Fostex MR-8

Fostex MR–8
Fostex MR–8

Každý máme občas stavy, kdy potřebujeme pracovat mimo domov. Někteří z nás mají fóbii z počítačů. Oběma skupinám muzikantů je určen osmistopý digitální multitrack Foxtex MR-8.

Když mi v redakci nabídli testování digitálního osmistopáku s nahráváním na CompactFlash karty, zajásal jsem. Dlouho už něco podobného sháním. A tak jsem se s chutí pustil do testování.

 

V nevelké krabici se skrývá malinkatá červená mašinka (rozměry 28 x 21 x 6,5 cm), která váží něco přes kilo a půl. Na první pohled je zřejmé, že produkt není určen pro profesionály, ale pro méně technicky zdatné jedince. Kromě síťového adaptéru a manuálu v krabici nenajdete nic. Ani USB kabel, ani cédéčko se softwarem.

 

Ohledání

Už první dojem naznačuje, že pokud člověk není úplná trubka, do manuálu nahlédne jen zřídka. Vše je velmi přehledné, oranžově podsvícený displej o velikosti 128 x 64 bodů zobrazuje veškeré potřebné informace, sedm tahových potenciometrů umožňuje snadnou manipulaci s hlasitostí jednotlivých stop i hlasitosti celkové. Další čtyři potenciometry (otočné) určují panoramu a množství efektu pro mono stopy. Málem bych zapomněl: K dispozici jsou čtyři mono a dvě stereo stopy. Vstupy jsou dva (A/B). Přepínačem na zadním panelu se volí mezi mikrofonním (ten může být buď symetrický - XLR, nebo nesymetrický - jack), linkovým (pro ten slouží pouze vstup A), nebo interním mikrofonem. Interní mikrofon je ideální pro zaznamenání okamžitého nápadu. Kvalita samozřejmě pokulhává (je slyšet každé sáhnutí na tlačítko), ale pro účel diktafonu to bohatě stačí.

Přístroj obsahuje i jednoduchý efektový procesor, jehož ovládání je opět velmi jednoduché - sedm tlačítek a dva potenciometry.

Na předním panelu pak naleznete ještě 25 tlačítek, které slouží k ovládání přístroje a pohybu v menu, stereo výstup a dva sluchátkové výstupy spolu s regulátorem hlasitosti. Zadní panel pak obsahuje již zmíněný přepínač funkcí vstupu, optický digitální výstup, zdířku pro nožní spínač, USB konektor, konektor napájení a hlavní vypínač. U toho stojí za zmínku, že ho lze přepnout i do polohy bez zapnutého podsvícení displeje. To je doporučeno v případě, že pracujete na baterie (přístroj může pracovat i bez připojení k síti - postačí mu šest tužkových monočlánků).

 

Nahrávání

Po zapnutí přístroje stačí v přehledném menu vytvořit novou píseň a můžete začít s nahráváním. Stačí zvolit vstup, s pomocí metrů na displeji nastavit úroveň nahrávání a hotovo. Na vstupu lze použít ještě předdefinované efekty. Pro mikrofon je tu simulace dynamického, kondenzátorového a lampového mikrofonu, pro kytaru simulace zvuku britských a metalových komb a zvuku šedesátých let. Úroveň zkreslení lze samozřejmě regulovat. Nahrávat se dá buď mono do stop 1 až 4, nebo stereo do stop 5/6 a 7/8.

Při vytváření nové písně máte na výběr mezi standardním módem (16 bit/44,1 kHz) nebo módem "extended" (16 bit/22,05 kHz). Rozšířeným módem získáte delší nahrávací čas, ztrácíte ale na kvalitě a zároveň nelze použít digitální výstup. Když už jsme u nahrávání, na 128MB CompactFlash kartu (je součástí dodávky) se vejde cca 25 minut mono záznamu nebo cca 3 minuty v osmi stopách. Při použití rozšířeného módu se samozřejmě časy zdvojnásobí.

Při nahrávání lze použít vestavěný metronom. U toho se dá dokonce nastavit mapa taktů a temp (jak je běžné u sekvencerů). Takže není problém začít ve tříčtvrťovém taktu a tempu 120 a skončit ve dvoučtvrťovém tempem 240. Toho se dá s výhodou použít při řízení dalších zařízení přes MIDI (přístroj disponuje i MIDI Out portem). Nevýhoda tohoto metronomu je, že leze nejen ze sluchátkového, ale i ze stereo výstupu.

 

Editace

Možnosti editace jsou pouze základní, což odpovídá zaměření přístroje. Takže stručně: Celé stopy lze kopírovat, přesouvat a mazat. Obsah stop lze také slučovat (funkce Bounce). Slučovat lze stopy 1-4 do 5/6, nebo 1-6 do 7/8. Stopy 7/8 můžeme konvertovat do stereo *.wav souboru a následně exportovat přes USB do počítače. Kopírovat přes schránku lze i jednotlivé části stop (ty se označují tlačítky Punch In a Punch Out), a to jak do stejné, tak i do jiné stopy. Stejně tak lze části stop i mazat.

Při přehrávání lze použít jeden ze čtyř interních efektů - delaye a tří reverbů (room, hall, plate). Navíc je vestavěn i efekt pro jednoduchý mastering - u něj lze zvolit mezi módem Powerful, Natural a Bright.

 

Propojení s PC

Ač je to k neuvěření, funguje to krásně a jednoduše. Dokonce bez ovladačů a bez dodatečného software. To je asi také důvod, proč není k zařízení přiloženo příslušné CD. Takže jak na to: Propojíte MR-8 s PC (pozor, s Macem to nefunguje!), zapnete přístroj... A nic! Teprve poté, co v menu zvolíte režim USB, vaše Windows (XP/2k/ME) najdou "Velkokapacitní paměťové zařízení USB" a automaticky vám přidají písmenko do řady vašich disků. MR-8 se opravdu chová jako externí disk, jednotlivé písně jsou reprezentovány adresáři s jejich názvem. V nich pak pod jmény tr01.wav-tr08.wav najdete jednotlivé stopy ve formě mono wavů. Pokud jste mezitím stopy slučovali, obsah adresáře je o něco méně srozumitelný, ale prakticky se tam opět nacházejí jednotlivé mono soubory a nějaký ten řídící s nimi. Se soubory takto lze manipulovat i průzkumníkem Windows. Jednodušší ovšem bude, stáhnete-li si z webu (www.fostex.com) 800 kB velký prográmek WAVManager, který manipulaci s MR-8 výrazně zjednoduší. V levé části okna se zobrazí seznam složek na lokálním disku a v pravé jsou dvě záložky: "MR-8 To PC" a "PC To MR-8". Jak jejich názvy napovídají, na jedné probíhá import z MR-8, na druhé export. Jediným omezením exportu je, že soubory musí být ve formátu 16 bit/44,1 kHz, mono a musí se jmenovat tr01.wav-tr08.wav. Podle jména souboru prográmek pozná, kam s ním. Pokud jste použili sloučení stop 7/8 do stereo souboru, najdete ho u každé písně v podadresáři 2mix. Komunikace probíhá svižně, vše funguje na výbornou. Dokonce můžete jednotlivé stopy poslouchat přímo z MR-8 přes zvukovku počítače.

 

Závěr

Má očekávání Fostex nesplnil. Už dlouho totiž sháním něco (aspoň šestistopého), co bude vhodné k převozu (což tento Fostex je) a co bude mít výstupy přímo ze stop (potřebuji to na živé hraní - pouštění loopů a současně clicku pro bubeníka). A to je to, co MR-8 nemá. Takže musím bádat dál. Nicméně snadností ovládání, přenosností a nahráváním na relativně levné CompactFlash karty (256 MB se dá koupit do 2800 Kč vč. DPH) je opravdu ideální pro hned několik skupin uživatelů: Začátečníci, kteří nemají moc jasno v technologiích vícestopého nahrávání, muzikanti trpící nechutí k práci s počítačem, nebo workholici, kteří nepropásnou žádnou chvilku k zaznamenání svých nápadů (a tedy potřebují mít své studio neustále u sebe). Takže pokud patříte do kterékoli z těchto skupin, vřele Fostex MR-8 doporučuji.

 

Info:

Fostex MR-8 je osmistopé digitální studio s nahráváním na CompactFlash karty, USB připojením k PC a optickým digitálním výstupem. Cena u Praha Music Center je 19 990 Kč.

Plus:

kompaktní design

snadnost ovládání

nahrávání na CompactFlash karty

digitální výstup

ninus

absence výstupů ze stop

zašuměné efekty

Psáno pro časopis Muzikus