GEM RP-X - modul s klavírními a pianovými zvuky

GEM RP-X - modul s klavírními a pianovými zvuky
GEM RP-X - modul s klavírními a pianovými zvuky

V minulém čísle Muzikusu jsem se věnoval nástroji stejné firmy ze stejné série - GEM GM-X. Pokud jste si tento poněkud vyděšený článek přečetli, asi pochopíte, že jsem ke kolegovi (RP-X) přistupoval poněkud s obavami. Ze zkušenosti s GM-X jsem se ale poučil, a tak byla práce s RP-X mnohem snazší.

U minulého GEMu jsem se dlouho trápil s manuálem. Ten jsem u RP-X ani neotvíral a rovnou si z webu stáhl nejaktuálnější verzi. Naštěstí seděla s tím, co se na nástroji skutečně odehrává. Jak jsem se dozvěděl později, tištěný manuál opět pouze mate a uživateli předkládá řadu chyb. Opravdu doporučuji neotvírat. GEMu jsem odpustil i to, že v manuálu jasně neříká, že jednotlivé vrstvy ve zvuku Perf se vyskytují na různých MIDI kanálech. A tedy pokud chceme změnit zvuk některé vrstvy, je potřeba se při editaci na daný kanál přepnout. Pro laika to ale přeci jen může být trošku hádanka. Na druhou stranu je velice vzorně (na dnešní dobu překvapivě) vyřešena MIDI implementace. Není sice úplně přesně tak, jak by měla podle normy vypadat, ale uživatel se naprosto bezpečně dozví vše, co potřebuje.

 

Zvuk

Největším a zároveň nejpříjemnějším překvapením během srovnávání obou nástrojů z X série pro mne byl zvuk RP-X. Po otestování GM-X jsem opravdu neměl vysoké nároky... Na první dojem hraje RP-X (tedy rozhodně proti GM-X) slušně. Kulaté zvuky, prokreslené basy. U akustických klavírů je krásně slyšet tíha kladívek, u čembal trsnutí jazýčku i při uvolnění klávesy, zvuk je krásně čistý až do svého konce (většinou by, vzhledem k přirozenosti zvuku, mohlo být doznění kratší). Horší zvuk už mají digitální piana, která jsou všechna příliš "čistá". Marimba zní zbytečně "křáple" a zvuky typu "string" a "choir" jsou hodně zanedbané. Jejich použití, byť jen jako podkladovou vrstvu, bych pokaždé řádně zvažoval. Pady zní příjemně teple.

Dalšími poslechy jsem došel k závěru, že na nástroji absolutně chybí tvrdé průrazné zvuky. Všechna piána (i když se jmenují třeba Bright) jsou hodně kulatá a jemná. Basy jsou sice krásně prokreslené a výšky také, ale mezitím je zvuk poněkud zahuhlaný. Z nahrávky tak ve výsledku lezou právě pouze basy a výšky. Na druhou stranu, pro zvuk moderních balad - ideální.

 

Jak vypadá a co umí?

Přední a zadní panel je k nerozeznání od GM-X. Takováhle hudební dvojčata jsem už dlouho neviděl (ještě že je na předním panelu napsáno "RP-X"). Stejně jako u dvojčat jsou si uvnitř nástroje podobné méně. Ve stejné pamětí 64 MB má RP-X uložených pouze padesát vzorků (oproti 247 GM-X). Odtud také vyplývá daleko lepší zvuk. Snížen je i počet kanálů (tedy multitimbrál), k dispozici jsou pouze čtyři. Vyšší je naopak maximální polyfonie, až dvaasedmdesát hlasů. Vše ostatní, jako je například devadesát devět Performance zvuků (narozdíl od GM-X, kde lze použít i přímé zvuky, u RP-X toto lze docílit pouze takovým způsobem, že vytvoříme Performance pouze se základním zvukem), šest reverbů, čtyři další efekty, dva Insert efekty, atd., je stejné. Navíc máte k dispozici ještě čtyřpásmový ekvalizér. Propojení s počítačem je opět možné přes USB a editor je opět k dispozici pouze pro PC.

 

Závěr

Jestliže tedy nepotřebujete "všechny zvuky" v jedné krabici (vyhnete se tak GEMu GM-X) a shnáníte měkké zvuky klavírů a digitálních pian, tak právě takové nabízí GEM RP-X.

 

Info:

GEM RP-X je zvukový modul s padesáti převážně klavírními a pianovými zvuky. Cena je stanovena na 15 990 Kč.

 

Plus:

měkký, kulatý, čistý zvuk

kovový kryt

 

Mínus:

podivné ovládání

editor pouze pro Windows

LED diody oslňují

 

Technická specifikace:

polyfonie: 72 hlasů max.

paměť na vzorky: 64 MB

zvuky: 50 PCM zvuků s fyzickým modelováním

multitimbrál: 4 party

performační paměti: 50

efekty: 6 x reverb: room (malý, střední, velký), hall (velký, střední); 4 efekty: chorus, phaser, tremolo, stereo delay; 2 x insert efekty: wah-wah, compressor; čtyřpásmový ekvalizér

pracovní režim: Performance

ovladače: ovladač hlasitosti, on/off spínač, tlačítko perf., data <> tlačítka, edit tlačítko, edit indikátory: part (ch), sound, volume, velocity, transp, tune, efx, rev

displej: LED se třemi ciframi, 7 segmentů

konektory: stereo výstup L/R, stereo vstup L/R, USB, MIDI in/out/thru, pedály 1 a 2, napájení DC 12 V

extra v ceně je editor pro ovládání modulu přes PC (Windows) pomocí MIDI nebo USB

rozměry: 218 x 44 x 198 mm

hmotnost: 2,5 kg

Psáno pro časopis Muzikus