Focusrite Saffire PRO 26 i/o - vícekanálový firewire audio interface

Focusrite Saffire PRO 26 i/o - vícekanálový firewire audio interface
Focusrite Saffire PRO 26 i/o - vícekanálový firewire audio interface

Už při vybalování zařízení z rozměrné krabice, v níž je pečlivě uloženo společně se síťovým adaptérem, Firewire kabelem a kovovými úchytkami pro namontování do racku, působí vše solidním dojmem a nenechává uživatele na pochybách, že se jedná o nejvyšší model z produktové řady Focusrite.

První dojmy

Útroby Saffire PRO jsou uloženy v 19" boxu výšky 1U, který je vyroben z hliníku s šedým povrchem a ovládacím panelem modrošedé barvy. Přestože se na předním panelu vyskytuje mnoho ovládacích prvků, jsou uspořádány logicky a přehledně. Nalevo je umístěno osm linkových vstupů TRS (s konektory jack 6,5 mm) a vedle nich je modře podsvícené logo Focusrite připomínající zkratku pro přednesové označení "fortissimo". Pod logem se nacházejí dvě červené LED diody indikující zapnuté/vypnuté phantomové napájení 48 V pro vstupní kanály 1-4 a 5-6. Směrem napravo jsou seřazeny bloky osmi vstupních kanálů. Každý z nich disponuje otočným ovladačem zisku s indikací přebuzení a tlačítkem HPF (pásmový filtr s horní propustí) opět s červenou diodou. První dva kanály jsou navíc vybaveny tlačítky Inst a LoZ pro přepínání úrovně mezi vysokoimpedanční pro nástroj a běžnou linkovou. Jsou-li obě tato tlačítka vypnutá, vstupy se chovají jako mikrofonní. Dále se na předním panelu nachází potenciometr Monitor s tlačítky DIM (S1) a Mute (S2), jejichž funkci objasním později. Úplně vpravo jsou umístěny dva sluchátkové výstupy s otočnými ovladači úrovně a vedle nich vypínač napájení se zelenou diodou.

Zadní panel Saffire PRO je čistě záležitostí i/o konektorů. Nalevo je třípinový konektor pro připojení síťového adaptéru se šroubovatelným kroužkem pro zajištění kabelu proti nechtěnému odpojení. Vedle napájení se nacházejí vstupní a výstupní konektor digitálního rozhraní S/PDIF, dále standardní pětipinové konektory MIDI in/out, BNC konektory in/out synchonizačního rozhraní Word Clock a dva Firewire porty pro připojení audio rozhraní k počítači, případně pro připojení druhého zařízení (podle výrobce lze takto za sebe připojit několik Saffire PRO 26 i/o). Po dvojicích optických vstupů a výstupů digitálního ADAT rozhraní následuje osm analogových výstupů (opět "velké jacky"). Druhá polovina zadního panelu je zaplněna osmi XLR konektory mikrofonních vstupů.

 

Instalace

Instalace ovladačů je bezproblémová, nicméně je dobré se řídit pokyny na štítku přiloženém k instalačnímu CD. Před spuštěním instalačního programu je nejprve třeba odpojit všechna Firewire zařízení (včetně Saffire PRO) od počítače. Teprve po výzvě programu lze zvukovku připojit a po rozpoznání nového hardwaru systémem proceduru instalace dokončit. Po restartování počítače je nově naistalované zařízení k dispozici včetně softwarového ovládacího panelu SaffireControl PRO s virtuálním mixerem. Volitelně lze nainstalovat také sadu efektových plug-inů Focusrite. Na instalačním disku také naleznete, kromě nezbytných souborů pro systémy Win XP a Mac OS X, soubory Preset Session Files, po jejichž načtení v ovládacím panelu lze snadno vyvolat vhodnou konfiguraci pro různá užití Saffire PRO ve vašem studiu. Tyto presety jsou seskupeny do složek podle vzorkovací frekvence (ne všechny režimy jsou dostupné při každé sample rate). Na instalačním CD samozřejmě nechybí PDF dokumenty s uživatelským manuálem (ale jen v angličtině a ve francouzštině).

 

Vlastnosti

Saffire PRO 26 i/o je velmi komplexní zařízení nejen co do rozmanitosti a počtu vstupů/výstupů, ale především díky několika režimům, ve kterých může fungovat. Kromě obvyklého užití ve spojení s počítačem nabízí režimy Tracking Mode a Mixer Mode, kdy vystupuje jako samostatně funkční hardwarové zařízení. V obou stand-alone režimech je pochopitelně nutné napájení z externího adaptéru. Při aktivaci Tracking Mode je ignorováno veškeré softwarové nastavení a audio rozhraní pracuje ve výchozím nastavení. V tomto stavu jsou analogové vstupy směrovány do analogových výstupů a digitálních ADAT výstupů. ADAT vstupy mohou být také nasměrovány do analogových výstupů, a to po stisknutí a podržení tlačítka S1 (ADAT in 1) nebo S2 (ADAT in 2). Režim Mixer Mode je určen pro běžné užití ve studiu a po odpojení Firewire kabelu si zařízení zachovává stejné nastavení, jaké mělo ve chvíli, než bylo odpojeno od počítače (včetně pozic úrovní na softwarovém mixu), až na návratové kanály S/W ze softwarové audio aplikace, které jsou bez signálu. Analogové vstupy jsou opět jednoduše nasměrovány do analogových výstupů, ADAT výstupy nejsou v tomto režimu aktivní a vzorkovací frekvence vyšší než 44,1/48 kHz nejsou funkční. Oba stand-alone režimy lze aktivovat v položce Hardware Menu v ovládacím panelu SaffireControl PRO.

Pokud je audio rozhraní připojeno Firewire kabelem k počítači, chová se jako běžná externí zvuková karta a nevyžaduje napájení ze síťového adaptéru. V tom případě je nominální úroveň analogových výstupů rovna 16 dBu při 0 dBFS (s externím napájením je to 22 dBu). Jestliže je zařízení připojeno k počítači, je k dispozici šest režimů, ve kterých může fungovat, přičemž počet audio kanálů dostupných najednou závisí na zvolené vzorkovací frekvenci.

Focusrite Saffire PRO 26 i/o - vícekanálový firewire audio interface
Focusrite Saffire PRO 26 i/o - vícekanálový firewire audio interface

Ovládací panel SaffireControl PRO

Převážnou část horní poloviny okna zabírá sekce vstupů. Úplně vlevo jsou záložky, kterými se přepíná mezi skupinami vstupů (Analog, S/PDIF, ADAT1 a ADAT2). Každý kanál má svůj fader pro ovládání vstupní úrovně, otočný potenciometr k ovládání panoramy, tlačítka Solo a Mute. Každá dvojice sousedních kanálů má své tlačítko Stereo Link sloužící ke spárování vstupů do sterea. Pod řadou ovládání vstupů jsou rozmístěna tlačítka s různými funkcemi (například zapnutí phantomového napájení, tlačítko Ctrl Link k seskupení ovládání všech šavlí najednou, tlačítka pro načítání a ukládání přednastavení, přepínač režimu běžného/úsporného zobrazení okna). Dole uprostřed jsou diody ukazující aktuální vzorkovací frekvenci (ta se přepíná kliknutím) a vedle nich ovládání/indikace synchronizace zařízení. Nad touto sekcí je umístěn štítek UNIT, pomocí kterého lze přepínat mezi jednotlivými zařízeními v případě, kdy je spolu řetězově propojeno několik kusů Saffire PRO. V pravé části okna jsou pod sebou seřazeny skupiny výstupních kanálů s ovládáním úrovní signálu jdoucího ze softwarové aplikace (sekvenceru), směrováním signálu do sluchátkových odposlechů, master výstupu (kanály 1 + 2) a dalších kanálů a ovládání úrovní stereo výstupů a dalších parametrů - například útlumu 18 dB na výstupu, tlačítka Solo/Mute a funkce Hardware Control, při jejíž aktivaci je pozice softwarového potenciometru závislá na pozici hardwarového potenciometru Monitor na čelním panelu zvukovky. Bohužel tuto funkci výrobci nevyřešili moc elegantně, protože pokud po nastavení úrovně potenciometrem Monitor na zvukovce zavřete okno SaffireControl PRO, ovládací panel si přestane pamatovat pozici virtuálního potenciometru, takže při opětovném otevření ovládacího panelu můžete snadno ohluchnout, neboť výstupní úroveň je nastavena na maximum, a to bez všech útlumů. Po kliknutí na čtvereček s logem úplně nahoře se zobrazí menu, odkud lze mimo jiné vypnout rozhraní ADAT pro úsporu procesoru nebo aktivovat jeden ze stand-alone režimů, o kterých jsem se již zmínil.

 

Saffire PRO 26 i/o v praxi

Stejně jako každé profesionální audio rozhraní Saffire PRO disponuje ASIO ovladači. V softwarové utilitě ASIO Control Panel lze nastavit velikost vyrovnávací paměti (ASIO Buffer Size) v rozmezí 2 ms až 40 ms v krocích po 1 ms. Podobně je možné nastavit vyrovnávací paměť pro Firewire sběrnici (Firewire Buffer Size), a to od 0,5 ms po 20 ms. Podle nastavení těchto hodnot je v tomtéž okně zobrazena latence vstupu i výstupu. Saffire PRO tedy může na dostatečně výkonné sestavě operovat s velmi nízkým zpožděním. Na PC s procesorem Pentium 4 není problém v audio aplikacích dosáhnout efektivní latence okolo 5 ms, ovšem nižší hodnoty již vyžadují výkonný stroj, zvláště pokud máte v úmyslu využít plnou škálu kanálů nebo pracovat ve velmi vysokém rozlišení. Abyste byli schopni skutečně využít potenciálu tohoto zařízení, doporučoval bych je provozovat na vícejádrových sestavách Power Mac G5 nebo Mac Pro.

Nahrávání se Saffire PRO je bezproblémové a myslím, že jeho možnosti by měly uspokojit i náročnější uživatele. Během tří týdnů, po které jsem měl zařízení k dispozici ve studiu, jsem je vyzkoušel při nahrávání kytar přes nástrojové vstupy i přes mikrofonnní vstupy s použitím kondenzátorových mikrofonů. Kolega ozkoušel Saffire PRO také při nahrávání osmičlenné kapely naživo - při užití všech osmi analogových vstupů najednou - a neměl výtek. Jediná komplikace, se kterou jsem se setkal, nastala při komunikaci s PC, když k němu byly připojeny tři Firewire zvukové karty najednou. Často se stávalo, že jedna z nich ztratila spojení se systémem. Ovšem toto bych spíše přisuzoval přetížení datové sběrnice a omezením propustnosti rozhraní FireWire 400, případně (ne)stabilitě operačního systému Windows XP při tak extrémní zátěži. Bavit se o kvalitě zvuku v případě tohoto profesionálního zařízení myslím nemá smysl - integrované mikrofonní předzesilovače nabízejí dostatečně silný zisk (otočnými potenciometry regulovatelný v rozmezí +13 dB až +60 dB pro mikrofon a nástroj a v rozmezí -10 dB až +36 dB pro linkovou úroveň) a vysoký odstup signálu od šumu. Dynamický rozsah A/D a D/A převodníků, pracujících až v rozlišení 24 bitů/192 kHz, se pohybuje okolo 110 dB. Vzhledem k vybavení a možnostem Saffire PRO 26 i/o se mi zdá cena okolo dvaceti tisíc přijatelná.

 

Info:

Saffire PRO 26 i/o je externí vícekanálový audio interface s Firewire rozhraním a výbavou na profesionální úrovni. K dostání je za 19 219 Kč včetně DPH.

 

Plus:

vysoký počet analogových vstupů všech typů úrovní a kanálů digitálního rozhraní ADAT

kvalitní provedení a pohodlné ovládání na přední straně přístroje

stand-alone režimy funkce bez připojení k počítači

cena

 

Mínus:

špatně vyřešená funkce Hardware Control (při zavření okna ovládacího panelu)

omezení počtu kanálů v některých režimech při vysokých vzorkovacích frekvencích

uvítal bych rozhraní FireWire 800 namísto FireWire 400

 

Technická specifikace:

samplovací frekvence: 44,1 až 192 kHz

bitová hloubka: 24 bitů

USB: ne

vstup/výstup: 26/26 (8 analog, 2 x S/PDIF, 2 x 8 ADAT)

typ monitoringu: ASIO Direct Monitoring

ovladače: ASIO, Core Audio

maximální gain: +60 dB (mic/inst), +36 dB (line)

frekvenční rozsah: 20 Hz-20 kHz (+/-0,1 dB)

Soft Limit: erno

dynamický rozsah: 110 dB

odstup signál/šum: -?87 dBU

THD+N: <0,0010 % (-?100 dB)

 

mikrofonní vstup

vstupní impedance: 2,5 k?-150 Ohm

signál/šum: 120 dB

THD+N: < 0,0010 %

phantom: 48 V

Psáno pro časopis Muzikus