Gibson Angus Young Signature SG - el.kytara

Gibson Angus Young Signature SG - el.kytara
Gibson Angus Young Signature SG - el.kytara

Pochybuji, že někdo z kytaristů by neznal nebo nikdy neviděl "esgéčko", kytaru, která se vyrábí již čtyřicet let v mnoha modifikacích a pro svou geniální jednoduchost a "hratelnost" se uplatní v nejrůznějších druzích muziky od country až po jazz. Samozřejmě nejsilnější zastoupení má v rocku.

V roce 1968, když jsme s Matadors hráli po barech ve Švýcarsku, toužil jsem po tom, abych si mohl koupit Gibsona ES 355. Vzhledem ke společné kase a jiným prioritám vedení souboru jsem se musel spokojit s kopií "esgéčka" od firmy Hoyer. Kytara byla za třicet procent ceny originálu, ale výhody stejného tvarového řešení a z něj vyplývající snadnost hry mě okouzlily již tehdy. Hoyerku jsem musel trochu přizpůsobit Gibsonu, tak jsem vyměnil snímače, dokoupil Bigsby tremolo a do kytary jsem nechal zabudovat Vox Distortion Booster, jedno z prvních zkreslovadel. Hrálo to na tu dobu velice slušně: viz první desky Blue Effectu. První kytaru Gibson SG si přivezl Pavel Fořt z Flamenga. Byl to patrně jeden z prvních vyrobených kusů, byl naprosto super a strašně jsem mu ho záviděl. Netuším, kdo ho nyní vlastní. Ze zkušenosti SG dělím na ty, které padají na hlavu, a na ty vyvážené. Když jsem vzal prvně do ruky Gibson Angus Young Signature SG, je asi jasné, po čem jsem šel!!! Vyvážený je perfektně.

 

Konstrukce

SG se vyrábí od roku 1961. Tenhle signovaný kousek má korpus z jednoho kusu mahagonu o síle asi 3,5 cm. Krk je rovněž z jednoho kusu s hlavou hodně zalomenou. Hmatník je palisandrový, polohy jsou značeny výložkami z perleti. K mahagonu jsem měl vždy velkou úctu, až mi jednou kytarář Josef Furch řekl: "Ale to je jenom taková vrba.", a tím mě posadil na zem. Krk je do korpusu vlepen na posledním, to je dvacátém druhém pražci. Všechny polohy jsou naprosto volně přístupné a levá ruka při hraní nemusí vůbec měnit polohu palce. Hra je velice snadná. Kupříkladu na Les Paulu musíte mít buď opravdu velikou ruku, nebo vyhazovat palec. SG poskytuje naprostý komfort. Kytara je velice lehká, skvěle a okamžitě padne do ruky.

 

Hardware

SG má dva humbuckery, u krku 57' Classic Humbucker, u kobyly speciál Angus Signature Humbucker, oba bez obvyklých rámečků, uchycené v černé ochranné desce. Všechno je kovové, včetně krytů snímačů, a poniklované. Ovládání snímačů je klasické: každý snímač má svoji hlasitost a tónovou clonu. Třípolohový přepínač umožňuje zapnout každý snímač zvlášť, nebo oba dohromady s tím, že je možné nastavit jejich vzájemný poměr. To například na většině fenderů není možné. Veškeré ovládání je umístěno úplně vzadu, včetně výstupu, daleko za linií kobylky, takže je úplně vyloučeno "hrábnout si do knoflíků" při hraní. Zároveň je uvnitř i méně drátů a tudíž případně i méně brumu. Ladicí mechanika je klasická, skvěle ladí a drží. Zajímavostí a zároveň poznávacím znamením je "Vibrola", vibrační páka, geniálně jednoduchá. Je to vlastně ohnutý ocelový plech, do kterého jsou uchyceny konce strun a ohýbáním tohoto plechu krásně tvarovanou pákou se dociluje napínání a povolování strun. Samozřejmě nemůžeme čekat výkon jako třeba u Floyd Rose, k tomu se páka podobné konstrukce ani v minulosti nepoužívala. Prostě v začátku šedesátých let, ze kterých konstrukce pochází, se vůbec nepoužívalo vibrato levé ruky. K rozhýbání tónů a akordů se používalo právě tohle zařízení. Mimochodem velice příjemné a pohodlné. Na plechovém krytu Vibroly je vygravírovaná lyra a samozřejmě jméno Angus. Na hlavě pod nápisem Gibson je ve zlatě vyveden Angusův ďáblík. Kobylka je známá tune-o-matic s kovovými kameny, na kterých asi budou praskat struny. Ale můžete si objednat grafitové kameny. Některé firmy je mají jako náhradní díl. Jsou vynikající zvukově a za rok mi nepraskla ani jedna struna. Na SG byly nataženy struny Gibson Brite Wires 009-042 - slušné a měkké.

 

Zvuk a hravost

Na sucho hraje SG překvapivě nahlas. Zvuk je krásně barevně srovnaný. Je středový a dřevěný. Barvou drží nádherně pohromadě basy s melodickými strunami. Elektrický zvuk bych ani nemusel popisovat, protože každý určitě slyšel AC/DC. Je to přesně ono, ale ještě daleko víc. Ta kytara tím, jak je konstrukčně jednoduchá, mi připadá, že je strašně hodná, že je schopná vám vyjít vstříc a všemu se přizpůsobit. Má charakteristický, velmi dřevěný zvuk (v dobrém slova smyslu), spoustu harmonických, zvlášť v nakreslených kilech, ideální sustain. Ten signovaný snímač je skvělý. Vůbec mám se signovanými snímači ty nejlepší zkušenosti. Kytaru jsem zkoušel na Mesa/Boogie, Marshall Studio 15 a přes POD. Vždycky jsme si vzájemně vyšli vstříc. Hrajete a hrajete, říkáte si, "už budu na oktávě" a přitom jste o kvartu výš, aniž byste si toho všimli. Ta kytara je tak hodná, že i kiks na ní zní docela příjemně. Doporučuji vyzkoušet.

 

Závěrem

Když po sobě čtu, co jsem napsal, zjišťuji, že jsem se dostal do oblasti pocitů. Ale muzika je asi právě o tom. Gibson Angus Young Signature SG je kytara, která neubližuje, naopak, pomůže, podrží a všemu se přizpůsobí.

 

Info:

Gibson Angus Young Signature SG je konstrukčně velice jednoduchá elektrofonická kytara, vyrobená z mahagonu, osazená dvěma humbuckery, vibrační pákou Vibrola a velice snadným ovládáním. Cena u Praha Music Center je 79 900 Kč.

Plus:

jednoduchá konstrukce

precizní provedení

výborný a mnohostranně využitelný zvuk

snadné ovládání

stabilita a nízká váha

kvalitní kufr

Mínus:

cena je pěkná

Psáno pro časopis Muzikus