Focusrite Octopre

Focusrite Octopre
Focusrite Octopre

Tento sofistikovaný osmikanálový mikrofonní/linkový předzesilovač, jejž představila firma Focusrite, je vzácným příkladem velice chytrého a funkčního designu této společnosti. Na první pohled zaujme inteligentním rozvržením ovládacích prvků a také svou úsporností - je použito jen opravdu nutných nastavitelných parametrů. Preamp je z řady "Platinum", kterážto je sérií velice kvalitních předzesilovačů, kompresorů a jiných zvukových procesorů, vynikajících svou velice dobrou kvalitou za rozumné peníze.

 

Octopre je osmikanálový rackový (1U) předzesilovač, zesilující z mikrofonní, linkové i nástrojové úrovně. Osm mikrofonních XLR vstupů je umístěno na zadním panelu přístroje, dva "Instrument" vstupy jsou na panelu předním u prvních dvou kanálů a osm linkových vstupů a výstupů je na zadním panelu pro úsporu místa ve dvou 25 pinových multikonektorech "D-type". Není to nejšťastnější řešení, když uvážíme, že redukce z těchto konektorů nejsou ve standardní dodávce a uživatel si je musí buďto dokoupit, nebo vyrobit sám. Dále je možné Octopre rozšířit o digitální výstupy. Jsou dvě varianty této extenze - jedna je Optical ADAT a druhá AES/EBU (S/PDIF) & ADAT. Při první variantě přibudou na zadním panelu dva standardní optické Tos-Link konektory a BNC konektor pro připojení externího WordClocku a při druhé variantě 9pinový konektor obsahující čtyři páry digitálních výstupů ve formátu AES/EBU (S/PDIF), dva optické konektory ADAT a opět BNC konektor pro externí řízení.

 

In/Out

Přední panel je, jak jsem již psal, inteligentně a logicky rozvržen. Ovládací prvky každého z kanálů jsou rozmístěny do dvou řad a čtyř sloupců. První tlačítko u každého kanálu je zapínání fantomového napájení pro kondenzátorové mikrofony a druhým ovladačem je otočný potenciometr vstupní úrovně. Následuje přepínač linkové nebo mikrofonní úrovně, tlačítko útlumu hlubokých kmitočtů (low-cut) a jako poslední je otočný potenciometr dynamického procesoru.

U prvních dvou kanálů je možná i volba nástrojového vstupu a přepínání fáze. První dva kanály (první sloupec) mají tedy větší možnosti, co se týká nastavování parametrů. Na předním panelu jsou u ovladače dynamického procesoru každého kanálu i čtyři indikační LED diody. Dvě nalevo jsou signálové (zelená - přítomnost signálu, červená - přebuzení vstupu) a napravo indikující kompresi (žlutá LED) a limitaci (červená LED) signálu v závislosti na otočení potenciometru ovládání "tresholdu" dynamiky.

 

Kompresor

Každý kanál má svůj separátní jednoduchý, ale velice funkční dynamický procesor. Jeho funkce se nastavuje jediným otočným ovladačem, který funguje netradičně. Pokud je potenciometr v levé úvrati a je aretován, celý dynamický procesor je vyřazen z funkce. Pokud je v této pozici, ale není aretován, je zapnutý limiter a s otáčením po směru hodinových ručiček (doprava) snižuje uživatel "treshold" (kompresní práh), a tak zvyšuje kompresi. Limiter funguje dobře, stejné se dá říci i o kompresoru. Celkově mě funkce tohoto dynamického procesoru velice mile překvapila, i když se nastavuje pouhým jediným parametrem (respektive dvěma - i vypínáním limiteru). Hudební nástroje jako kytary, baskytary či zpěv a jiné součásti hudby kompresor zpracuje velice dobře, jen při samotné řeči si je nutné dát pozor na míru komprese. Samozřejmě nelze srovnat jednokanálový kompresor, který umožňuje nastavení všech parametrů, s tímto zjednodušeným "kompresůrkem", ale jeho funkce je opravdu dobrá.

 

AD extenze

Velice zajímavá, mohu i tvrdit, že nejzajímavější možnost tohoto preampu, je extenze rozšiřující Octopre o AD převodník. Jak jsem se již zmínil, jsou dvě varianty. ADAT varianta je o poznání levnější a AES/EBU nabízí více digitálních standardů (přepínač AES/EBU - S/PDIF). Převodník funguje do rozlišení 24 bitů se vzorkovacím kmitočtem až 96 kHz. Při převodu 44,1 kHz a 48 kHz jsou oba dva Tos-link (ADAT) konektory identické (1-8 kanál) a při 88,2 kHz a 96 kHz je signál veden v módu 4+4 kanály (první Toslink konektor obsahuje kanály 1-4 a druhý kanály 5-8).

Na předním panelu (v jeho pravé části) je možné přepínat vzorkovací kmitočty (44,1/48/88,2/96 kHz) a rozlišení (24/20/16 bitů). LED dioda "lock" se rozsvítí jen v případě externí synchronizace převodníku pomocí "Word clock" signálu přivedeného na BNC konektor. Pokud využíváte počítačový "workstation" (DAW), který disponuje vstupem ADAT, je tato rozšiřující AD karta velice výhodná - propojení dvěma kabely je výhodné, nemluvě o možnosti používat Octopre a tuto kartu jako primární AD převodník, k čemuž tato skutečnost sama vybízí.

 

Závěr

Octopre je vzácným příkladem kvalitní práce chytrých inženýrů za příjemné peníze. Nabízí relativně mnoho možností a zdá se být i velice flexibilní. Lze jej využít nejenom pro studiovou práci, ale i při živém zvučení, kde se velice dobře uplatní jednoduchý a přehledný dynamický procesor. Po instalaci rozšiřující karty se z Octopre rázem stává velice dobrý osmikanálový AD převodník, vhodný pro studiovou práci.

 

Info:

Focusrite Octo Pre je osmikanálový mikrofonní a nástrojový předzesilovač. Jeho cena je 38 918 Kč a rozšíření o ADAT kartu stojí 7747 Kč s DPH.

Plus:

kvalita předzesilovačů

AD karta

cena

Mínus:

25pin konektory

Psáno pro časopis Muzikus