží k simulaci vytváření přirozeného vibráta u akustických nástrojů, jako jsou housle, harmonika, kytara, apod. Podobně jako ostatní prvky jsou i tato dvě kolečka plně přiřaditelná libovolné funkci, takže nejste omezeni na popsané funkce, přiřazované standardně.

Vedle funkčních tlačítek jsou další dvě tlačítka, označená Octave + a -, přičemž mají, jako ostatně většina tlačítek, dvojí funkci. Po celých oktávách nahoru lze transponovat až o pět oktáv, dolů o čtyři. Při současném stisku pak lze transponovat po půltónech až o ą1 oktávu (tedy ą12 půltónů). Nastavení všech ovládacích prvků na panelu a celkového nastavení nástroje lze uložit do pamětí, kterých je 10 a lze je snadno vyvolat. Příjemně modře podsvícený LCD displej je velmi dobře čitelný, nastavované hodnoty jsou zobrazeny téměř 2 cm vysokými znaky. Ostatní informace na displeji o stavu některých parametrů jsou naopak drobné, takže nepřekážejí. Na zadním panelu je kromě USB konektoru už jen klasický MIDI Out, vypínač, zdířka pro AC adaptér a vstup pro Sustain pedál.

 

Nožní spínač

Spínač není přiložen, takže můžete použít libovolný jiný, který možná již máte, nebo si koupíte. Na polaritě nezáleží, jelikož ji nástroj sám rozpozná a nastaví. Nicméně, chcete-li ji změnit, stačí známým způsobem polaritu přehodit, tzn. podržet pedál stisknutý během zapnutí přístroje. Jeho obvyklá funkce spočívá v tom, že podrží zvuk aktuálně stisknutých kláves, jež podle svého charakteru buď postupně samy dozní, nebo nikoliv. Tato funkce je nastavena automaticky při zapnutí přístroje. Pedál můžete ovšem rovněž přeprogramovat, aby vysílal MIDI zprávu, hrál zvuk, přepínal MIDI kanály, či prováděl cokoliv jiného.

 

Presety

Z výroby je v paměti připraveno deset presetů, jež obsahují nastavení pro nejpoužívanější SW nástroje, s nimiž se pravděpodobně setkáte, pokud se tak již nestalo. V manuálu je podrobně popsáno využití jednoho z nich - simulace modelu varhan Hammond B4 od proslulého autora, firmy Native Instruments. Tváří se sice dosti tvrdohlavě, jelikož jako jediný Demo SW ze všech obsažených na přiloženém CD se mi právě B4 nepodařilo "rozovládat", ba vůbec do varhan vyslat jakýkoliv MIDI signál.

Další presety na CD-ROM najdete pro nastavení nejpoužívanějších hudebních SW - Cakewalk Sonar, Native Instruments FM7, Apple Logic Audio a Steinberg Cubase.

 

Co najdete na CD-ROM

Není toho vskutku málo. Jak jsem již naznačil, ovladače pro OS (Win/Mac) se v případě verzí Windows XP a MacOS X nainstalují samy, takže vysloveně stačí "zapíchnout" USB kabel mezi nástroj a počítač, vše ostatní je zařízeno. Pro nižší verze operačních systémů je k dispozici instalační utilita. Dále zde najdete Demo verze instalačních programů následujících SW nástrojů: především vlastní produkce Evolution - Sound Studio II (což je SW sekvencer se 4 audio stopami a 256 MIDI), Music Teacher II (výukový notační SW), Music Planet (SW Karaoke - klaviatura se stylizovaným "CD rackem", kde najdete 6 profesionálně samplovaných stylů se vzorky (Latin, Pop, ...), což vše můžete mixovat a vyblbnout se (pozor, přepíná rozlišení obrazovky na 800*640) a SysEx Librarian (knihovna SysEx příkazů, pracujících výhradně s produkty Evolution).

Dále zde najdete skvělý studiový "rack" Storm 2.0 od firmy Arturia (významného výrobce SW simulací syntezátorů - např. MiniMoog V - jehož stánek byl letos ve Frankfurtu často obležen). Do racku, zvaného také Studio Builder, lze zasunout až 4 SW nástroje a 3 efekty, přičemž nástrojů máte na výběr 13 a efektů 10. I kdybyste si jej nekoupili, člověk alespoň získá přehled o funkčnosti těchto nástrojů i efektů, pokud není kytarista, aby je znal ze zkušenosti s jednotlivými efektovými krabičkami, apod. Firma Native Instruments na CD logicky nechybí, a tak máte k dispozici Demo verze následujících mocných SW nástrojů - B4, Pro53 a mého favorita FM7.

Dalším známým výrobcem zastoupeným na CD je firma Propellerheads se svým SW rackem Reason, v němž najdete 16 přístrojů, většinou syntezátorů, pilně využívaných demo skladbou. Tento členitý rack mne zaujal natolik, že jsem se od něj nemohl odtrhnout a kroutil a kroutil... Povolených 20 minut pro demo provoz mnohokrát uplynulo.

Notační SW Sibelius má stále více příznivců; i ve Frankfurtu to bylo na jeho předváděčkách znát. CD-ROM je společný hned pro několik produktů Evolution, jelikož obsažené manuály jsou ve verzi PDF nejen pro zde popisované modely, leč i starší MK-249 a 361, dále pak pro preset FM7 a také obsazení pamětí všech zúčastněných SW nástrojů (UC-16 a UC-33). Instalace Adobe Acrobatu 5 a DirectX 8 jsou rovněž přidány.

 

Zajímavosti

Snap Shot - aktuální nastavení ovládacích prvků na panelu i mimo něj lze velmi jednoduše vyslat do připojeného nástroje současným stiskem dvou tlačítek: + a -. Tato operace se zde nazývá Snap Shot, na displeji se chvíli objeví symbol foťáčku a podle přiřazeného kanálu danému kontroleru se na tomto kanále odešle nastavená hodnota. Nové nastavení se u připojeného nástroje bezprostředně projeví přestavením parametrů jeho kontrolerů. Snap Shot je jednou z cest, jak synchronizovat přijímající zařízení a nastavení MIDI keyboardu.

Draw Bar Mode - tahové potenciometry (fadery) u obou vyšších modelů lze mimo jiné využít i k simulaci varhanních táhel SW hammondek - je jich totiž právě devět - pročpak asi?

 

Závěr

Nová řada MIDI kontrolerů Evolution je dobře vybavena pro práci v domácím i profesionálním studiu řadou ovládacích prvků a několika pozoruhodnými funkcemi. Počet kláves 25, 49 a 61 vyhoví potřebám převážné většiny uživatelů, kteří právě něco takového právě teď shánějí, a možná, že jste mezi nimi právě vy.

 

Info:

Evolution MK je řada MIDI keyboardů s kontroléry. Ceny: Evolution MK-425C: 5790 Kč, MK-449C: 7590 Kč a MK-461C: 9489 Kč.

Plus:

displej

tlačítka

přídavné funkce

Memory Dump pomocí SysEx

bohatý SW doprovod

Mínus:

není přiložen nožní spínač

 

Tovární presety v pamětech

01GM Preset

02B4

03Pro-53

04Reason Native

05Model-E

06PPGWave2V

07Lounge Lizard

08G-Media Oddity

09SoundBlaster Synth

10XG/GS Preset

Psáno pro časopis Muzikus