Focuserite TrakMaster Platinum - předzesilovač, kompresor a ekvalizér

Focuserite TrakMaster Platinum
Focuserite TrakMaster Platinum

Zpráva, že současné počítače jsou schopny najednou používat desítky realtimových plug-inů, je skvělá. Pakliže tuhle možnost často musíte využívat, abyste se dostali ke slušnému zvuku, může to také naznačovat, že váš vstupní signál není právě ideální. V takovém případě se určitě vyplatí zainvestovat do dobrého předzesilovače, jakým je bezesporu TrackMaster Platinum od firmy Focusrite.

 

Spousty uživatelů, když vidí značku Focusrite, mnohdy ani neuvažují o tom, že by to slovo přečetli a vyslovili nahlas. Natož aby pomysleli, že by si jejich produkt mohli někdy koupit. Z bran jejich továrny vždycky vycházely (jen) produkty prvotřídní kvality, které pravidelně vyhrávaly nejrůznější ocenění na všelijakých přehlídkách a snad všech časopisů, které kdy nějaké udělovaly. Podle toho firma také určovala svojí cenovou politiku. Částky, které jste za její produkty mohli zaplatit, byly většinou takové, že běžný smrtelník (našinec) si mohl koupit tak maximálně zdrojovou šňůru. I dnes zaplatíte za dvoukanálový ekvalizér z "červené" série Focusritu přes sto dvacet tisíc korun bez DPH. Loni se však objevila na trhu řada Focusrite Platinum, která v sobě, navzdory názvu připomínajícímu drahocenný kov, snoubí jak vysokou profesionální kvalitu, tak příjemnou uživatelskou cenu.

 

In

O tom, že TrakMaster je naprosto univerzální efekt - předzesilovač vhodný pro nejrůznější účely, svědčí dva vstupy na předním panelu. Jeden (cannon) pro mikrofon včetně napájení pro kondenzátorové a druhý nesoucí označení "instrument". Ty navíc doplňuje ještě linkový vstup na zadním panelu zařízení, takže zvuk do něj lze poslat prakticky z jakéhokoli (mono) zdroje. Můžete ho stejně dobře použít jako DI box pro kytaru či basu, jako send/return efekt pro mastering. I velice slabý signál, jaký některé nástroje mají, dokáže Discrete Pre-Amp, předzesilovač s obrovským hlasitostním rozpětím, vytáhnout do takové úrovně, aby s ním mohl zbytek přístroje pracovat.

Vstupní sekce navíc disponuje tlačítkem pro high pass filter, jenž hned u zdroje napomáhá odstranit ruchy na nižších frekvencích (jako třeba rachot mikrofonních stojanů), kterých se potom při editaci jen horko těžko zbavujete. Dál potom putuje krásný, silný a čistý signál (samozřejmě v závislosti na kvalitě použitých mikrofonů nebo nástroje).

 

Kompresor

Dostáváme se k jádru věci. Ne že by pořízení silného zdrojového signálu nebylo samo o sobě přínosem, ale to dokáží i jiné přístroje. Přínos TrakMastera tkví ale v jeho dvou efektech (oba je možné z řetězce, kterým signál postupuje, vynechat). Tím prvním je optický kompresor. Pomocí jeho čtyř potenciometrů a dvou tlačítek můžete dojít k zázračným výsledkům. Navíc jeho ovládání je až kouzelně jednoduché. Knoflíkem "compression" nastavíte hladinu hlasitosti, na které začíná komprese. Když ji signál překročí, TrakMaster ho automaticky ztlumí na dobu určenou parametrem "release". Vlastnosti komprese - její poměr (ratio) a rychlost, s jakou reaguje (attack), lze ještě přepínat zmíněnými tlačítky.

Tím, že ztlumíme špičky, zákonitě zeslabíme i celý signál. TrakMaster vám ale dá možnost využít sady ledek "Gain reduction" (ukazujících, o kolik vstupní zvuk ořízl) a následně posledním potenciometrem v řadě (Makeup) maxima signálu vytáhnout na původní hodnotu. Vyrovnají se tak rozdíly mezi nejhlasitějším a nejtišším místem a signál má téměř konstantní sílu. Nejmarkantněji to lze pozorovat při nahrávání slapující baskytary - bez kompresoru musíte úroveň hlasitosti přizpůsobovat velice krátce trvajícímu prvnímu impulzu, který se rychle ztrácí. Zbylé tóny potom dost zanikají. Kdežto s TrakMasterem docílíte velice hutného a plného signálu. Aby nebyl zvuk příliš suchý, můžete ho navíc "prohřát" lampovým simulátorem, kterým sice nedokážete navodit lampové zkreslení (u kytary), ale dodá šťávu.

 

Ekvalizér

Po kompresi putuje zvuk do třípásmového ekvalizéru. Může se ale stát, že si budete přát nejdříve aplikovat EQ a teprve následně přistoupit ke kompresi. Ani to není u TrakMastera problém, protože stačí u kompresoru jednoduše zmáčknout tlačítko "Post EQ".

Říkat o ekvalizéru TrackMastera, že je třípásmový, je možná trošinku zavádějící. Dodatečné parametry tří potenciometrů ho totiž velice rozšiřují. Jak u výšek, tak u basů naleznete tlačítko, které určuje, zda upravujete parametry nástroje nebo vokálů. Pro nástroje je pásmo výšek pevně stanoveno na 3,3 kHz, zatímco u hlasu upravujete frekvence nad 10 kHz (hi shelf).

Středové pásmo je umístěné kolem 1,5 kHz, což má zajištovat (a také zajišťuje) maximální zřetelnost a srozumitelnost a dává signálu šanci se ve výsledném mixu prosadit.

Zvláštně je pojata úprava basů. Vedle potenciometru "Bass gain" má totiž místo ještě jeden určující frekvenci. Když upravujete zvuk nástroje, zesilují se frekvence pod 25-400 Hz (low shelf), u vokálů jsou to pásma kolem 45-800 Hz. A tak i přes to, že je ekvalizér TrakMastera jen třípásmový, dokáže s přehledem splnit požadavky prakticky jakéhokoli zdroje.

 

Out

Podobně jako u Focusrite Penta z platinové série (recenze v Muzikusu 11/01) lze i TrackMastera rozšířit o kartu obsahující AD převodník, S/PDIF výstup (24 bit/96 kHz) a BNC vstup pro synchronizaci Word Clock. Když toto rozšíření neprovedete, musíte se "spokojit" se dvěma analogovými linkovými výstupy (stereo +4dB, mono -10 dB).

Ať tak či tak, můžete si být jisti, že z TrackMastera dostanete nádherný zvuk. Všechno, co vašemu nástroji chybí, doplní, aniž by ho znásilnil nebo k nepoznání změnil. Velkou měrou se na tom také podílí perfektně zpracovaný manuál, který dopodrobna vysvětluje veškeré parametry zařízení a připravuje uživatele na všechno, co od něj může čekat.

A navíc je tu ještě cena, jakou Focusrite pro tenhle produkt nasadili. Ta mi dává téměř jistotu, že si pro TrackMaster najdou jednu jednotku v racku jak profesionální studia, tak i spousta domácích nadšenců.

 

Info:

- Focusrite TrakMaster Platinum je kvalitní předzesilovač, kompresor a ekvalizér s možností digitálního výstupu. Jeho cena je 15 433 Kč. Rozšíření o digitální kartu vyjde na 7515 Kč.

Plus:

-výborná kvalita vestavěných efektů

zachovává vlastnosti zdrojového zvuku

možnost několika různých vstupů a výstupů

poměr výkon/cena

Info:

-jen jeden kanál

Psáno pro časopis Muzikus